TEST / İNCELEME: MERCEDES CLS300d 4Matic

By on 17 Ocak 2022
IMG-20220117-WA0004

Öncelikle yeni nesil Mercedes CLS300d kesinlikle AMG ruhunu yansıtıyor. CLS bizim  için parasını gerçekten hak eden bir model sunduğu donanım, tasarım ve performans eğrisi ile çok başarılı. Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına bu Premium asfalt canavarını yakından inceledik.

İşte ayrıntılar:

TASARIM & DONANIM
Öncelikle Yeni Mercedes-Benz CLS, 2021 itibarıyla çok daha keskin ve dinamik bir tasarıma kavuşmuş. Özellikle yeni radyatör ızgarası ve tamponuyla ön kısım, dört kapılı coupé modelin dinamizmini daha da güçlü kılıyor.

Ayrıca iç mekân, ilave deri döşeme kombinasyonları ve yeni nesil direksiyon simidi ile iyileştirilen yeni CLS, entegre marş alternatörüne sahip yeni nesil dizel motor seçeneği, ürün çeşitliliğini daha da zenginleştirmiş.
Coupe formuna uyarlanan o keskin ve köşeli çizgi hatları, ön tampon altında oluşturulan hava kanalları, ön gündüz LED grubu arabaya sportif bir görünüm katmış. Ön taraftan devam ettiğimizde Mercedes amblem detayı bulunan ön ızgara dikkat çekici ve detay severlerin hoşuna gitse de, benim tercihimin kesinlikle AMG ön ızgara olacağını belirtmek isteriz.

IMG-20220117-WA0008

MultiBeam LED teknolojili ön far grubu tasarım ile mükemmel bir uyum sağlıyor ve yol aydınlatma başarısı kadar tasarım olarakta üst seviyede. Yan bakış açısına geçtiğimizde AMG donanım seviyesinde gelen 20 inçlik çok kollu jantlar sunulduğu ince yanak lastik ebatı ile tasarımın ince geçişlerine ayak uydurmuş.

IMG-20220117-WA0011

Arka tasarıma geçtiğimizde ise formundan dolayı daha belirgin olan bagaj kapağı ve onun üzerine taşmış olan arka far grubu kullandığı LED’ler sayesinde Mercedes kimliğini kazanmış. Arka farların detayına indiğimizde muhteşem bir işçilik ile yapılmış olması kullanıcıları özel daha içine oturmadan özel hissettiriyor. Küçük bagaj kapağı, büyük arka tampon ve difüzör otomobilin sportif kimliğini öne çıkaran unsurlardan.

IMG-20220117-WA0013

Mercedes CLS 300d AMG kapısını açtığımızda bizi karşılayan taba rengi ve deri hissiyatı ile premium algısını kullanıcısına direkt aşılıyor. Direksiyona geçtiğimizde Çift renk deriler ve arasında muhteşem bir kontrast oluşturan ahşap desen göze çarpan ilk detay.

Kapının üstündeki ahşap desene gömülü şekilde duran hoparlör otomobildeki muazzam geçişler için bir örnek. Koltuklar çok rahat ve kullanışlı ek olarak Mercedes’in sunduğu sürücünün boyuna göre otomatik olarak uyarlanabilen koltuk gerçekten konforlu ve güvenli bir sürüş açısı oluşturuyor.

IMG-20220117-WA0009

Mercedes’in MBUX adını verdiği akıllı multimedya sistemi sürücüsünü her gün daha da iyi tanımakta. Bu yapay zeka sürücünün ayarları ve kullanış biçimine göre otomobili uyarlayarak daha rahat stressiz bir sürüş izlenimi oluşturmakta. 12.3 inçlik multimedya sunduğu çözünürlük ve renk kalitesi olarak otomobilin premium algısını sürdürmekte.

Çok sade ve istenilen uygulamanın kolay halde kontrol edilebildiği multimedya, Mercedes’in en sevilen özelliği olan sesli komut ile birleştiğinde sürüş zevkinizi en üst düzeye taşıyor. Sürüş esnasında dikkatinizi tamamen yola odaklamanız için sunulan sesli komut “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif olduktan sonra isteklerinizi yerine getirmekte. Ön camda sunulan sanal gösterge paneli sürüş odağınızı en tepeye taşıyan unsurların başında gelmekte. Mevcut süratiniz bulunduğunuz karayolunda ki hız limiti ve navigasyon bilgilendirme ekranı ile size gerekli tüm bilgileri sunuyor.

IMG-20220117-WA0007

Burmester ses sitemi ile sunulan ses kalitesi mükemmel, sesi tamamen açtığınızda bile en ufak titreme veya bozulma yaşanmıyor. Mercedes’in öncüsü olduğu iç ambiyans aydınlatma 64 adet renk seçeneği ile dinamik olarak sürüşe en uygun iç ambiyansı oluşturmakta başarılı.

PRE-SAFE PLUS adı verilen sistem tamamen otomobil içindeki yolcuların güvenliğinin en üst düzeyde olması amacıyla mühendislerin geliştirdiği akıllı bir sistem. Sistemin çalışma mantığı tamamen etrafta oluşabilecek kazalarda otomobili uyararak gerekli önlemleri almasını sağlamak. Arkanızdan hızla gelip size çarpacak bir otomobil olduğunda, arka flaşörleri yakarak uyarı ve ardından otomobilin emniyet kemerlerini gerdirme, eğer otomobiliniz hareketsiz halde ise frenlere basarak otomobili sabitler.

IMG-20220117-WA0015

Aktif direksiyon yardımı olarak adlandırılan sistem, sürücünün anlık dalgınlıklarda veya otomobil haricinde ilgilendiği şeylerde aracın şerit ihlali yapmamasını ve kontrollü şekilde yola devam etmesini sağlamakta çok stabil ve şeritleri ortalayarak çalışan sistem sürücü bu anlık düzeltmelere tepki vermediği taktirde verdiği uyarı ile sürücünün kontrolü ele alması gerektiğini ve daha dikkatli olması gerektiğini tekrarlıyor.

Arka tarafa geçtiğimizde, ön tarafta sunduğu kaliteli ve premium algısını arka bölümde kaybetmeyen CLS bunun yanında Coupe formuna yenik düşmeyerek muazzam bir yaşam alanı da sunuyor. Baş mesafesinin gayet yeterli olması ve taba rengi koltuklar ve sunroof sayesinde ferah hissettirmeyi başaran CLS, Coupe formunun üstesinden gelmiş.

Geniş ve ferah olmasının yanında ortaya denk gelen kişinin büyük şaft tüneli ve 2 kişiye göre uyarlanmış koltuklar yüzünden 3. kişinin biraz rahatsız bir sürüş geçireceğini dile getirmek isterim. Otomobilin taşıma alanına geçtiğimizde 520 Litre bagaj alanı sunan CLS bu sayede günlük kullanımın yanında ailelerinde tercih ettiği bir otomobil.

IMG-20220117-WA0018

MOTOR & PERFORMANS
Okuyucularımızın en çok merak ettiği ve bir otomobilin ruhunu tamamlayan başlığımıza geldik. Mercedes CLS 300 d 4Matic 2.0 Litre dizel motor ve 9 ileri şanzıman ile sunulmakta. Bu kombinasyon ile 265 beygir güç ve 550 Nm tork sunuyor.

MHEV yani hafif hibrit olarak sunulan elektrikli motor, şanzıman ile motor arasında bulunmakta be 20 Beygir 200 Nm tork üretmekte. Tamamen otomobilin ilk kalkıştaki hantallığını ortadan kaldırmak ve yelken modu olarak adlandırılan yüksek süratte otomobilin süzülmesine olanak sağlayan bir sistem.

4 çeker olan otomobil şanzıman ile kusursuz olarak çalışan motorun gücüne rağmen stabil ilerletmeyi başarıyor. Viraj içlerinde havalı süspansiyonun hareketleri ile otomobilin sürüş agresifliğine göre şekil alması sayesinde kaymaları en aza indiriyor.

IMG-20220117-WA0005Mercedes’in ilk tamamen alüminyumdan üretilen dizel motoru ve toplam ağırlığı 168 kilogram bu veriye göre bir önceki jenerasyon motordan tam 20 kilogram daha hafif bu da yakıt tasarrufu ve yol tutuşa iyileştirme demek. Şehir içi sürüşlerde sizin anlık olarak isteklerinize çok hızlı cevap veren motor ve şanzıman ikilisi, kullanıcının daha stressiz ve ikilemde kalmadan bir sürüş yaşamasına olanak sağlıyor. 6.4 saniyelik 0-100 hızlanması ile çok başarılı bir süre çıkartan otomobil ara hızlanmalar ve sollamalarda sürücünün kendinden emin bir şekilde yola devam etmesini sağlamakta.

Yakıt tüketimi konusuna geldiğimizde, İstanbul’da yaptığımız test sürüşü sonunda trafik ve sakin sürüşler sonunda 8.2 Litrelik bir tüketim değeri yakaladık. Bu değer 1935 Kilogram boş ağırlığa sahip ve 4 tekerlekten çeker bir otomobil olarak göz önüne alındığında gerçekten başarılı. Eğer daha da dikkat edilirse bu tüketim değerinin şehir içi 7.5 litre seviyesine ineceğini söyleyebiliriz.

Yakıt tüketimi konusuna geldiğimizde, İstanbul’da yaptığımız test sürüşü sonunda trafik ve agresif sürüşler sonunda 8.6 Litrelik bir tüketim değeri yakaladık. Bu değer 1935 Kilogram boş ağırlığa sahip ve 4 tekerlekten çeker bir otomobil olarak göz önüne alındığında gerçekten başarılı. Eğer dikkat edilirse bu tüketim değerinin şehir içi 7.5 litre seviyesine ineceğini söyleyebilirim.

FİYAT
Test aracımız olan Mercedes CLS 300d 4Matic FL AMG’nin aksesuarları ile birlikteki satış fiyatı 2 Milyon 776 bin TL’dir.

YORUM FARKI
Premium markalar içinde Mercedes’in yeri elbette tartışılmaz. Onlarca modeliyle yıllarca hayatımızda olan bu yıldız, gerek kullanıcısına sunduğu konfor özellikleri gerekse de kalitesinden taviz vermeyişi sebebiyle insanların gönlünde taht kuran bir marka…

CLS serisinin de bu ailedeki yeri ve kalitesi tartışılmaz. Mükemmel iç dünyasının yanında hibrit özelliği ile de desteklenen dizel motoru performansıyla beni kendine hayran bıraktı.

Bunun en önemli göstergesi de trafikte ilerlerken meraklı gözlerin hep üzerimizde olmasıydı. Nazara gelme ihtimalinin yüksek olduğu bu tarz otomobillerle yol alırken sürekli dua okuduğumu da ifade etmek isterim 
Aslında üzerinde fazla da yorum yapılacak bir otomobil değil CLS 300d! Gerek kullanıcısına sunduğu özellikleri gerekse de kalite algısıyla bence parası olanların bir dakika bile düşünmeden tercih edecekleri bir otomobil…

Şimdiden keyfi maksimum, nazara karşı da kazasız belasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

IMG-20220117-WA0017
Artı/Eksi
+ Tasarım / Performans / Kaliteli işçilik / Sürüş keyfi / Sessiz motor / Ön-arka ve 360 derece algılayıcılar / Yakıt tüketimi /
Eksi yön tespit edemedik. Ama trafikte çok ilgi çekmesi bizce eksi bir yön 

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir