TEST / İNCELEME: MAKYAJLI PEUGEOT 5008

By on 26 Nisan 2022
IMG_20220421_143551-01

Geçtiğimiz dönemde makyaj operasyonu geçiren 3008 ile karşımıza çıkan Peugeot cephesi, güncelleme adımlarını ürün gamının zirve noktası olan 5008 işin de uygulamıştı.

Yeni tip tasarım yüzünü burada da başarılı şekilde kullanan Fransız üretici, içte ve dışta hissedilir değişim dokunuşlarıyla kullanıcı deneyiminde fark oluşturmaya çalışıyor. Yeni Peugeot 5008, ön tarafında tampona kadar uzatılan yeni LED gündüz farları, çerçevesiz ızgara yapısı ve yeni ön tamponuyla çok daha etkileyici bir karakteri asfalta yansıtıyor.

Bizde sizler adına yenilenen 5008’i yakından tanıyalım:

image

TASARIM & DONANIM
Yenilenen Peugeot 5008’in dış görünümü, bir MPV olan eski nesille karşılaştırıldığında çok daha başarılı. Aracın ön bölümüne bakıldığında bu kısmın 3008 modeliyle ortak olduğu görülüyor. Farlar, dik panjur ve heybetli bir duruşa sahip olan şişkin tampon 3008 ile benzer olsa da aracın dikkat çekici görünmeyi sağlamasına olanak tanımış. Önde geniş radyatör ızgarası krom yüzeyiyle gösterişli bir görünüm sergilerken, parlak siyah şeridi ve diğer serilerinden yer verdiği Aslan Pençesi formundaki LED stop lambaları ile 5008 modeli tam bir SUV gibi görünüyor.

IMG_20220421_143432

Arka kısmında güçlü görünümü devam ettirmek için koyu renkli plastikle krom görünümün birlikteliğinden faydalanılmış ve ortaya eski modele kıyasla çok daha şık bir araç çıkmış. Ancak şıklıkla birlikte başta geni çamurluklar olmak üzere kullanılan detaylarla bu görünüm ile de arazi kimliği öne çıkartılmış.

Peugeot 5008 bagaj kapağı tasarımı daha köşeli olan 5008’de ön kısımla arka kısım tezat bir yapıda olmasına rağmen geçişlerin akıcı yapısı sayesinde göze olumsuz gelen bir durum yok. Dikkat çekme konusunda çok başarılı olan 5008, eski neslin hantal kalan yapısından bu nesilde tamamen kurtulmuş.

image (2)

Peugeot 5008’in kapısını açtığınız anda zaman sizi teknoloji ile donatılmış bir iç mekan sizi karşılıyor. Yeni nesil i-Cockpit bildiğimiz şeylerin çoğunu değiştiriyor. Sürüş pozisyonu alışılmışın dışında olan ve araçla sürücü arasında bir bağ kurulmasını hedeflemiş olan yapı ilk anda alışkanlık gerektiriyor.

Üst ve alt tarafları düzleştirilmiş hafif köşeli direksiyon simidi, tamamı dijital olan 12.3 inçlik gösterge panelini bir film gibi izlemeye olanak tanımış. Ancak bu küçük direksiyonu simidini kimi kullanıcılar hiç beğenmiyor ve daha büyük bir direksiyon arıyorlar.

Büyük yapılı ekran üzerinden navigasyon, dinlediğiniz müziğin detayları veya gelen aramanın kim tarafından yapıldığı gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Bütün bunların kontrolü direksiyon üzerinde bulunan düğmeler ile de yapılabiliyor.

IMG_20220421_143630

Orta konsolun üzerinde bulunan büyük dokunmatik ekrandan aracın neredeyse bütün fonksiyonları kumanda edilebiliyor. Eskisinden çok daha hızlı cevap veren ekranın haricinde, daha aşağıda, ana menülere ulaşmak için kullanılan altı adet şık tasarımlı şalter görülebiliyor. Bu sayede kumandalar, gözler yoldan ayırılmadan yapılabiliyor. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi de önceki nesilden daha yüksek. Peugeot 3008’den aşina olduğumuz malzeme kalitesi ve işçilik seviyesi bu araçta da sunulmuş. Konsolun alt kısımlarında sert plastik malzemeye yer verilirken genel olarak kalite hissini düşük tutan bir olumsuzluk yaşanmıyor.

IMG_20220421_143224

5008’in iç mekanda hacme göz atacak olursak üç koltuk sırası kullanımdayken sunulan bagaj hacminin 166 litrede kaldığı görülüyor. Bu durum büyük bir soruna neden olmuyor zira segmentinde yer alan diğer araçlar da eşdeğer hacimlere sahip. Beş koltuklu kullanımda hacim 702 litreye ulaşırken arka koltukların tamamı yatırıldığında ise 1940 litrelik bir hacme ulaşıyor.

Bu koltukların sırtlık açısı değiştirilebilirken 11 cm ileri – geri kaydırılabiliyorlar. Aracın 2840 mm’lik dingil mesafesi sınıf ortalamalarının üstünde. Bu geniş yapı sayesinde hem önde hem de arkada yeterli diz mesafesini sunulurken omuz ve baş mesafeleri de beklentileri rahatlıkla karşılıyor.

IMG_20220421_142957

Yola sağlam basan 3008’de donanıma göre jantların boyutu değişiyor. Üst paketlerde 19 inçlik jantlar kullanılırken en ideal seçenek 17-18 inçlik kombinasyonlar. Çünkü 19 inçlik jantlar tercih edildiğinde arka koltuklarda vuruntularla karşılaşmanız olası. Değiştirilen direksiyon sistemiyle artık daha canlı bir karaktere sahip olan 5008’de sürücüden gelen istekler yola kısa sürede aktarılıyor.

Şasi dinamik olsa da dizel motor olmasında ötürü performans odaklı bir yapıda olmayan 5008 hızlı kullanımlardan ziyade sakin sürüşlerde çok daha etkileyici bir otomobil. Eski nesil Peugeot modellerinin bir çoğunda olan iç mekana yansıyan yol ve rüzgar gürültüsü yeni 5008’de karşılaşılmayan bir durum.

Hız arttıkça iç mekana bir miktar rüzgar gürültüsü gelse de bu sınıfta daha iyisini yapanı bulmak kolay değil. Peugeot bu modelde 4×4 çekiş sistemini sunmuyor. Buna karşılık versiyona bağlı olarak Grip Control isimli bir sistemle aracı donatıyor. Bu sistemde araç ESP müdahalesi ile pek çok 4×4 araçtan daha başarılı şekilde arazide ilerleyebiliyor.

IMG_20220421_143336-01

MOTOR & PERFORMANS
Peugeot 5008’de benzinli ve dizel motorlarla otomatik şanzıman bir arada sunuyor. Aracın yurtdışındaki versiyonlarında manuel seçenekler olsa da ülkemizde sadece otomatik vites kutusu ithal ediliyor. En çok tercih dilmesi beklenen ve test konuğumuz olan 120 HP gücündeki 1.6 litre HDi motor 6 ileri tam otomatik şanzımanla kombine ediliyor.

0 – 100 km/s 11.9 saniyede tamamlayan 5008’in maksimum hızı ise 184 km/s. Fabrika verilerine göre bu ikili ortalama 4.2 litrelik tüketim değerine sahip. Bizim karma parkurdaki yakıt tüketimiz ise 6.0 litrelik bir değer gösterdi. 300 Nm tork üreten motor, alt devirlerden itibaren özellikle torkun dengeli dağılımı sayesinde kullanıcısına ihtiyaç duyduğu anda güç sağlama konusunda eksiklik yaşatmıyor.

EAT6 tam otomatik vites kutusu ile büyük uyum içinde olan motor sürat arttıkça da gücünden çok şey kaybetmiyor. Yüklü durumlarda da üretilen güç bizce yeterli…

FİYAT
Test aracımız olan yeni nesil 5008 GT 1.5 BlueHDi 130hp EAT8 anahtar teslim satış fiyatı 1 milyon 55 bin TL’dir.

IMG_20220421_143136

YORUM FARKI
Sevgili dostlar SUV pazarı ilk nesil Peugeot 5008 modelinin lanse edildiği 2009 yılından bu yana farklı gövde tiplerinde yeni oyuncuların girmesiyle günümüz kullanıcısının beklentilerini karşılayacak şekilde gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda binek otomobillerinin gerisinde kalan SUV pazarı Avrupa’nın en çok satan üçüncü pazarı konumunda.

Türkiye’de ise geçtiğimiz 8 yılda 3 kat büyüyen, gelişime ve yeniliğe sürekli açık bir Pazar. Günümüz SUV modelleri sadece modern birer otomobil olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketiciye statü, gelişmiş ileri teknoloji, pratiklik ve sürüş keyfi vaat ediyor.

IMG_20220421_134209-01

3008 ile birlikte tamamen yeni bir forma bürünen gerek iç gerekse dış yapısıyla devrimsel bir değişimi beraberinde getiren 5008, küçük kardeşinde olduğu gibi sınıfında en iddialı modellerden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir SUV.

Bence Peugeot, yeni 5008 SUV modeliyle her geçen gün daha da büyüyen Compact SUV pazarında üç temel hedefe odaklanmış durumda: Bunlar, markanın sınıf atlama stratejisini sürdürmek, uluslararası pazarlarda başarı yakalamak ve yedi koltuklu Compact SUV pazarında öncü olmak olarak nitelendirebiliriz. Dolayısıyla da bu duruşuyla büyük hacimli 7 kişilik Compact SUV’lere ilgi yükseldiğini kavrayan markalar arasındaki yerini almış durumda!

Sonuç olarak test sürem boyunca kendisi ile yol arkadaşlığı yapmaktan oldukça keyif aldığım yeni nesil 5008’in Fransa’da doğup dünyaya yayılan serüvenini ilgiyle takip edeceğimi de ifade etmek isterim 🙂

Şimdiden bu keyifli aile otomobilini tercih edecek kullanıcılara keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Yakıt tüketimi / yol tutuş / Tasarım / ferah iç mekan
Otomobilde eksik bir yön tespit edemedik.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir