TEST / İNCELEME: MAKYAJLI PEUGEOT 2008

By on 27 Şubat 2024

Peugeot, 2019 yılının sonunda pazara sunduğu ve yaklaşık 700.000 adet ürettiği B-SUV modeli Peugeot 2008’i geçtiğimiz aylarla yenilemişti. Yeni tasarım imzası, gelişmiş teknolojileri ve menzili artırılan elektrikli E-2008 versiyonuyla karşımıza çıkan 2024 Peugeot 2008’in 1.2 litrelik benzinli motorunu sizler için deneyimledik.


TASARIM & DONANIM
İspanya’daki Vigo Fabrikası’nda üretilen yeni Peugeot 2008, marka aidiyetine vurgu yapan ön ızgarayla birlikte, özenle tasarlanmış motor kaputu ve LED gündüz farları da yine marka tasarım kodlarına gönderme yapan detaylar olarak dikkati çekiyor. Profilden bakıldığında alışılmışın dışında çizgiler kadar farklı üçgen formlar da fark edilirken, hacimli çamurluk bölgeleri güçlü bir görünüm sergiliyor. Önden başlayarak arkaya doğru devam eden çizgiler bagaj kapağında son buluyor.


2008, yeni 508 sedan ve 508 SW modellerinin ardından, yeni Peugeot ışık imzasını benimseyen ikinci model oluyor. Bu, yeni 2008’de tampondaki parlak siyah eklere entegre edilen üç dikey ışık pençesi ile daha da güçleniyor. Bu sayede, 2008’in güçlü kişiliğini ve sağlam SUV tasarımını vurguluyor. Tüm versiyonlar bu yeni ışık imzasına sahip.


Yeni Peugeot 2008’in GT versiyonunda üç pençenin çarpıcı etkisi ilk kez kullanılan tam LED farların aydınlatılmasındaki üç ışık modülü ile daha da vurgulanıyor. Bu yönüyle GT versiyonu diğer versiyonlardan ayrışıyor. Yeni Peugeot logosunun da bulunduğu ön cephede daha geniş, farlarla entegre ve aracın duruşunu güçlendiren yatay ızgara tasarımı dikkat çekiyor.


Arkada, yeniden tasarlanan ışık imzasıyla yeni 2008, tüm versiyonlarında yeni LED stop lambalarına yer veriyor. Peugeot otomobillerinin arkasını karakterize eden simgesel üç pençe de yeniden yorumlanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Stop lambaları, otomobilin genişlik algısını güçlendiren ince ve zarif, iç içe yer alan üç yatay çift çıtadan oluşuyor. Ayrıca geri vites lambaları ve sinyaller de LED.


Kabinin kilit unsurlarından biri olan Peugeot i-Cockpit, markanın en güçlü özelliklerinden biri olmayı sürdürüyor. Son 10 yılda 10 milyonun üzerinde satışla Peugeot i-Cockpit, ergonomi ve sürüş keyfini optimize etmek için yeni 2008 ile daha da gelişti. Yeni dijital gösterge paneli göz hizasında, direksiyon simidinin hemen üzerinde ideal bir konuma sahip. Yeni 2008’in gösterge paneli, ALLURE ve GT versiyonlarında dijital.


10 inçlik dijital ekran yeni bir tasarıma sahip ve GT versiyonlarında 3-Boyutlu olarak donatılıyor. Ekranın rengi, bilgilerin düzeni ve önceliği, sürücünün tercihlerine göre ayarlanabiliyor. ACTIVE versiyonu analog gösterge paneliyle donatılıyor. Tüm yeni 2008 versiyonlarında 10 inç merkezi dokunmatik ekran standart olarak sunulurken, daha önce ilk iki donanım seviyesinde 7 inç olarak kullanıcılar ile buluşuyordu.


En güncel nesil Peugeot bağlantılı bilgi sistemleri ile donatılan yeni 2008, ALLURE versiyonunda artık standart olarak Peugeot i-Connect ile satışa sunuluyor. 2008 GT versiyonu opsiyonel olarak Peugeot i-Connect Advanced ile donatılabiliyor. Peugeot i-Connect sistemi, kablosuz yansıtma (Apple CarPlay/Android Auto) sayesinde gelişmiş bağlantı sunuyor.

Teknolojik deneyimi, Peuegeot i-Connect Advanced ile devreye giren yüksek performanslı TomTom bağlantılı navigasyon sistemi ile destekleniyor.
Harita, okuma kolaylığı için 10 inçlik ekranın tamamında görüntüleniyor. Sistem, havadan güncelleniyor. Doğal dilde ses tanıma işleviyle Peugeot i-Connect Advanced, “OK PEUGEOT” komutuyla tüm bilgi-eğlence işlevlerine erişim sağlıyor. Kullanıcılara yardımcı olmak ve sorularını yanıtlamak için sistem, entegre belge ve öğreticileri de barındırıyor.


MOTOR & PERFORMANS
Bu yıl itibariyle yenilenen 3 silindirli 1.2 litrelik Pure Tech benzinli motor, 130 beygirlik güç üretip 8 kademeli otomatik şanzıman ile EAT8 ile donatılmış. Şehir içinde ortalama 6.5 litrelik yakıt tüketimi ile dikkat çeken 2008, bizce ekonomik sayılabilecek değerlerde… Elbette ki sakin kullanımlarda!


FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni 2008 GT 1.2 PureTech 130hp EAT8’in anahtar teslim satış fiyatı 1.747.500 TL’dir.


YORUM FARKI
2008’in bu kadar ilgi görmesindeki en önemli etkenlerden birisi hiç şüphesiz 1.2 litrelik benzinli motorun performansı olsa gerek deniyordu. Birde buna tamamen elektrikli 2008’de çıkınca markanın ülkemizdeki satışları bir nebze daha artış göstermiş. Zira Şubat 2023 satış rakamlarına baktığımızda Peugeot ilk 3’e girmeyi başardığını görmekteyiz. Bu sayede tüm Peugeot yönetimindeki dostları sizlerin nazarında tebrik ederim!

Bunun dışında aslan bakışlı karakteristik tasarımından tutunda aracın iç dünyasına geçince yaşadığımız rahat sürüş ve konfor deneyimine kadar 2008’in neden bu kadar ilgi gördüğünün bence en önemli kanıtı olsa gerek. 2008 özellikle şehir içinde dar sokaklarda, ani hızlanmasında, rampada, aklınıza nerede geliyorsa çok çevik ve kıvrak bir otomobil.

Ben çok keyif aldığımı ifade etmek isterim. Artık elektrikli otomobil testleri de biz otomotiv gazetecilerin hayatına adeta ışık hızıyla girdi:) Bizde bu hızlı gelişen duruma araçları bir bir teste alarak hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışıyoruz.

Sizlerin de ilk kullanımdan sonra bana hak vereceğinizi de düşünüyorum dostlar. Biz 23 yıldır testlerde şeffaf olmaya özen gösterdik ve göstermeye de devam edeceğimizden kuşkunuz olmasın. Kimin eksiğini tüketicinin hakkını savunmak adına görür ve yazarız. Bunu da bir dip not olarak sizlerle paylaşmak istedim. Tüm otomobil markaları bana eşit mesafededir. Bu böyle biline ?

Sonuç olarak eletrikli 2008 modelinin fanatikleri olacağa benziyor. Aracı alacaklar şimdiden sıraya girmeli ki fazla beklemesinler. Zira müşteri çok araç yok günlerinin daha da yoğun olarak yaşayacağımız günler maalesef görünüyor.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+Tasarım / İç mekan / yol tutuş / performans / ekonomik motor
Direksiyonun ekranı perdeleme sorunu devam ediyor maalesef…

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir