TEST / İNCELEME: MAKYAJLI OPEL INSIGNIA

By on 03 Nisan 2021
IMG_20210329_143505-01

Geçtiğimiz yılın sonunda örtüsü kaldırılan makyajlı makyajlı Opel Insignia geç de olsa Türkiye pazarına giriş yapmıştı. 2004 yılında konsept olarak tanıtılan 2008 sonunda ise Vectra’nın yerini alarak pazarda yerini bulan Opel Insignia 2021 makyajı ile birlikte testimize konuk oldu.

Tasarımı hali hazırda 2017 makyajında keskinleşmiş olan Insignia, ızgarasında ve farlarında gittiği değişikler ile önceki makyajında vurgulamak istediği premium hissini arttırmayı hedeflemiş.

Bizde otosevdası olarak markanın amiral gemisini yakından inceleme fırsatı yakaladık.

TASARIM & DONANIM
Öncelikle makyajlı Opel Insignia’daki ufak dokunuşlar ön bölümde yoğunlaşıyor. Buna paralel olarak Adaptif Intellilux LED Pixel farlar ilk bakışta göze çarpıyor. Bu kısımdan bahsetmişken, Türkiye’de satılan tüm makyajlı Insignia modellerinde LED farların standart olarak sunuldu. Bunun dışında panjurdaki krom şeritlerde, alt ızgarada ve sis farlarının olduğunu bölümde de küçük dokunuşlar mevcut.

IMG_20210329_145440-01

Makyajlı Opel Insignia’nın arka bölümü makyajsız modelle benzer görünümü sürdürüyor fakat bu alanda da difüzörün yenilendiğini görebiliyoruz. Ayrıca parlak krom detaylarla karşımıza çıkan sahte egzoz çıkışlarının formunda da değişiklik yapılmış.

Yeni Insignia, tasarımı sayesinde yolda daha da güçlü bir görünüm sergilemiş ve ileri teknoloji ürünü far tasarımıyla kullanıcılara daha da keskin bir görünüm ve daha gelişmiş bir gece görüşü sunmuş.

Yeni IntelliLux LED Pixel farlar, her bir farda 84 LED hücresi barındıran otomobil, çok daha hassas ve hızlı tepki vererek sürücüsüne optimum bir görüş sunarken, karşıdan gelen veya önde ilerleyen trafikteki diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmıyor. Yeni nesil IntelliLux LED piksel farlarla Opel’in amiral gemisinin kendi sınıfında tek olduğunu da ifade edelim.

IMG_20210402_172931-01

Opel Insignia’nın logosunun yanlarındaki kanat şeklindeki krom çıta artık düz krom şeritlere dönüşerek sadeliği amaçlamış. Aynı zamanda gözlerinizin sıkılmasını engellemek için ızgarasında bir çok krom detay bulunmakta. Farlarındaki değişiklikten bahsedecek olursak küçük kardeşi Corsa’ya benzer şekilde Insignia’nın farları L formuna sahip. Bu detay Insignia’nın agresiflik algısının ne kadar ön planda tutmak istediğini ortaya koyuyor.

İç mekana baktığımızda ise AGR onaylı ön koltuklar ve güncellenen bilgi-eğlence sistemi göze çarpıyor. Sürücü ve beraberindeki yolcular, Insignia’da sunulan bilgi-eğlence sistemi ile renkli dokunmatik ekran sayesinde gelişmiş bağlanabilirlik özelliklerinin faydalanılmış.

IMG_20210329_145300

Insignia’nın içerisinde sizleri oldukça sessiz bir ortam bekliyor. Yeterli sessizlik seviyesine ulaşılabilmesi için motor kapağının dahi yumuşak bir malzemeden yapılması gözümüzden kaçmadı. Diğer aile üyeleri ile aynı çizgi hatlarına sahip olan bir kokpiti bulunan Insignia, makyaj ile birlikte içeride radikal bir değişikliğe gitmeyi tercih etmemiş.
8″ büyüklüğündeki yüksek çözünürlüklü hayalet ekranının yanında, yine 8″ büyüklüğündeki dokunmatik multimedya ekranı sizleri bekliyor. Multimedya ekranında hızlı ve pratik bir navigasyon ekranı dikkat çekiyor. Bu navigasyon ekranının tek negatif yanı Türkiye haritasının güncel olmaması. Rakibi Skoda Superb’in kardeşi Octavia’da dahi bulunan Headup display’i sadece Sportif versiyonu olan GSI’da görmek üzücü.

Kokpitin birçok kısmında ki maun kaplama detayı keşke orta konsolda da devam etseydi dedirtiyor. Kablosuz şarjı kullanmak istediğinizde kol dayamanın içindeki göze koymak zorundasınız. Bu durum telefondan sizi uzaklaştırıyor fakat güvenli bir sürüş yapmanıza olanak sağlıyor. İç aydınlatması zarif ve güzel konumlandırılmış. Sadece beyaz renk yanıyor olması ise dezavantaj olarak hanesine yazılıyor.

Ayrıca Opel tasarımcıları, Insignia’nın iç mekan kalitesini daha da geliştirilmiş. Pek çok konfor özelliğine sahip olan AGR sertifikalı ergonomik koltuklar çeşitli kumaş ve deri döşeme seçeneklerinin yanı sıra Alcantara olarak da tercih edilebiliyor.

Arka koltuğa geçtiğinizde ise sizleri karşılayan deri kol dayama, 2 USB-A ve koltuk ısıtmalar yolcularınızın ne kadar değerli olduğunu hatırlatır cinsten. Ancak çok yüksek olan şaft tüneli uzun yolda rahatlık hissinizden çalabiliyor.
Insignia’nın elektriksiz bagaj kapağı bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Aynı zamanda kendisi gibi lift back olan rakibi Superb’den 135 litre daha az olan 490 litrelik hacmi yetersiz kalabiliyor. Arka koltuklar da yatırıldığında ise 1450 litrelere kadar çıkabiliyor.

IMG_20210329_145440-01

MOTOR & PERFORMANS
1.5 litrelik Turbo dizel sıralı 3 silindirli yeni motoru ile birlikte güç kaybederek 122 beygiri ile 285 Nm tork üreterek karşımıza çıkıyor. 1540 kg’lık ağırlığı ile ilk başta yetersiz hissettiriyor. Fakat bu değer 8 ileri otomatik şanzımanın performansı ile birleştiğinde yeterli olduğunu ortaya koyuyor. Yine de 12.2 saniyelik 0-100 km/s değeri ile rakiplerinin gerisinde olduğu bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte ortalama 5.4 litrelik yakıt sarfiyatını bize sunan Opel Insignia’nın ekonomik motoru en dikkat çekici özelliklerinden biri olduğunu ifade etmek isteriz.

GÜVENLİK
Öncelikle Yeni Insignia Euro NCAP güvenlik testlerinde en üst derece olan beş yıldızı almayı başardı. Opel’in yeni amiral gemisi, yetişkin ve çocuk yolcu güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik destek sistemleri gibi tüm kategorilerde yüksek puanlar aldığını belirtmekte fayda var.

Opel denildiği zaman ilk akla gelen özellik sizin de tahmin edeceğiniz üzere Güvenli otomobiller ürettiğidir. Piyasa tarafından bu algının oluşması elbette ki kolay bir iş değil! Bunun arkasında sıkı çalışan bir Ar-Ge ekibinin olduğu tartışmasız bir gerçek… Yeni Insignia’da bu geleneği sürdürerek son yenilikleri ile güvenlikte bir adım öne çıkmış.

Otomobilde kullanılan güvenlik özelliklerine geçecek olursak şöyle sıralayabiliriz… Akan trafikte uyarı sistemi ile arka tampondaki radar sensörlerini kullanarak aracın arkasındaki sol veya sağ taraftaki nesneleri tespit ediyor.
Uyarı ise Geri Görüş Kamerası ekranında görüntüleniyor. Diğer özellik ise Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Şerit Değiştirme İkazı…

Bu sistem sayesinde tedirgin olmadan sollama yapabiliyorsunuz. Yani otomobil sizin yerinize görüyor ve ihtiyacınız olduğu durumda sizi uyarıyor. Bir diğer yenilik ise ön kamera özelliği… Bu Opel Eye sistemi ile otomobil trafik işaretlerini okuyor (Trafik İşareti Tespit Sistemi), istemsiz olarak şeridinizden ayrılmaya başladığınızda sizi haberdar ediyor (Şerit Değiştirme İkazı), ve olası bir önden çarpışmada sizi uyarıyor! (Ön Çarpışma İkazı).

IMG_20210329_143410-01

YORUM FARKI
Makyajlanmış hali ile piyasaya çıkan yeni Insignia, gerek tasarım detayları gerekse de birbirinden üstün konfor özellikleri ile beni kendine resmen hayran bıraktı. Bu otomobilin testi esnasında kendimi oldukça keyifli hissettiğim Insignia’yı sizde kullanırken bence fazla agresif kullanmayın ki sürüş zevkini yakından hissedin!

Bence Insignia Grand Sport modeli D segmentinde markanın amiral gemisi ve premium segmentteki rakiplerine güçlü bir alternatif olarak konumlandırıyorum. Buna paralel olarak ülkemiz pazarının ihtiyaçlarına yanıt verme yönünden yeni Insignia ile hedefi tam on ikiden vuracağına inanıyorum.

1.5 Turbo Dizel motoru sayesinde fazla vergi yükü altına da girmeyeceğiniz yeni Insignia’yı size tavsiye ediyorum.

Maksimum keyifli kazasız sürüşler dilerim…

Otomobiliniz binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 
Artı/Eksi
+ Performans / Ön tasarım / Ekonomiklik / Yol Tutuş / Konfor
Yalıtım biraz zayıf motor sesi içeride duyuluyor.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir