TEST & İNCELEME: MAKYAJLI OPEL GRANDLAND

By on 25 Eylül 2022
IMG_20220920_145542

Opel’in içerisinde bulunduğu kimlik değişimi sürecinden bundan tam 1 yıl önce nasibini alan Grandland, C-SUV segmentinde hiç olmadığı kadar zorlu bir rekabet içerisinde olacak.

Peugeot 3008’in segmentte yarattığı etki sonrasında Hyundai Tucson ve Kia Sportage gibi iki önemli ismin de yeni jenerasyonlarıyla bir hayli iddialı olduğu günümüz senaryosunda Grandland makyajlanarak yola devam ediyor. Bizde sizler adına makyajlanan Grandland’ı yakından inceledik.

TASARIM & DONANIM
Makyajla birlikte Gradland’in tasarımında hissedilir revizyonlar karşımıza çıkıyor. İlk olarak Mokka ile karşımıza çıkarılan yeni marka yüzünü makyajla birlikte taşımaya başlayan Grandland’de, yeni jant seçenekleri de tasarımı güçlendirici elementler arasında olmuş.

IMG_20220920_145620

Opel’in dönüşümünün önemli bir parçası olan ve Vizör olarak tanımlanan yeni marka yüzü mevcut modellere hızla yayılıyor. İlk olarak Mokka’nın yeni neslinde tanıtılan bu tasarım dili sonrasında Crossland’a da uygulandı. Küçük SUV makyajla sadece bir burun estetiği aldı ki aynısının Grandland X için de geçerli olmasını bekliyorduk. Fakat durum bizim beklediğimizden biraz daha farklı çıktı.

Öncelikle Grandland X, makyajla Grandland’a dönüştü. Böylece pek bir anlam ifade etmeyen X takıları tüm ürün gamından kaldırılmış oldu. Burun tasarımı beklendiği gibi Vizör tasarıma uygun olacak ve bu tasarıma sahip tüm modellerle neredeyse eş olacak şekilde elden geçirildi. Keskin bakışlı farlar ve küt surun tasarımının Grandland’ın genel tasarımına bu kadar iyi uyum sağlaması herkeste biraz sürpriz etkisi oluşturmuş olmalı.

IMG_20220920_145647

IMG_20220920_145637

Aracın burnundaki bir diğer yenilik Opel’in başarılı far sistemi IntelliLux LED matrix farların ürün gamına eklenmiş olması. Her birinde 84’er LED’e sahip bu farlar, karşıdaki ya da öndeki aracın sürücüsünü rahatsız etmeden uzun menzilli aydınlatma yapma başarısına sahip. Profil ve arka tasarımda detay düzenlemeleri mevcut: Eskiden siyah plastik olan gövde korumaları artık gövde renginde, yeni jant seçenekleri mevcut ve arka kısımda model adı bagaj kapağının ortasına taşınmış.

Kokpit tarafına geçtiğimizde makyajın etkilerini konsolu domine eden dijital ekranlarla net şekilde hissediyoruz. Sürücü tarafında 12 inç olarak gelen dijital ekran, aynı çerçeve içerisinde 10 inç büyüklüğünde de multimedya ekranı barındırıyor.

Opel-Grandland-makyaj-fl-2022010

Asıl sürprizler iç mekanda… Bugüne kadar Grandland X biraz sönük bir kokpit tasarımına sahipti. Özellikle tanıtıldığı günden bugüne sınıfındaki modellerin elde ettiği teknoloji gösterileri Grandland X’in boynunun biraz bükük olmasına neden oluyordu. Tamamen yeni bir kokpitle Opel bu durumu tersine çevirmiş gibi görünüyor. Mokka’da tanıtılan ve Pure Panel olarak anılan kokpit tasarımı, temel olarak Mercedes modellerinde görülen iki ekranın birbirine iliştirilmesini alıyor.

Üst donanıma sahip versiyonlarda 12 inçlik bir gösterge tablosu ve 10 inçlik bir multimedya ekranı yan yana, sürücüyü saracak şekilde hafif kavisli sıralanıyor. Orta havalandıra çıkışlarından bir tanesi ekran panelinin yanına iliştirilmiş, ikincisiyse orta konsolun ortasında daha geniş bir hale dönüşmüş. Fiziki havalandırma kumandaları varlığını koruyor ama eski vites kolu PSA modellerinden tanıdık elektronik vites koluyla değiştirilmiş. Son olarak gece görüş kamerası gibi bir dizi teknolojik yenilikle de kokpit tamamlanmış. Sonuçta aradaki fark gerçekten çok büyük ve bu değişim Grandland’ın kaderini değiştirebilir.

Opel-Grandland-makyaj-fl-2022001

Edition donanım paketinde ise bu ekranlar 7 inç olarak geliyor. Yeni Grandland’de sunulan “Gece Görüş” özelliğini de böylesine büyük ekranlardan takip edebilmek de şüphesiz çok keyifli olacak. Araçta konumlandırılan kızılötesi kamera ve radar sistemleri sayesinde gece sürüşlerinde 100 metreye kadar yaya ve hayvanları algılayabildiğini gördüğümüz “Gece Görüş” özelliğinin ilgi çekeceğine şüphe yok. Grandland’de anahtarsız giriş-çalıştırma ve elektrikli bagaj gibi özellikler de yine konfor odaklı önemli silahlar arasında.

Yeni Grandland’in kabinindeki bir diğer önemli yeniliğin ise, Peugeot ve Citroen modellerinde karşımıza çıkan joystick tipi vites kolu olduğu görülüyor.

Opel-Grandland-makyaj-fl-2022002

MOTOR & PERFORMANS
Dizel motoru tercih etmek isteyenler için de hala Grandland ailesinin bir seçeneği olacak. 1,5 litrelik dört silindirli dizel ünite 130 beygir güç ve 300 Nm tork değeri sunarken 100 kilometrede ortalama 3,9 litre ile 4,4 litre aralığında yakıt tüketimi vadediyor. Bu ekonomik motor sayesinde hem performans hem de ekonomik anlamda farklı bir otomobil haline gelmiş makyajlı Grandland…

Opel-Grandland-makyaj-fl-2022011

FİYAT
Test otomobilimiz olan makyajlı Opel Grandland 1.5 130 HP DİZEL’in anahtar teslim satış fiyatı 1 milyon 79.900 TL’dir.

Opel-Grandland-makyaj-fl-2022012

2021-opel-grandlan-x-6

YORUM FARKI
Makyajlı Opel Grandland özellikle ön tasarımı ve iç tasarımıyla farklı bir otomobil olmuş. Bununla birlikte SUV segmentinde yaşanan rekabetçi şartları zorlayan modeliyle oldukça iddialı olarak piyasaya giriş yaptı. Motor seçeneklerini tercih edeceklere tavsiyem 1.5 dizel motoru test etmeden diğer seçeneği kullanmasınlar derim. Zira gerek performansı gerekse de oldukça ekonomik motoruyla bence dizel ideal bir motor.

Buna paralel olarak ise tam bir aile otomobili bence yeni nesil Grandland. Çok geniş iç mekan ve bagaj hacmine ulaşan otomobilin içinde kullanılan malzeme kalitesi de oldukça iddialı…
SUV aleminin bu kadar rekabetçi olduğu bu dönemde özellikle böyle tasarımıyla fark ettiren modellerin bir adım öne çıkacağı aşikar bir gerçektir…

Şimdiden bu keyifli otomobili tercih edeceklere keyfi maksimum sürüşler dilerim.

Otomobilinizi kullanırken emniyet kemerinizi takmayı ihmal etmeyin ki sevdikleriniz üzülmesin!

 
Artı/Eksi
+ Tasarım / Ekonomik motor /performans/ ferah iç mekan ve bagaj kapasitesi
Eksi bir yön tespit edemedik.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir