TEST / İNCELEME: Makyajlı Ford Ranger Wildtrak

By on 23 Nisan 2021
IMG_20210419_135816

Ford Ranger pikapların şehre inmesiyle yenilenen sürüş karakteri ve tasarımıyla en çok arzulanan modellerden biri olmuştu.

Şimdi makyajla birlikte artık daha geniş bir kitleye ulaşabilecek. Makyajlanan Ford Ranger, Wildtrak donanımıyla dikkatleri bir kez daha üzerine çeken marka bizim de radarımıza girdi ve sizler için test konuğumuz oldu.

TASARIM & DONANIM
Öncelikle makyaj sonrasında Ranger Wildtrak’ın ön panjur ve tamponun değişmiş diyebiliriz. Ancak yapılan bu değişiklik bizce büyük bir fark meydana getirmemiş. Ama makyaj öncesi ile yan yana geldiğinde değişiklikler fark edildiğini de ifade edelim.

IMG_20210419_135850

Makyajın getirilerinde biri de ergonomi avantajı olmuş. Bizim de pick-up sınıfında eleştirdiğimiz konulardan biri yükleme alanın kapağının ağırlığı oluyordu. Ranger’ın yükleme alanını açtığımızda fark ediyoruz ki yeni mekanizması ile yükleme kapağının tek parmakla bile kapatılabilir duruma geldiğini gördük.

IMG_20210419_140034

Wildtrak’ın XLT’den ayrıldığı noktalar arasında, 18 inçlik jantlar, karartılmış arka camlar, tavan rayları, elektrikli katlanabilir sinyalli yan aynalar, Xenon farlar, LED sis farları bulunuyor. İçerisinde, ısıtmalı, yarı deri koltuklar, elektrikli, sekiz yöne ayarlanır, bel destekli sürücü koltuğu, LED ambiyans iç aydınlatmalar, navigasyon, geri görüş kamerası ve 230/240V güç dönüştürücüsü farklılıkları bulunuyor.

IMG_20210419_135831

Ranger sürüşümde pikaptan çok bir SUV gibi hissettiriyor. Yüksek sürüş pozisyonuyla trafiğe hakim olmayı kolaylaştıran Ford Ranger yüksek ağırlık merkezine rağmen virajlarda da tedirginlik yaşatmıyor. Kolay kontrol edilebilen Ranger’ın direksiyon sistemi, süspansiyon konforu ve dinamikliği sınıfında referans olablir. Ancak bozuk zeminde ve tümseklerde arka koltuklarda konfor azalıyor.

2020-yeni-ford-ranger-wildtrak-5

Bu donanımlar haricinde Ford Ranger’ın güncel güvenlik donanımlarına sahip olduğunu görüyoruz. Acil frenleme, akıllı hız sınırlandırıcı, şerit takip sistemi, çarpışma önleme sistemi ve ön park sensörü standart olarak sunuluyor.
Bununla birlikte Ranger’ın içerisine geçtiğimizde makyajın etkisi olmadığını görüyoruz. Sadece vites kolu farklı görünüyor. İşte bu makyajda, Ranger’ın da kaderini değiştirecek büyük yeniliğin habercisi.

Wildtrakthunder-ext2

MOTOR & PERFORMANS
Yeni 2.0 litrelik dizel motora kavuşan Ranger’da 10 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneği sunulmuş. Ford Ranger’ın 2.0 EcoBlue motoru turbo ile 170 HP veya çift turbo ile 213 HP’lik seçenekleri sunuyor. Bizim de test ettiğimiz Ranger Wildtrak kalbinde 213 HP yer almış.

213 HP’lik güç ve 500 Nm’lik maksimum torkla 2316 kg’lik boş ağırlıkla baş etmede zorlanmıyor. Bunun için 10 ileri vitesli otomatik şanzımanın doğru vites zamanlamasının da etkisi var.

Aracın ortalama tüketimi fabrika verilerine göre 7.8 litre olarak açıklanıyor. Bu rakama ulaşmak çok kolay olmasa da trafikten uzak ve sabit hızlı sürüşlerde tüketimi düşürmek mümkün… Bizim kullanımımızda yol bilgisayarına yansıyan ortalama ise yaklaşık 10 litre. Bu ağırlık ve güçteki bir 4X4 için bu rakam bile makul sayılabilir.

IMG_20210419_135825

FİYAT
291 bin 700 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Ranger ailesi, bize konuk olan Wildtrak versiyonuyla birlikte 430 bin lira sınırına yaklaşmış. Bu fiyata sunulanlar ise lüks sınıf bir SUV’u aratmıyor. Fiyat rakiplerle benzer seviyede fakat bu boyutta bir SUV’a ulaşmak isteyenler en az iki katı bir etikete razı olmak durumunda.

IMG_20210419_135855_2

YORUM FARKI
Türkiye otomotiv pazarı, pandemi döneminde yaşanan satış artışlarıyla adeta dünyadan pozitif olarak ayrılmayı başardı. Yükselen fiyatlara, değişen tercihleriyle cevap veren tüketici, ulaşamadığı hedef aracına hemen bir alternatif oluşturmayı başardı. Son dönemde önlenemez şekilde artan SUV satışları, bu alanda rekabeti artırırken fiyatların da yükselmesi sonucunu ortaya çıkardı.

Özellikle büyük SUV’lara ulaşmak için kesenin ağzına 500 bin liradan açmak gerekiyor. Bu durum, ticari amaçlı üretilen pick-up pazarına olumlu olarak yansıyor. SUV’ları aratmayan donanım ve konfor özellikleriyle öne çıkmaya başlayan pick-up modelleri, heybetli yapıları ve güçlü motorlarıyla da büyük araç sevenlere mutlu ediyor.

Bu ay konuğumuz olan yeni Ford Ranger da, bu sınıfın en iddialı oyuncuları arasında yer alıyor. Konfor ve donanım olarak sınıfının zirvesini zorlayan yeni Ranger, konuğumuz olan Wildtrak versiyonuyla da arazi severleri mutlu edecek özellikler vadediyor. Şık tasarımıyla konuğumuz olan model, tasarımının hakkını arazide olduğu kadar asfaltta da veriyor.

Geniş ızgaralı ön tamponu, sürüş esnasında da görülen iri motor kaputu, krom kaplamalar ve heybetli tasarım, gözlerin Ranger’a çevrilmesini sağlıyor. Aracın dışındaki sportif çizgiler, iç mekanda yerini sade fakat kaliteli hissettiren malzemelere bırakıyor. Geniş multimedya ekranı, sarı dikişli deri koltuklar, rahat okunan göstergeler ve oldukça ferah olan yaşam alanı, başarılı süspansiyon sistemi sayesinde yeterince konfor sunabiliyor.

Düz yoldan sıkılıp eğer biraz yoldan çıkmak isterseniz Ranger, size hayır diyemiyor. Aracın güçlü motoru ve sorunsuz aktarma sistemi, keyifli sürüşü destekliyor. Kilit fonksiyonuyla birlikte, bir yerlerde takılıp kalmak oldukça zor… Tabii sınırları aşmamak kaydıyla:)

Şimdiden bu keyifli aracı tercih edeceklere kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi takmak olsun ki sevdiklerimiz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+Performans / Sürüş konforu / malzeme kalitesi /
Biraz iri oluşu park yeri ararken sorun teşkil ediyor 

 
Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir