TEST / İNCELEME: MAKYAJLI FIAT EGEA SEDAN

By on 28 Nisan 2021
IMG_20210422_131504-01

Tofaş’ın Bursa’da üretip dünyaya ihraç ettiği, Avrupa pazarlarında Tipo ismiyle satışa sunulan Egea modeli yenilendi.

İç ve dış tasarımın yanında teknolojileri de elden geçirilen makyajlı Egea ailesine bir de Egea Cross katıldı. Bizde sizler adına Türkiye’nin en çok tercih edilen ve fiyatı ile en ulaşılabilir otomobilleri arasında yer alan Egea’nın 1.0 litrelik yeni nesil benzinli manuel motorunu inceledik.

IMG_20210422_131832

TASARIM & DONANIM
Öncelikle makyajlı Egea’da ilk olarak yeniden yorumlanan ön ızgara dikkat çekiyor. Izgarada yer alan diğer önemli yeniliği ise yeni logo oluşturmuş. Kullanılan bu yeni logoda aynen Amerika’daki modellerdeki gibi büyük FIAT yazısını kullanmış. Farların tasarımı değişmez iken üst paketlerde artık tamamen LED üniteler alınabileceğini ifade etmek isteriz.

IMG_20210422_132037

Fiat, Egea’yı makyajlarken tutulan bir modeli riske atmak istememiş ve tasarımda çok büyük değişiklikler yapmamış. Aynı gibi gözükse de aracı yakından tanıyanlar ufak ayrıntıları farkedecektir. Yeni LED farlar, aracı daha şık göstermeyi başarmış.

IMG_20210422_132049

Makyajlı Fiat Egea ailesinin iç mekanı da direksiyondan bilgi-eğlence ekranına kadar yenilenmiş. Dijital görünüme sahip hız ve devir göstergelerinin arasına 7 inçlik dijital ekran eklenen otomobilde yeni dijital gösterge, 10.25 inçlik dokunmatik ekrana ve kablosuz Android Auto ve Apple Car Play desteğine sahip UConnect 5 multimedya sistemiyle kombinlenmiş.

IMG_20210422_131847

Kalite algısını üst seviyeye çıkarmak için, dekorasyon olarak krom çıtalar ve biraz daha fazla metal kullanılmış.
Havalandırma kumandaları, alüminyum seçme yüzüklerine sahip olmuş. Peki genel malzeme kalitesi nasıl? Malzeme kalitesinde pek değişiklik yok. Egea’yı tanıyan kullanıcılar bunu rahatlıkla anlayacaktır.

IMG_20210422_131905-01

2021 Fiat Egea Sedan üst düzey donanımlar ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Günümüz teknolojisinin ve konfor bazlı donanımlarının hepsine hemen hemen sahip olan model rakiplerinin gerisinde olan taraflarını da kapatmış gibi gözüküyor.

IMG_20210422_132110

Türkiye’nin en uygun fiyat politikası ile en yakın rakibinden en az 50.000 TL daha uygun fiyat belirleyerek çok iddialı bir konuma gelen model oldukça iyi karşılandı. Satış rakamlarında yine zirvede yer alan Yerli Fiat Egea bir süre daha zirveyi garantilemiş gibi gözüküyor.

IMG_20210422_134748

Egea’da yeni eklenen özelliklerden bazıları ise; Anahtarsız çalıştırma sistemi ve anahtarsız giriş sistemi bu yeni sistemler ile rakiplerinin teknolojilerini yakalamış durumda gözüküyor. Özellikle bir diğer yenilik olan Dijital 7” boyutunda ki Hayalet Gösterge Ekranı otomobile standartı yakalatmış durumda.

Fiat yetkilileri model için ne kadar da bir makyaj operasyonu dese de yeni bir jenerasyon gibi değişikliğe uğramış durumda. Bu yeni teknolojileri yine aynı motor seçeneklerinden sunan marka şu anda hiç bir versiyonda otomatik şanzıman seçeneği sunmuyor.

40089a91d38d32a3b6644ced46f1add2167d31cc

MOTOR & PERFORMANS
Test aracımız olan makyajlı Fiat Egea ailesinin motor yelpazesine baktığımızda ilk olarak Fiat’ın yeni nesil 1.0 litre GSE T3 motoru göze çarpıyor. FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 100 beygirlik yeni üç silindirli bu yeni motor, mevcut 1.4 litrelik motordan farklı olarak 1500 d/d’den itibaren 190 Nm tork değerine sahip.

Manuel vitesini incelediğimiz yeni Egea’nın ortalama yakıt tüketimi ise şehir içinde 6.7 litre civarında…

YORUM FARKI
Yeni Egea’da yapılan tanıtımlarda öne verilen detaylar incelendiğinde bu model için önemli değişimler mevcut gözüküyor. Türkiye’nin en çok satan otomobili ünvanını korumak isteyen Egea sedan, bence yeni makyajlı kasası ile de ünvanını sürdürecek gibi gözüküyor.

Otomobile yapılan değişimler ile günümüz standart teknolojisini yakalayan model rakiplerine göre çok büyük avantaj elde etmiş durumda yer almışa benziyor. Bununla birlikte Egea sedana uygulanan fiyat politikası günümüz Türkiye şartlarında ki en uygun fiyat politikası olarak göze çarpıyor.

Böylece geçen 5 yılın en çok satan otomobili olan model bu iddiasını makyajlı kasası ile tam gaz devam ettirmeyi amaçladığını ifade etmek isterim. Teknolojik donanımlara, konfor olarak da ekleme yapılan modele rakipleri ile donanımsal olarak farkı kapatma imkanı verilmiş gözüküyor.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+ Sürüş konforu / ekonomik / ulaşılabilir fiyat / geniş arka diz mesafesi ve bagaj kapasitesi
Rampada otomobil yetersiz kalıyor.

 
Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir