TEST / İNCELEME: KIA STONIC

By on 11 Ekim 2021
IMG_20211004_150805

Kia’nın kompakt SUV sınıfına karakteristik detaylarıyla sunduğu Stonic, ülkemizde de kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasındaki yerini bir süredir koruyor.

2017’de üretime başladığından beri Avrupa pazarında 150.000’den fazla satış adedi yakalayarak markasını mutlu eden model için 2021 model yılıyla birlikte kapsamlı bir iyileştirme operasyonu gerçekleştirildi.

Her ne kadar makyaj olarak nitelendirilse de büyük ölçüde tasarım dinamikleri aynı olan 2021 Kia Stonic, daha çok teknik iyileştirmeleriyle kullanıcı deneyiminde fark oluşturma iddiasında. Bizde sizler adına Hyundai Bayon’un kuzeni Kia Stonic’i yakından inceledik ve yorumladık.

IMG_20211004_151222

TASARIM & DONANIM
Tasarım dehası Peter Schreyer tarafından tasarlanan Kia Stonic sadece bu özelliği ile bile sınıfında bir farklılık ortaya koyuyor. Yeni Kia Stonic, önden bakıldığında güçlü, dinamik ve iyi dengelenmiş bir görünüm sergilemiş.

Peter Schreyer yönetiminde Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak Frankfurt – Almanya ve Namyang – Kore tasarım stüdyolarının yakın işbirliği ile tasarlanan Yeni Stonic’in ön ızgarasında, Kia’nın ‘kaplan burnu’ tasarımının hakimiyeti kendini açıkça belli ediyor. Ön ızgara da dahil tüm detayları ile Stonic, Kia’nın güncel tasarım felsefesine sadık bir görünüm sergilemiş. Bununla birlikte göz dolduran hacimli çamurlukları ile kendini fark ettiren Stonic, Kia’nın büyük hacimli SUV modellerinin tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda Stonic yıllar öncesinde fırtınalar eskiden Kia Sorento kadar iddialı bir tasarıma sahip.

IMG_20211004_151449

Kia Stonic iddialı görünen tasarımıyla küçük SUV sınıfında farklı olmayı isteyenler için dikkat çekici bir model. Elbette iddialı özellikleri sadece tasarımla da sınırlı kalmıyor. Uzak doğulu otomobil üreticilerinde görmeye alıştığımız keskin hatlar bu otomobilde bulunmuyor. Benim gözümde tasarımı gayet iyi. Ayrıca LED stoplar ile yüksekçe konumlanmış bagaj kapağı da güzel duruyor. Farlar mercekli ancak standart sarı ampül kullanılmış.

IMG_20211004_151241

IMG_20211004_151312

Küçük SUV sınıfının en çok dikkat çeken modellerinden biri olan Kia Stonic, bu konuda gerçekten de çok iddialı. Keskin hatlarıyla dikkat çeken araç Kia Sorento’nun etkili görünüm imajını aynı şekilde devam ettiren modellerden biri.

Açık bir şekilde dile getirmemiz gerekirse bu bölümde de kendine has bir tasarım beklerdik. Elbette farklılaşan detayları var ama bunların bir iki adım daha ileride olması başarısını daha da artırabilirdi.

IMG_20211004_151456

Stonic, ergonomik modern iç tasarımı ve kaliteli malzeme kullanımı ile konforlu yolculuklar vadediyor. Sürücü odaklı orta konsol zarif mimarisiyle dikkat çekiyor. Dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ile az sayıdaki düğme kullanım kolaylığını destekliyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonları rahatlıkla kumanda edebiliyor.

IMG_20211004_151501

Kia modellerinde alıştığımız göstergeler bizi karşılıyor ve belirgin karakterleriyle otomobilin geneline uyum sağlıyor. Direksiyon üstü kumandaları kullanışlı ayrıca direksiyon gayet şık ve deri kaplanmış. Ancak otomobilin geri kalan bütün kaplamalarında sert plastik kullanılmış. Koltuklar beklenen desteği sunuyor ve konforlu yolculuk sağlıyor. Kol dayama ise ileriye hareket ederek istenen pozisyona geliyor.

7 inç dokunmatik multimedya ekranı Apple Car Play ve Android Auto desteği sunuyor. USB-AUX ve 12V çıkışları sunan Stonic otomobil içinde her türlü bağlantıya imkan veriyor. Ayrıca Kia, arkadaki yolcular için de USB çıkışı koymayı unutmamış. Arkada otururken bir sıkışıklık söz konusu değil ancak kol dayama bulunmuyor.
Ayrıca 332 litre olan bagaj hacminin yetmediği durumlarda arka koltuk katlanarak 1135 litre hacme kadar çıkabiliyor.

IMG_20211004_150815

MOTOR & PERFORMANS
Emisyonlar doğrultusunda küçülen motor hacimleri otomobil sektörünün bir gerçeği. Kullanıcıların endişeli yaklaştığı küçük hacimli motorların iyi bir örneği olan 1.0 T-GDI motor, kullananı ters köşe yapacak kadar performans sunabiliyor. 120 beygir güç üreten bu motor Stonic’in kütlesiyle rahatça başa çıkıyor. 7 ileri DCT şanzımanla birleştirilmiş ve bu kombinasyonla ekonomik ya da performanslı olmak tamamen kullanıcının kararına bırakılmış.

Direksiyon ise şehir içinde gayet yumuşak başlı ve otoyol süratlerinde gereken sertliğe ulaşıyor. Süspansiyonları biraz sert tarafta olmasına rağmen rahatsız edici değil. Test boyunca yakaladığımız 5.8 lt/100 km olan tüketim değerini dikkatli kullanımda elde ettiğimizi belirtmek isteriz.

Kullanıcıların yüksek otomobil sevgisi doğrultusunda üretilmiş Stonic, SUV anlayışının sadece büyük boyutlarda üretilen otomobiller olmadığını gösteriyor. B segmentinin alternatifi olarak ortaya çıkan ve akılları karıştıran Stonic’in Türkiye pazarında ne kadar tercih edileceğini merakla bekliyoruz.

IMG_20211004_151554

IMG_20211004_151652

Kia Stonic Teknik Özellikleri
Motor: 1.0 lt /Motor Hacmi: 999 cc / Silindir Adedi: 3 /Maksimum Güç: 120 HP/Maksimum Tork: 172 Nm
Yakıt Tüketimi Miktarı Yakıt Türü:
Benzin Şehir İçi: 5.9 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.9 lt/100 km /Karma: 5.2 lt/100 km / Test: 7.0 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 120 gr/km
Kia Stonic Boyutlar Uzunluk: 4140 mm Genişlik: 1760 mm Yükseklik: 1500 mm Dingil Mesafesi: 2580 mm Kia Stonic Bagaj kapasitesi 352 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt /Boş Ağırlık: – kg Lastik Boyutu: 205/55 R17

GÜVENLİK
2017 yılında Kia Stonic EuroNCAP çarpışma testine alındı. Kia Stonic güvenlik paketinin dahil edildiği testten 5 yıldız alarak ayrıldı. Kia Stonic Euro NCAP sonuçları şöyle: çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84 yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93 yaya yolcu güvenliğinden yüzde 71 güvenlik yardımcılarından yüzde 59 aldı.

IMG_20211004_153921

YORUM FARKI
2017 yılında Kia Stonic EuroNCAP çarpışma testine alındı. Kia Stonic güvenlik paketinin dahil edildiği testten 5 yıldız alarak ayrıldı. Kia Stonic Euro NCAP sonuçları şöyle: çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84 yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93 yaya yolcu güvenliğinden yüzde 71 güvenlik yardımcılarından yüzde 59 aldı.

Yol tutuş konusunda markanın gelişen genlerini kullanıyor. Yüksek tavan yapısına rağmen sert esen rüzgarlara bile zorlanmadan kafa tutuyor. Şehir içi kullanımları son derece rahat…Yüksek manevra kabiliyeti sayesinde kolay kullanılıyor ve park manevraları da rahatlıkla yapılıyor. Otoyol kullanımlarında boşlukların hissedildiği direksiyon sistemi şehir kullanımlarında bir sıkıntı yaşatmıyor.

Görüş açıları konusunda da önemli bir sıkıntı yaşamadan Kia Stonic modelini kullandık. Viraj testleri sırasında da ona verdiğimiz görevler sırasında herhangi bir sorun yaşamadan yoluna devam etmeyi başardı. Konfor konusundaysa biraz daha iyi olması gerekiyor. Sınıfında ondan daha iyi konfor sunan araçların sayısı fazla… Beklediğimizden biraz daha gürültülü olması bizleri biraz şaşırttı. Elbette çok gürültülü bir araç değil ancak rakiplerini göz önüne alarak yaptığımız değerlendirmede biraz gürültülü kalıyor.

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Ekonomik motor / Yol tutuş / Uygun fiyat /
Gütültü problemi / Anahtarsız çalışma olmaması

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir