TEST / İNCELEME: KIA SPORTAGE 1.6 DİZEL & HYBRID

By on 02 Ağustos 2022
IMG_20220731_181848

Yeni Kia Sportage kompakt SUV sınıfında çıtayı yükseğe koydu. Yenilenmesiyle birlikte son derece iddialı özelliklere sahip olan Sportage bol seçenek sunuyor olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Beşinci nesil Sportage ile gerçekleştirdiğimiz test sürüş deneyiminden notları paylaşmadan önce, aracın kağıt üzerinde öne çıkan noktalarını derlemekte fayda var. Dördüncü nesile göre ebatsal olarak her noktadan ileriye taşınmış bir model ile karşı karşıyayız.

Bir önceki nesile göre ise uzunlukta 30 milimetre aks mesafesinde ise 10 milimetre daha iyi olan Sportage, bagaj hacmi tarafında da eski Sportage’a göre yüzde 10’u bulan artışla geliyor. Aracın iç yaşam alanı da gerek ön gerekse arka tarafta hissedilir derecede iyileşmiş. Omuz ve diz mesafesinde hemen fark edeceğiniz iyileştirmeler, açılır panoramik cam tavan ile bir araya geldiğinde arka taraftaki yolcular için seyahati çok daha keyifli hale getiriyor.
İşte Ayrıntılar;

IMG_20220731_182022

Sportage’ın tasarım tarafında sokaklarda çok dikkat çekeceğini söyleyebiliriz. Modelin dış tasarımında kullanılan bumerang formlu gündüz LED farlarının baskın şekilde konumlandığı ön bölümde, ızgarada kullanılan krom detay da görünümde çok ciddi bir etki meydana getiriyor.

Kia’nın tasarım ekibi aracın yan tarafı üzerine de fazlasıyla çalışmış. Kapılara gerçekleştirilen dokunuşlar geçişte derinlik yaratırken, C sütunundaki omuz çizgilerinin yapısı Sportage’da bir güç gösterisi olarak konumlandırılıyor. Arka tarafa geçtiğimizde ise tasarım yaklaşımının çok daha pürüzsüz ve yalın bir şekilde tercih edildiğini görüyoruz.
Sportage’ın direksiyonu başına geçtiğimizde ilk dikkat çeken nokta BMW’nin yeni nesil kokpitini akıllara getiren tek çerçeve içerisindeki devasa panel.

yeni-2022-kia-sportage-in-tasarimi-ortaya-cikti134322_1

12,3 inçlik full dijital gösterge ve 12,3 inçlik multimedya sisteminin kombin edildiği bu yapının yazılım ve görsel tarafta da oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Sürüş modlarına göre farklı renk ve temaya bürünen sürücü tarafındaki ekranda, Hyundai’den de tanıdığımız kör nokta görüntüleme sistemi kullanışlılık tarafında çok belirleyici bir faktör.

Önceki nesilden tamamen farklı olan bir diğer bölüm de orta konsol ve vites paneli. EV6’da da kullanılan yeni vites panelinde akıllara “dişliyi” getiren bir tasarımın kullanıldığını görüyoruz. Hissiyat olarak gayet kullanışlı olan vites seçicisi, görünümde ise bazen güçlü bir arazi aracında olduğumuz yansımasını ortaya çıkartıyor. Sportage’ın malzeme kalitesinde de beklentileri karşılayacak iyileştirmeler yapılmış.

Klima çıkışlarında kullanılan çizgi formunun kapı panellerine de yansıtıldığını görmek, devamlılık tarafında güzel bir deneyim yaratıyor. Burada değinmek istediğimiz bir diğer nokta ön taraftaki genel dinamikler üzerine. Sportage’ın ön yaşam alanı, ekran ile direksiyon arasındaki mesafenin de etkisiyle oldukça ferah hissettiriyor.
Aracın dış tarafında da kolayca ayırt edebileceğiniz, gövdeye göre kısa olarak gelen ön burun tasarımı kompakt bir araç kullandığınızı hissettirecek. Bu durum kullanılabilirliği olumlu yönde etkilerken, sürücü koltuğundan ön tarafa baktığınızda daha ufak bir araçla baş başa olduğunuzu düşündürmesiyle de nispeten zıt bir karakter ortaya koyuyor.

IMG_20220731_181907

MOTOR & PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.6 litrelik dizel & hafif hibrit motoru 136 beygirlik güç üretip bunu 320 Nm Tork ile desteklemiş.

Yüksek verimlilik seviyesine sahip dizel motor gelişmiş SCR aktif emisyon kontrol teknolojileriyle NOx ve partikülleri filtreliyor. Bu dizel motor, emisyonları daha da azaltan ve verimliliği artıran MHEV teknolojisiyle de sunuluyor.

Bu güçlü motor aynı zamanda ekonomik de bir yapıya sahip. Zira test süremiz boyunca İstanbul trafiğinde genelde deneyimlediğimiz Sportage bize 100 km’de ortalama 5.5 litre ile 6.4 litre arasında değişen rakamlar yansıttı. Bu rakamları elbette sakin kullanımda kazandık. Buna paralel olarak ise uzun yola çıkıldığında bu rakamın 4.7 litreye kadar ineceğini de tahmin ediyoruz.

IMG_20220731_182125

GÜVENLİK
Önceliğin güvenlik olduğu Yeni Sportage’ın şık dış tasarımının altında güçlendirilmiş ve bir önceki nesle göre hafifleyen gövde bulunuyor. Yeni Sportage; sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan perde hava yastıkları ve ön-orta hava yastıkları olmak üzere zengin güvenlik donanımlarıyla sınıfının en güvenli araçlardan biri. Araçta Kia’nın kendi bünyesinde geliştirdiği Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi (ADAS) yer alıyor.

IMG_20220727_120233

DriveWise olarak da anılan bu teknoloji, Yeni Sportage’ın olası tehlikelerden kaçınmasına yardımcı oluyor ve yolcular dışında trafikteki diğer araçları ve yayaları koruyor. DriveWise ADAS kapsamında, Kavşak Dönüş Asistanına sahip Ön Çarpışma Önleyici, kavşaklarda sola dönerken karşı şeritten gelen araçlarla çarpışma olasılığını önlemeye yardımcı oluyor. Araçtaki tüm elektronik sistemlerin görevlerini başarıyla yaptığını gördüm.

Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), otoyol sürüşlerinde öndeki araçla belirli bir mesafeyi ve hızı koruyor ve aracın kendi şeridini takip etmesine yardımcı oluyor. HDA ayrıca araç hızını, hız sınırlarına göre de ayarlayabiliyor. Navigasyon tabanlı Akıllı Hız Sabitleme (NSCC), gerçek zamanlı navigasyon verilerini kullanarak Yeni Sportage’ı otoyolda güvenli bir hızda sürmeye yardımcı oluyor.

IMG_20220727_120308

NSCC’nin kapsamını, otoyol kavşakları ve virajlar için daha da genişleten teknoloji, kavşak veya viraja yaklaşmadan önce seyahat hızını otomatik olarak azaltıyor. Araç düz yola geldiğinde, NSCC hız sınırını orijinal seviye göre yeniden ayarlıyor.

Akıllı Hız Sabitleme (SCC), sürücünün belirlediği hızda aracın otomatik olarak gitmesini sağlarken, radar sensörlerini kullanarak öndeki araç ile güvenli bir sürüş mesafesini korumaya yardımcı oluyor. Bu kompakt SUV modeli satın alanlar hem güvenlik, hem konfor hem de yol tutuş özellikleri konusunda güvenebilecekleri bir yol arkadaşına sahip olmuş olacak.

IMG_20220731_182154

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni Sportage 1.6 Mild Hybrid – Dizel Prestige anahtar teslim satış fiyatı 1.229.900 TL’dir. Aracın benzin-hibrit başlangıç fiyatı ise 919 bin TL seviyesinden başlıyor.

IMG_20220727_114848

YORUM FARKI
KIA ailesinin en çok tercih edilen modellerinden birisi olan Sportage, baştan aşağı yenilenen tasarım detayları, konfor özellikleriyle bence oldukça dikkat çeker hale gelmiş. Hyundai Tucson’un kuzeni olarak yollara çıkan yeni Sportage bence Tucson’dan tasarımsal anlamda daha farklı bir kulvara çıkmış.

Test süremiz boyunca gerek sürüş zevkiyle gerekse de dikkat çekici tasarımıyla İstanbul’da turladığım yeni nesil Sportage bence çok şık bir hale bürünmüş. KIA müşterilerinin gönüllerinde taht kuran modeli olan Sportage’nin dizel ve hafif hibrit teknolojili motoru bence şahane ötesi olmuş. Gerek performans değerleri gerekse de bir o kadar cimri haliyle özellikle yakıt fiyatlarında yaşanan artışlara karşı bence kullanıcısını fazla üzmeyecek bir motor teknolojisi olmuş!

Sonuç olarak eğer ki 1 milyon üzerinde bir bütçeye sahipseniz bence KIA Sportage’yi bir deneyin derim. Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim…

Yeni testlerde buluşmak dileğiyle Kalın Sağlıcakla!

 
Artı/Eksi
+ Tasarım / Konfor / Malzeme Kalitesi / Ekonomik motor / Yol Tutuş
Bir olumsuzluk tespit edemedik.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir