TEST & İNCELEME: İZMİTLİ HYUNDAI BAYON 1.4

By on 16 Ağustos 2023

Yerli üretimin yıldız modellerinden biri olan Hyundai Bayon güçlü özellikleriyle beğeni kazanacak bir araç olmayı başardı. Bizde sizler için 1.4 motorlu Bayon’u yakından inceledik.

TASARIM&DONANIM
Hyundai Bayon küçük SUV sınıfında farklı tasarıma sahip olan modellerden biri. Özellikle aydınlatma ekipmanlarının farklı tasarımı sayesinde meraklı bakışları üzerine rahatlıkla çekiyor. Bu durum hem ön hem de arka taraf için geçerli diyebiliriz. Güçlü ve dinamik yüz hatlarına sahip olan Hyundai Bayon, üçgen formlu detaylarla sportif görünüme sahip.

Havalandırma ızgarasının yapısı hemen dikkat çekerken, profil hatlarında da keskin bir tasarım anlayışıyla arka tarafa doğru ilerliyor. Arka tasarımda da rakiplerinden ayrılan bir forma sahip olan araç burada da sivri formlu tasarım detaylarıyla öne çıkmış.

Aracın ön tarafında Kona ailesinden de alışık olduğumuz yüzün farklı bir şeması karşımıza çıkıyor. Slim LED gündüz farlarının geniş bir ızgara ile kombinasyonu söz konusu. Aşağı ve yana doğru açılan ızgaranın her iki tarafında geniş hava açıklıkları bulunuyor.

Üç parçadan oluşan aydınlatma grubu, gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere araca şık bir ambiyans kazandırıyor. Genişlik hissini vurgulayan gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılmış. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise otomobilin karakteristik SUV kimliğini pekiştirmiş oluyor.

BAYON’un yanında ise dinamik bir omuz çizgisi bulunuyor. Kama şeklindeki bu sert ve keskin çizgi, ok şeklindeki arka stop lambaları, tavana doğru uzanan C sütunu ve arka kapıya doğru çizgi şeklinde geçiş yapan yatay hat ile muazzam bir uyum sergiliyor. Yandaki bu sert ve keskin çizgiler sayesinde üstün bir mimari sunan tasarım felsefesi, otomobile genişlik hissi de kazandırıyor.

Hyundai Bayon modelinin yaşam alanına geçtiğimizde ilk dikkatimizi çeken iç mekandaki genişlik ve ferahlık oldu. Araç içinde bulunan tüm yolcuların rahat edeceği bir yaşam alanı sunuyor olması onun küçük SUV boyutlarından sıyrılmasını sağlamış. Bunun yanında beğenimizi kazanan bir diğer yanı kullanışlılığı oldu diyebiliriz. Günümüzün dijital beklentilerini çok rahat karşılayan araçta dijital göstergeler de başarılı bir şekilde konumlandırılmış.

Gösterge paneli ve orta konsolun üzerinde konumlandırılan bilgi eğlence ekranı bir bütünmüş gibi tasarlanmış. Bu iki dijital ekranın da kullanımı son derece kolay ve istenen detaylar kolay bir şekilde takip ediliyor. Park manevraları sırasında hem geri görüş ekranı hem de sesli uyarı sistemleri de çok işe yaramış.

Kumanda elemanlarının kullanımı açısından sıkıntı yaşamadığımız araçta, orta konsolun altında bulunan kablosuz telefon şarjı oldukça iyi. Ekrandan telefonun şarj durumunu kontrol edebiliyor olmakta iyi bir özellik. Koltukların kalitesi ve konforu konusunda hiç sıkıntı yaşamadığımız Hyundai Bayon eşya gözleri ve bagaj hacmiyle de tüm beklentilerimi karşıladı.

Hyundai Bayon yerli üretim bir araç olmasının avantajını çok iyi kullanıyor. Türkiye’nin yollarını iyi bilen araçlardan biri. Sert çukur geçişleri sırasında biraz fazla ses geliyor olsa bile konfor konusundan ödün vermiyor. Sessizlik beklentilerimizi de zorlanmadan karşılayan Hyundai Bayon, sadece ani hızlanma istekleri sırasında yaşam alanına biraz fazla mekanik sesin yansımasına neden oluyor. Bu tip kullanımların dışında sessizlik konusunda da testi zorlanmadan geçen araçlardan biri olmayı başarıyor.

Bu araçta en sevdiğimiz özelliklerden birisi de şeritte tutma asistanı oldu. Bir anlık dalgınlık yaşayarak şerit dışına taştığınız durumlarda yumuşak hareketlerle aracı tekrar şeridine alıyor. Bunu sert bir şekilde yapmak yerine kontrollü bir yumuşaklık kullanıyor olması birçok rakibine göre sistemin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Elektronik sistemlerin çalışma karakteri gerçekten gayet iyi.

MOTOR&PERFORMANS
Hyundai Bayon test otomobilinin motor kaputunun altında 1.4 litrelik benzinli ünite yer alıyor. 1368 cc hacmindeki Sıralı Tip Çok Nokta Enjeksiyonlu 4 silindirli benzinli ünite 100 PS güç üretiyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen bu motor seçeneğiyle Hyundai Bayon 100 km/s hıza 13.7 saniyede çıkarken, son hızının 176 km/s olduğu belirtilmiş.

Bu motor seçeneğiyle yaptığımız kullanımlar sırasında günlük yol ortalamalarında ihtiyacımız olan tüm performans detaylarını bulduk. Otomatik şanzıman da gücü yola aktarma konusunda başarılı bir ünite olarak beğenimizi kazanırken, ani hızlanma isteklerimde de hızlı olmasıyla dikkatimizi çekti. Elbette bu kombinasyon yüksek performans ihtiyaçları için yeterli gelmeyenler olacaktır ancak bizim kullanım stilimde hiçbir eksiklik yaşamadık. Açıklanan fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 6.6 litre. Yaptığımız 100 km karma yol testinde 7.4 litrelik bir tüketim sonucuna ulaştığımızı da belirtmek isteriz.

FİYAT
Test aracımız olan 1.4 MPI 100 PS Elite’in anahtar teslim satış fiyatı 1.090.000 TL’dir. Aracın giriş versiyonu ise 895 bin TL seviyesinden başladığını da ifade etmek isteriz.

YORUM FARKI
Hyundai Bayon test aracını kullandığım süre boyunca Türkiye’de üretilen araçların geldiği noktayı görmekle gurur duydum. Günümüz konfor ve sürüş özellikleri beklentilerine çok rahat bir şekilde cevap veren Hyundai Bayon modelinde benim en çok beğendiğim özellik kullanışlılık oldu.

Çok rahat ettiğim otomobillerden biri olarak ön plana çıkan Hyundai Bayon yaşam alanında bulunan herkesi mutlu edecek bir araç. Güvenlik ve dayanıklılık konusunda Hyundai SUV ailesinin diğer üyeleriyle aynı genleri taşıyan BAYON, en ileri teknolojiye sahip güvenlik özellikleri ile donatılmış durumda. Gelişmiş

Sürüş Asistanı Sistemleri’ni barındıran Hyundai SmartSense sayesinde geniş kapsamlı bir güvenlik paketi sunan BAYON’la her yolculuğa rahat bir şekilde çıkıyorsunuz.

Otomobil öncelikle Avrupa pazarı için tasarlandığı için çok farklı ve güzel olmuş. Gerek farklı tasarımı gerekse de iç dünyası ile ülkemiz insanından da yoğun ilgi gören Bayon, ulaşılabilir fiyatı ile de dikkat çekiyor. Bayon’un 1.4 litrelik atmosferik motorunu test ettiğimde beni en çok rahatsız eden unsur aracın beygir & tork değerinin yetersiz oluşuydu. Bence motor ne kadar güçlü ve seri olursa otomobil o kadar sorunsuz ve cimri olur…

Tüm bunların ışığında Hyundai Bayon ülkemize taze kan olarak iyi geldi diyebilirim. Satışlarında da bu anlaşılıyor zaten 🙂


Kalın Sağlıcakla…
Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi bağlamak olsun ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+Tasarım / İç tasarım / Yol tutuş
Tork ve Beygir gücü /

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir