TEST / İNCELEME: HYUNDAI BAYON 1.0 Turbo

By on 20 Haziran 2022
IMG_20220617_185839

50 milyon Euro’dan fazla ek yatırımla devreye alınan BAYON, yıllık 230.000 adetlik üretim kapasitesine sahip Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda i10 ve i20’de olduğu gibi 40’tan fazla dünya ülkesine sadece Türkiye’den ihraç ediliyor.

Hyundai Assan, Türk işçisinin emeğiyle üstün kalitede üretilen BAYON sayesinde Türkiye ekonomisine katkısını artırarak sürdürecek. Bizde otosevdası olarak sizler adına adını Fransa’daki Bask Bölgesi’nin başkenti Bayonne’dan alan Bayon’un 1.0 litrelik turbo motorlu versiyonunu yakından inceledik.

IMG_20220617_185722

TASARIM & DONANIM
Hyundai’nin yeni tasarım kimliği olan “Sensuous Sportiness”, yani “Duygusal Sportiflik” çerçevisinde hazırlanan otomobil, yenilikçi çözümleriyle de şık görünümü birleştirmiş.

IMG_20220617_185925

Aracın ön tarafında Kona ailesinden de alışık olduğumuz yüzün farklı bir şeması karşımıza çıkıyor. Slim LED gündüz farlarının geniş bir ızgara ile kombinasyonu söz konusu. Aşağı ve yana doğru açılan ızgaranın her iki tarafında geniş hava açıklıkları bulunuyor.

Üç parçadan oluşan aydınlatma grubu, gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere araca şık bir ambiyans kazandırıyor. Genişlik hissini vurgulayan gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılmış. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise otomobilin karakteristik SUV kimliğini pekiştirmiş oluyor.

IMG_20220617_185940

BAYON’un yanında ise dinamik bir omuz çizgisi bulunuyor. Kama şeklindeki bu sert ve keskin çizgi, ok şeklindeki arka stop lambaları, tavana doğru uzanan C sütunu ve arka kapıya doğru çizgi şeklinde geçiş yapan yatay hat ile muazzam bir uyum sergiliyor. Yandaki bu sert ve keskin çizgiler sayesinde üstün bir mimari sunan tasarım felsefesi, otomobile genişlik hissi de kazandırıyor.

IMG_20220617_185714

Otomobilin arkasında ise tamamen farklı bir tasarım özelliği karşımıza çıkıyor. Daha önce hiç bir Hyundai modelinde kullanılmayan bu tasarım çizgisi, tıpkı önde olduğu gibi otomobilin genişlik ve SUV hissini belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor. Arka stop lambaları ok şeklinde verilirken orta kısımda siyah bir bölüme yer verilmiş.

Bu açısal çizgiler ve siyah parça sayesinde hacim vurgulanırken aynı zamanda bagaj ve tampon arasındaki ters ve eğik geçişler de görsel olarak benzersiz ve etkileyici bir tasarım sunuyor. LED stop lambaları ve gri renkli difüzör de bu canlı bölümü destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

IMG_20220617_185853

Ferah ve geniş bir iç mekana sahip olan Bayon, ön ve arka yolcuların konforunu en üst düzeye taşıyan iç mekanda bagaj alanı da ailelerin kullanımı için son derece yeterli diyebiliriz. İç mekanda donanım seviyesine bağlı olarak 10,25 inç dijital göstergeye ve yine 10,25 inç bilgi eğlence ekranı olan otomobilde yine donanım seviyesine bağlı olarak 8 inçlik bir ekran daha bulunuyor.

IMG_20220617_190038

Sıra dışı tasarıma sahip otomobilin kokpitinde, kapı kollarında ve saklama ceplerinde iç mekanı şıklaştıran LED ortam aydınlatması da bulunuyor. Gövdesinde 9 farklı renk seçeneği bulunan yeni otomobilin kabininde de iki farklı iç mekan rengi mevcut.

IMG_20220617_185737

MOTOR & PERFORMANS
1.0 litrelik turbo benzinli motora sahip olan test aracımız 7 ileri DCT otomatik şanzımana sahip… 100 PS’lik bir güç elde eden bu performanslı motor 172 Nm tork gücüyle desteklenmiş. Siz bakmayın bu tork değerinin az görünmesine. Otomobili kullanmaya başlayınca performansı bizi de kendine hayran bıraktı. Gerek vites geçiş aralıklarının sıklığı gerekse de rahat sürüşü ile Bayon’un bu motoru bizce çok iddialı!

Gelelim en önemli konuya. Yakıt tüketimi:) Bayon’u önce agresif kullandık. Bunun sonucunda ise bize 8.5 litrelere kadar çıkan bir sarfiyat sunan Bayon’u birde oldukça sakin kullanarak test ettik. Bundan çıkan sonuç ise bizce inanılmaz idi.

IMG_20220619_210514

Tam olarak 100 km’de 5.1 litrelik bir yakıt sarfiyatına ulaştık. Buna ulaşırken de oldukça sakin kullandığımızı da ifade etmek isteriz.

IMG_20220617_190011

FİYAT
Test aracımız olan Hyundai Bayon 1.0 GDI 100 PS Style Otomatik AT Elite (Benzinli)’nin anahtar teslim satış fiyatı 526.500  TL’dir. Ama şimdilik 🙂 Zira otomobil fiyatlarına her hafta güncelleme olabiliyor.

IMG_20220617_190322

YORUM FARKI
Hyundai’nin İzmit’te üreterek 40’tan fazla ülkeye ihraç edeceği yeni B segmenti crossover modeli Bayon, 2021 yılının ilk sürprizleri arasındaydı. Yıllık 230.000 maksimum üretim kapasitesine sahip Hyundai Assan İzmit Fabrikası, i10 ve i20’den sonra BAYON’u da hatlardan indirerek, Türk ve Avrupalı müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına anında yanıt verecek. Tamamen Avrupa pazarı için geliştirilen BAYON, ayrıca markanın SUV ürün gamını genişletmesinde önemli bir rol oynayacak.

Bende ülkemize katma değer katan bu yeni proje için öncelikle Hyundai markasına huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Keşke dünyaca ünlü bir çok otomobil markası da aynen Hyundai gibi ülkemizde fabrika açıp istihdam sağlasa değil mi?

Gelelim ilginç tasarımıyla dikkat çeken Bayon’a…

Otomobil öncelikle Avrupa pazarı için tasarlandığı için çok farklı ve güzel olmuş. Gerek farklı tasarımı gerekse de iç dünyası ile ülkemiz insanından da yoğun ilgi gören Bayon, ulaşılabilir makul fiyatı ile de dikkat çekiyor.
Bayon’un 1.0 litrelik turbo motorunu test ettiğimde beni en çok etkileyen unsur aracın performans değerinin ve de inanılmaz ekonomik yakıt tüketiminin oldukça iyi oluşuydu.

Benim 22 yıldır en çok dikkat ettiğim unsur olan tork gücü Bayon’nun 1.0 motorunda diğer 1.4 den ziyade oldukça yeterli seviyede olmuş.

Bence bu motor güçlü ve seri olduğunda normal olarak otomobil o kadar sorunsuz ve cimri oluyor tezim bir kez daha Bayon’da hayat buldu diyebilirim 🙂

Tüm bunların ışığında Hyundai Bayon ülkemize taze kan olarak iyi geldi diyebilirim.

Yolu açık satışı ve ihracatı bol olması dileğiyle sevgili İzmit’li Bayon 🙂

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi bağlamak olsun ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Yakıt Tüketimi / Tasarım / Konfor / Yol tutuş / Performans
120 km geçince biraz yol sesi o da gayet normal

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir