TEST / İNCELEME: Hem Karizmatik, Hem Dijital: Yeni VW Caddy

By on 25 Şubat 2021
1614254222431-01

Alman otomotiv üreticisinin en beğenilen modellerinden olan ve bugüne kadar 3 milyon adetten fazla üretilen Volkswagen Caddy, nihayet ülkemizde fanatikleriyle buluştu. Bizde yenilenen Volkswagen Caddy’yi sizler adına deneyimledik.

Sınırsız çok yönlülüğü ile farklı ihtiyaçları karşılayacak olan Caddy’nin beşinci nesli ortaya çıktı. İlk kez MQB platformunda üretildiği için üzerindeki her ayrıntısı yeniden tasarlanan Caddy’nin dünyası da değişmiş ve MQB platformu sayesinde yeni birçok teknoloji geniş ürün yelpazesinde yerini almış.

TASARIM & DONANIM
Tasarım değişimine gidildiğini gördüğümüz Caddy’nin ön tarafı kadar arka tarafı da bu değişimden nasibini almış. Rakiplerinin bu noktada çok nitelikli dokunuşlara gitmediği çizgilerin, yeni jenerasyonun elini fazlasıyla güçlendireceğini düşünmeden edemiyoruz.

IMG_20210225_144958

Aracı ön yüzünde Volkswagen’in elektrikli model ailesi I.D.’yi andıran far ve tampon tasarımı dikkat çekiyor. Bununla birlikte Caddy’de tasarım değişikliklerinin, yeni Transporter’da da kendini göstereceği ifade edliyor.
Arka tarafta, aerodinamik verimliliği iyileştirme çabası, tavan çizgisinin hafifçe aşağıya doğru daralan Kamm tarzı dik bir arka uç olduğu anlamına gelirken, bagaj kapağına yerleştirilmiş model rozeti diğer modellerden alınan bir başka tasarım oyunu diyebiliriz.

MQB platformuna geçiş, yeni Caddy’i daha dinamik bir araç haline getirirken, teknolojik alanda gerçekleştirilen birçok yenilik de ilk kez Yeni Caddy ile karşımıza çıkıyor. Bu özellikler sırasıyla; elektrikli açılıp kapanabilen sürgülü kapılar ve bagaj kapağı, hem birinci hem ikinci koltuk sırası üstünde uzanan, 1,4 m genişliğinde bir cam alana sahip olan panoramik sunroof, 18 inç alaşımlı jantlar, üst versiyonlarda standart olarak sunulan yeni LED farlar ve LED arka stop lambaları, ilk kez sunulan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi ve dijital ön konsol.

Dijitalleştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ön konsol ve geniş iç mekan Dijitalleştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ön konsol, genişletilmiş iç mekanın etkisiyle konfor seviyesini en yüksek noktaya taşımış. Gösterge paneli ve kontrol elemanları tamamen yeniden tasarlanan yeni Caddy’de, donanım seviyesine bağlı olarak 6,5 ile 10 inç boyutlarında iki farklı multimedya sistemi sunuluyor.

1614254319060-01

Caddy’deki bir diğer yeni özellik ise araç içindeki konumları yeniden tasarlanmış olan kontrol düğmeleri. Yenilenen tasarım sayesinde kontrol sisteminin menü ögelerine daha hızlı ve kolay ulaşım sağlanmış durumda.

5e524c1017aca912f4699d97

Yeni Caddy boyutları ise ; Boyu 10 cm artış göstererek 4,50 metreye çıkarken, aks mesafesi de 7 cm’lik artışla 2,76 metreye uzamış. VW markasının aktardığına göre Caddy’nin bagaj alanı Euro palet yüklemeye uygun hale gelmiş.
Buna ek olarak, LED iç aydınlatmalar, ergonomik koltuklar ve harici 230V’luk cihazlar için güç kaynağı, araç içindeki konforu artırırken hayatı kolaylaştırıyor. Başka bir yeni özellik ise daha iyi iklim kontrollü ve aracın arka bölümüne kadar ulaşan yeni havalandırma sistemi.

dijital-ve-karizmatik-yeni-volkswagen-caddy-tanitildi-1

Tıpkı Golf’te olduğu gibi, yeni Caddy’de de artık donanım paketleri eskisinden farklı adlandırılacak. Giriş seviyesi yalnızca Caddy adıyla satılacak olan beşinci nesil hafif ticaride bir üst basamak Life iken en üst versiyon Style ismini taşıyacak. Volkswagen, 3 yeni paketin eski nesle göre ciddi şekilde daha dolu olduğunun altını çiziyor.

Yeni nesil ile birlikte torsiyon çubuklu süspansiyon sistemine sahip olacak. Önceki neslinde sabit arka aksa sahip olduğu için konfor bakımından iyileştiğini söyleyebiliriz.

1614254170460-01

MOTOR & PERFORMANS
Yeni Caddy’de 4 silindirli motor sunuluyor. 2.0 litrelik TDI motor, 122hp gücünde 320 nm tork gücüyle üniteyi desteklemiş. Bununla birlikte Yeni Caddy DSG 7 ileri otomatik şanzıman seçeneğine sahip. Çift kavrama özelliğiyle yine çok hızlı ve sarsıntısız geçişler sağlayan şanzıman artık tamamen ıslak kavramalı ve kuru kavramanın getirdiği arızlardan oldukça uzak ve yakıt tüketimine ciddi katkılar sağlıyor.

Bu arada arka süspansiyon sistemi de tamamen yenilenmiş. Aslında bu sistem en büyük değişikliklerden biri olmuş. Arka tarafa helezon yaylar entegre edilmiş bu sayede konfor ve yol tutuşu arttırılmış. Bu arada tekerlek yuvaları arasında ki mesafe genişletildiğinden model daha konforlu bir aks yapısına da kavuşmuş…

IMG_20210225_145030-01

GÜVENLİK
Yeni VW Caddy, güvenliğe verdiği önem ile ön plana çıkıyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının dışında, kaza esnasında iki ön yolcunun birbirlerine çarpmasını önleyen orta hava yastığı da standart olarak geliyor. Ayrıca şerit takip sistemi, elektrikli çocuk kilidi ve çarpışma önleyici fren sistemi tüm donanım paketlerinde sunuluyor.

Yeni sürüş destek sistemleri Caddy’yi daha güvenli ve daha kolay kullanılabilir hale getirmiş. Yeni Caddy’de sunulan 19 sürüş destek sisteminin altısı tamamen Yeni Caddy için geliştirilmiş. Bunlar arasında, ilk kez bir Volkswagen Ticari Araç modelinde sunulan ve tüm hız aralıklarında destekli sürüşü kolaylaştıran Travel Assist bulunuyor.

Ayrıca Yeni Caddy’de, Crafter’dan tanıdığımız ve araç römork ile kullanılırken geri manevrayı büyük ölçüde kolaylaştıran Trailer Assist de bulunuyor. Traffic Light Assist ve Side Assist Yeni Caddy’de sunulan diğer ayrıştırıcı sürüş destek sistemleri.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Caddy Style 2.0 TDI 122 PS DSG anahtar teslim satış fiyatı 293.400 TL’dir.

1614254198024-01

YORUM FARKI
Bugüne kadar dünya çapında 3 milyondan fazla satış başarısı gösteren, Volkswagen Ticari Araç’ın en beğenilen modellerinden Volkswagen Caddy’nin beşinci nesli, Ocak ayının son haftası Türkiye pazarında satışa sunulmuştu.

Volkswagen’in MQB platformunda üretilen ilk ticari aracı olan beşinci nesil Caddy, tamamen yeni ve geliştirilmiş farklı sürüş destek sistemleriyle daha güvenli hale gelirken, sunduğu birçok özellikle de sınıfının en dijital ve en güvenli aracı olma özelliğine sahip.

Ülkemizde bu kadar ilgi göstermesiyle de kendine özgü fanatikleri olan Caddy’nin yeni nesli eminim eskisinden daha fazla ilgi görecektir. Bunu da nasıl anlıyoruz? Otomobil piyasaya çıktığı ilk günden bu yana kulağımıza gelen duyumlara göre ilgi yoğun bir şekilde devam ediyor.

Ticari araç olarak kullanmaya kıyamayacağınız özelliklere sahip olan yeni nesil Caddy özellikle geniş aileler için de ideal bir otomobil diyebilirim.

Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Artı/Eksi
+ Tasarım / Led aydınlarmalar / Hayalet göstergeler ve bilgi eğlence ekranının kullanımı hem çok pratik hem de çok keyifli / Otomatik yanan uzun farlar / Elektrik destekli açılan sürgülü kapılar / Isıtmalı koltuklar başarılı / Malzeme kalitesi /
Arka tarafta açılacak bir CAM olmayışı. / Yalıtım konusunda sıkıntılar var. Yüksek hızlarda hem tekerlek yuvarlanma sesi hem cam üstlerinden hem de aynalardan ses alıyor.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir