TEST / İNCELEME: FIAT PANDA HIBRIT

By on 26 Ocak 2022
IMG_20220117_133319

Elektrikli ve hibrit otomobillerin trend olduğu bugünlerde, markalar yeni modeller duyurmaya devam ediyorlar. Şimdilik elektrikli otomobiller, yüksek üretim maliyetlerine sahip olduğu için yüksek fiyatlar ile showroomlardaki yerlerini alıyorlar.

Fiat’ın ikonik şehir otomobili Panda, yenilenen versiyonları ile ülkemizde satışa sunuldu. Güncellenen donanımları ve hibrit motor seçeneği ile “En Ulaşılabilir hibrit” olarak öne çıkan Panda, kompakt yapısı, 7’inçlik dokunmatik ekranı ve eğlenceli dış renkleri ile dikkat çekiyor. Bizde sizler adına Hibrit Panda’yı yakından inceledik.

IMG_20220117_133243

TASARIM & DONANIM

Yeni Panda’ya ilk defa dışarıdan gördüğünüzde farlarının küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunun temel sebebi farların etrafında yer alan plastik çerçeve olduğunu ifade etmek isteriz. Ayrıca farın iç kısmında yer alan yuvarlak sis farları da dışarıdan görünümün küçük olmasını sağlıyor.

IMG_20220117_133301

Otomobilin yan görünümüne değinecek olursak siyah ve gri tonlu jantlar, plastik koruma bantlarıyla desteklenmiş biçimde gözüküyor. Bununla birlikte arka kapının hemen arkasında kalan küçük cam Panda’nın küçük ama ferah bir iç mekana sahip olmasını sağlamak için tasarlanmış.

Panda-İç-7-inç-Ekran

Otomobilin yan görünümüne değinecek olursak siyah ve gri tonlu jantlar, plastik koruma bantlarıyla desteklenmiş biçimde gözüküyor. Bununla birlikte arka kapının hemen arkasında kalan küçük cam Panda’nın küçük ama ferah bir iç mekana sahip olmasını sağlamak için tasarlanmış.

panda-ic-mekan-696x392

Ayrıca Panda’nın iç mekanındaki tasarım dışındaki gibi sempatik ve kare biçiminde detaylara sahip. Kapı içlerinden hava girişlerine, direksiyonda gösterge paneline kadar bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bu sevimli otomobilin boyutlarına bakacak olursak otomobil 3686 mm uzunluğa, 1662 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe sahip. Aracın dingil mesafesi 2300 mm ve bagaj hacmi de 225 litre. Test aracımızın donanımda olan bir Panda City Cross 940 kg ağırlığında.

IMG_20220117_133213

MOTOR & PERFORMANS

1.0 litrelik benzinli motora sahip Panda, yarı hibrit teknolojisini barındırıyor. 3 silindire sahip bu küçük hacimli motor 70 beygirlik güç ve 92 Nm değerinde tork üretiyor.

Buna paralel olarak Urban ve Cross donanım seçenekleri ile tercih edilebilen yeni hibrit motor, düşük yakıt tüketimi ve performansı ile dikkat çekiyor. Yeni üç silindirli 1.0 litrelik motor, kalkış ve hızlanmalar sırasında bir kayış yardımıyla enerji sağlıyor.

IMG_20220117_134355

Yavaşlama ve/veya frenleme esnasında ise; hareket enerjisinden yararlanarak güç üretiyor ve üretilen bu gücü yeniden kullanılmak üzere 12 Volt Li-Ion bataryasına gönderiyor. Bu sayede enerji depolanıyor. Hibrit motorlu Panda kaputunun altında standart aküye ek olarak 1 adet lityum iyon batarya bulunduruyor. Şehir içinde ortalama 6.3 litrelik yakıt tüketimine ulaştığımız Panda bizce ideal bir şehir otomobili…

FİYAT

Test aracımız olan Hibrit Panda’nın anahtar teslim satış fiyatı 302 bin TL’dir.

IMG_20220117_133156

YORUM FARKI

Panda ailesinin yarı hibrit teknolojisine sahip olan üyesi sevimli Panda, gerek şehir içindeki kıvraklığı gerekse de yakıt ekonomisi olarak dikkat çeken bir şehir otomobili.

Fiat markası adı altında kendine farklı bir müşteri kitlesi edinen Panda ile test süremiz zarfında oldukça keyifli sürüş gerçekleştirdik. Ebatsal avantajını çok iyi kullanan Panda sıkışık şehir içi trafiğinde ve park sorunu çekilen yerlerdeki çözümüyle bence dikkat çekici bir otomobil…

IMG_20220117_134344

Fiyat olarak baktığımızda da oldukça ulaşılabilir olan Panda’yı tercih edebilirsiniz.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

 

Artı/Eksi

+ Yakıt tüketimi / küçük boyutu / şehir içi kullanım kolaylığı

Yol tutuşu / malzeme kalitesi

 

 

 

Hakan ALKAN

linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir