TEST / İNCELEME: FIAT EGEA CROSS WAGON DİZEL OTM.

By on 02 Eylül 2022
IMG_20220827_112830

Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili Fiat Egea’nın en yeni modeli “Cross Wagon” özellikle eşyası fazla kalabalık aileleri hedefleyerek geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye pazarına giriş yapmıştı.

Egea Cross ailesinin bu yeni üyesi yollara çıktığı o günden günümüze kadar ilgiyle karşılandı diyebiliriz. Bizde sizler adına ailenin bu yeni üyesini yakından test etme ve inceleme fırsatı yakaladık.

TASARIM & DONANIM
Fiat Egea Ailesi’nin en yeni üyesi Cross Wagon; fonksiyonellik ve şıklığı tek bir potada birleştiriyor. Yeni bir hedef kitleye yönelik, SUV görünümünde, Station Wagon rahatlığındaki Cross Wagon, Lounge donanım seviyesi ile tercih edilebiliyor.

IMG_20220827_133047

Tıpkı Egea Cross’ta olduğu gibi; Cross Wagon da tasarımsal detaylarıyla fark meydana getirmiş. Otomobilin crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta da devam ediyor. Cross Wagon’un kaslı ön ve arka tamponu, yan marşpiyelleri, 17 inç elmas kesim jantları ve özel tavan rayları da ona güçlü ve gösterişli bir görünüm sağlamış.

Cross Wagon, 550 litrelik bagaj kapasitesi, yüksek sürüş pozisyonu sunan gövde mimarisi ile outdoor aktivitelerini sevenler, kalabalık aileler ve hobi sahiplerinin tercihi olacağının da sinyalini veriyor. Egea Cross Wagon’un yerden yüksekliği süspansiyon yapısı, jant ve lastik ölçüleriyle Station Wagon gövde tipine göre 35 mm arttırılmış.

IMG_20220827_133107

Egea Cross Wagon’da gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer almış. Kullanıcılarına pratik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunmaya hazırlanan modelde, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan beşinci nesil Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı yer alıyor.

Fiat-Tipo-Cross-Interiors-Background-Desktop-1920x1080

Multimedya sistemi, tıpkı ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi aynı anda iki telefonu Bluetooth üzerinden bağlama olanağı da sunuyor. Egea Cross Wagon Lounge, 10 inç dokunmatik ekranının yanı sıra, standart olarak sunduğu anahtarsız giriş & çalıştırma ve kablosuz şarj özelliği sayesinde kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Egea’nın bu 6 yılı geride bıraktığı macerasındaki en büyük destekçilerinden birisi de “Yol Arkadaşım Connect” uygulaması oldu. Türk mühendisler tarafından hayata geçirilen ve yaklaşık 3 yıldır üzerine katarak gelişimi devam ettirilen sistemin geldiği noktadaki nitelikleri dikkat çekiyor. Kullanıcılara araçlarını kapılarını cep telefonlarından açabilme yeteneğini getiren sisteme eklenen son özellikle birlikte aktif sürüş sırasında “kaza uyarıları” ekrana yansıtılıyor.

IMG_20220827_133058

Fiat’ın “Trafik ve “Karayolları” gibi kurumlarla bir araya gelerek hayata geçirdiği bu özellik, güzergahınız üzerinde yoğun kaza durumlarının görüldüğü bir noktaya yaklaşıldığında dikkatli olmanız için sizi uyarıyor. Sistemde 7/24 ambulans desteği de aktif şekilde kullanımda. Olası bir kazanın şiddetine göre eğer otomobil Airbag patlatır ise, uygulama üzerinden merkeze iletilen sinyal doğrultusunda kullanıcıyla cep telefonu üzerinden iletişime geçilmeye çalışılıyor. Eğer kullanıcı herhangi bir yanıt vermez ise olay yerine otomatik olarak ambulans yönlendiriliyor

IMG_20220827_133126

MOTOR & PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.6 litrelik dizel otomatik Multijet motor 130 beygir güç üretiyor. Oldukça performanslı olan bu motor aynı zamanda çok da ekonomik! Test süremiz boyunca 5.1 litrelik bir ortalama değerle karşımıza çıkan Cross Wagon bu sayede günümüz ekonomik şartlarına uygun bir tasarrufta otomobil diyebiliriz.

GÜVENLİK
Egea Cross Wagon, aynı zamanda tüm Egea Ailesi gibi sınıfının en zengin güvenlik özelliklerini de kullanıcısına sunuyor. ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’ ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ve Ön park sensörleri gibi özellikler sunan Cross Wagon yenilikçi ve modern bir yapı sergilemiş.

FİYAT
Test aracımız olan Egea Cross Wagon 1.6 M.Jet 130 HP DCT’nin anahtar teslim satış fiyatı 646.900 TL’dir.

IMG_20220827_112901

YORUM FARKI
6 yılı geride bırakan Türkiye serüveni ile tüketici tarafından ilgiyle karşılanan Egea ailesi artık daha kaslı, daha agresif modellerini gün yüzüne çıkarıyor. Cross ayrıntısıyla yerden daha yüksek ve kaslı duruşuyla dikkat çeken ailenin en geniş üyesi olan Cross Wagon bence geniş aileler için ideal bir şehirli…

Akranlarına baktığımızda daha ulaşılabilir fiyatlarla satılan Cross Wagon’un özellikle ferah iç dünyası ve farklı tasarımı benim en çok sevdiğim özelliklerinden biriydi. Bununla birlikte otomobilin cimriliği de takdire şayan bir durum da diyebilirim.

Cross ailesinin diğer üyesi olan hibrit motor seçeneğini de test edip sizlere aktarmak için de sabırsızlandığımı da ifade etmek isterim:)

Fiat’ın ülkemizdeki başarısı ve ekonomiye olan katkısı tartışılmaz bir gerçek. Böyle markaların ülkemizde daha çok olması dileğiyle…

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi bağlamak olsun ki sevdiklerimiz üzülmesin!

Yeni testlerde buluşmak dileğiyle Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Ekonomik motor / ferah iç mekan ve bagaj kapasitesi / Fiyat avantajı
İlk kalkışlarda otomobilin kalkış desteği geç devreye girip arkaya kayma yapıyor.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir