TEST / İNCELEME: ELEKTRİKLİ KIA NIRO EV

By on 18 Mart 2024

Sportage ve EV6 sonrasında yenilenen ürün gamının önemli temsilcilerinden birisi olan Niro, tıpkı diğer üyelerde olduğu gibi önceki nesline göre çok daha dikkat çekici bir karakterle yollara çıktı.

TASARIM & DONANIM
İnce şeritler halinde kullanılan LED aydınlatma takımları ile gelecek vurgusunu güçlendiren araç, çift gövde rengi ile dikkat çekici hale getirilmiş. Yeni Kia Niro modelinin en büyük değişimlerinden birisi ise kokpit alanında bizleri karşılıyor. Modern bir kokpite sahip olan otomobil, çift dijital ekran ile donatılmış ve minimum düzeyde fiziksel buton taşıyor.

Araçta bunun yerine daha çok dokunmatik kontrol seçeneklerine yer verilmiş. Kokpit alanında beğeni açısından en çok tartışma konusu olacak yanı direksiyon simidi olan yeni Niro, şimdilik yaşam alanı için iki farklı renk seçeneği sunuyor.


Elektrikli Kia Niro EV’nin Prestige donanım seviyesinde 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, LED aydınlatmalar, otomatik yanan farlar, ön-arka park sensörleri ve elektrikli açılabilir sunroof bulunuyor. İç mekanda ise anahtarsız giriş ve çalıştırma, elektronik vites paneli, yağmur sensörü, ısıtmalı direksiyon simidi, deri koltuklar ve otomatik klima gibi özellikler mevcut.


Ayrıca hafızalı sürücü koltuğu, ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar, Relaxation özellikli ön yolcu koltuğu, 10.25’er inçlik gösterge ve multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto desteği, geri görüş kamerası, navigasyon sistemi, sesli kontrol, kablosuz şarj sistemi, ambiyans aydınlatma, elektrikli ve hafızalı bagaj kapağı, ön-arka USB girişleri ve 220V priz girişi gibi özellikler de listede.


Kia Niro EV’nin sürüş asistanları ise stop & go özellikli akıllı hız sabitleyici, ön çarpışma engelleme, arka çapraz trafik çarpışma önleme, kör nokta çarpışma önleme, arka park çarpışma önleme, şerit takip asistanı, şeritte kalma asistanı, akıllı hız limiti asistanı, uzaktan akıllı park asistanı ve yokuş kalkış destek sistemi gibi özellikler bulunuyor.


Maksimumda 1.739 kilograma kadar çıkan ağırlığa sahip bir model olan Niro EV, bu yönüyle elektrikli araçların dezavantajını taşıyor diyebiliriz. Aracın hibrit versiyona göre öne çıkan artılarından birisi ise 475 litrelik bagaj hacmi. Bu değerin hibrit modelde 451 litre olduğunu görüyoruz. Elektrikli versiyonda koltukların yatırılmasıyla birlikte 1.392 litreye kadar kullanım alanı mümkün oluyor.

MOTOR & PERFORMANS
Niro’nun elektrikli versiyonunda 204 PS güç ve 255 Nm tork sunabilen tek bir motora yer verilmiş. Bu ünite ile 0’dan 100’e 7,8 saniyede erişebilen Niro EV için maksimum süratin 167 km/s ile limitli olduğunu görüyoruz.


Söz konusu elektrikli model olduğu için menzil ve şarj tarafları da hayati derecede önemli. 64 kWh’lik bataryanın standart olarak konumlandırıldığı versiyon için WLTP standartlarında 460 kilometreyi bulan bir menzil değeri tabloya yansıyor. Bataryada sunulan hızlı şarj desteği de aracın kullanılabilirliğini destekleyecek niteliklerde.

50kW kapasiteli bir kaynak üzerinden yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa 65 dakikada gelen bataryada, 100kW kaynak üzerinden aynı değeri 45 dakikada yakalanabiliyor. 11 kW’lık ünite ile ise bu süre 6 saat 20 dakikayı buluyor.

FİYAT
Ülkemizde tek paket üzerinde satışta olan Kia Niro EV’nin anahtar teslim satış fiyatı 1.790.000 TL’dir. Otomobilin yüzde 10’luk ÖTV diliminden faydalandığının da altını çizmek gerekiyor.

YORUM FARKI
Ülkemizde satılan elektrikli otomobiller her geçen gün artarak devam ediyor. Bu konuda insanımızın teknolojiye olan adaptasyon süreci tartışmasız mükemmel seviyede diyebilirim. Birbiri ardına çıkan bu modellerin arasında kendine yer edinen Kia Niro EV, markanın gelecek vizyonuna da ışık tutan bir otomobil olsa gerek…


Gerek tasarımındaki farklılığı gerekse de şehir içinde ulaştığı 460 km’lik menzil değeriyle rakiplerinin arasında göz kırpan Niro EV’yi test ettiğimiz sürede bizde bunun yakından farkına vardık. Her ne kadar ülkemizde şarj istasyon sayıları yeterli olmasa da özellikle kendi bağlantısı olan kullanıcılar ekonomik sürüş anlamında bence çok şanslı…

Otomobilin dış tasarımıyla bütünleştirilen iç mekan konfor ve teknolojik özellikleriyle Niro EV fiyat avantajıyla da dikkat çekiyor. ÖTV diliminde yüzde 10’luk kısımda yarışan bu sevimli SUV’yi tercih edeceklere keyfi maksimum elektrikli sürüşler dilerim:)

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+Tasarım / performans / menzil / ekonomik
Arka diz mesafesi

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir