TEST / İNCELEME: Elektrikli FIAT 500e

By on 01 Mayıs 2024

Zengin donanımıyla dlkkat çeken tamamen elektrikli yeni Fiat 500e, alıcılarını karşılıyor. Küçük ama çok yönlü model, tamamen elektrikli La Prima versiyonuyla satışa sunulmuştu. 500e, segmentinde ikinci seviye otonom sürüş destek sistemini bulunan ilk şehir otomobili olma özelliğine sahip olan Fiat 500e elektrikli modelinin tüm detaylarını sizler için inceledik.

TASARIM&DONANIM
Küçük araç üretiminde oldukça iddialı olan Fiat, 500e ile sevimli ama iddialı bir tasarım ortaya koymuş. Modelin güçlü karakterini göstermek için dış ve iç tasarım detayları, Fiat’ın ikonik hale gelen 500 modelini yansıtıyor. Aynı zamanda aracın geçmişle olan bağlantısı ön kısmında yer alan 500 logosu ile desteklenmiş.
500e’nin arka tasarımında ise Fiat’ın yeni monogramlı logosu daha çekici bir görünüm kazandırmış diyebiliriz.

17 inç elmas kesimli alaşım jantları ile de güçlü görünümünü vurgulayan 500e, dış tasarımın yapısal özelliklerini gözler önüne seren; buz beyazı, sonsuz siyah, rose gold, mineral gri, okyanus yeşili ve gök mavi gövde renkleriyle satışa çıkarılmıştı. Aracın ön tasarımında yer alan ızgara detayı ise elektrikli yapısını vurgulamış. La prima versiyonuyla takdim edilen Yeni Fiat 500e elektrikli modelinin Hatchback, 3+1 ve Cabrio olmak üzere üç farklı gövde tipi bulunuyor. Farklı tiplerde gövdeye sahip olsa da koltuk sayısı 4 olarak sunulmuş.

Fiat 500e elektrikli modelinin bilgi eğlence sistemi hayli geniş özellikler vadediyor. Şık ve modern yapılı U-Connect bilgi-eğlence sistemi, 10,25 inç ekranı, kablosuz Apple CarPlay bağlantısı ve Android Auto desteği ile yolculukları keyifli hale getiriyor.

Multimedya ekranı, direksiyon önündeki gösterge paneli ve navigasyon gibi özellikleri aracı daha rahat kullanabilir hale getirmiş. İç mekanın dizaynı sayesinde mevcuttaki alan en iyi şekilde değerlendiriliyor. Kokpitte yer alan klima kumandalarının altındaki saklama alanı ise kablosuz şarj imkânı tanımış. Bu alanın hemen altında ise vites düğmeleri konumlanmış. Bununla birlikte orta konsolda modüler saklama alanlarına yer verilirken vites kolunun yerini piyano tuş takımları alıyor.

MOTOR&PERFORMANS
Otomatik vitesli modelin 42 kWh kapasiteye sahip lityum iyon bataryası bulunuyor. Sessiz ve titreşimsiz sürüş sağlayan 500e modelinin maksimum motor gücü 118 hp olarak karşımıza çıkarken maksimum 220 tork değerini desteklenmiş.

Önden çekişli sisteme sahip modelin yol tutuşu yüksek olduğu için iyi bir performans gösteren 500e’nin üç farklı donanımında da 320 kilometre menzil vadeden elektrik motoru, şehir içi sürüşlerde etkileyici performans sağlıyor. Bizim test veri değerimiz ise şehir içinde maksimum 275 km gördük.

Aynı zamanda model, hızlı şarj süresine sahip… 5 dakikada 50 kilometrelik menzile hazır hale gelebilen araç, eğer %80 şarja ulaşmak isterseniz sadece 30 dakikanızı ayırmanız gerekiyor. Opsiyonel olarak sunulan Wallbox sayesinde sürücüler, şarj istasyonunu evinde kurabiliyor. Bu da daha konforlu bir kullanıcı deneyimini sağlıyor. Premium elektrikli Fiat 500e modelinin enerji tüketimi gövde çeşidine göre farklılık gösteriyor. 42kWh kapasiteli lityum iyon bataryalarıyla ortalama 320 km’ye kadar menzil sağlanıyor. Aynı zamanda şarj süresini minimuma indirmek üzere 85kW hızlı şarj özelliği sunuyor. Hızlı şarj özelliği ile araç 35 dakikada %80 oranında şarj edilebiliyor.

Fiat 500e, ikinci seviye otonom sürüş destek sistemi bulunan ilk şehir aracı olma özelliğini taşıyor. Küçük park alanlarına daha rahat sığmasının yanında 360 derece sensörlerle donatılan panaromik park asistanı bulunuyor. Ayrıca akıllı adaptif hız sabitleme sistemi, acil emniyet freni, yorgunluk asistanı, şerit ortalama, sürüş destek sistemi, geri görüş kamerası, acil yardım çağrısı, akıllı hız asistanı ve trafik işareti algılama sistemi gibi sürüş destek elemanları araçta yer alıyor. Son olarak aracın 0’dan 100 kilometreye hızlanması ise 9,0 saniye olduğunun da altını çizmek isteriz.

FİYAT
Test aracımız olan Fiat 500e La Prima by Bocelli’nin anahtar teslim satış fiyatı 1.355.900 TL’dir.

YORUM FARKI
Fiat ailesinin ikonik modelleri arasında yer alan tamamen elektrikli 500e ile test süremiz boyunca özellikle kadınların yoğun ilgisi ile karşılaştık. 🙂 Aracı gören her yaşta ve sektördeki kadınlarımızın ilk sözü tam benlik bu otomobil oldu. 🙂 Gerek can alıcı tasarımı gerekse de sessiz elektrikli olması bizce de bu ilginin hak edildiğini kanıtlar nitelikte.

Tasarımından sonra otomobilin sağlamlığı da bizi oldukça etkileyen bir diğer etken oldu diyebiliriz. Yani araca bindiğiniz andan itibaren kendinizi sağlam bir alanın içindeki güven hissi ile karşılıyorsunuz. Ülkemizdeki elektrikli araçlara olan ilginin oldukça yoğun olduğu bu günlerde özellikle kadınlarımızın yoğun şehir içi trafikte kıvrak bir şekilde kullanabilecekleri otomobil isteği 500e ile gerçekleşeceğe benziyor.

Şimdiden bu fiyakalı otomobili tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dileriz.


Kalın Sağlıcakla…

Artı/Eksi

+Tasarım / yakıt tüketimi / iç mekan / konfor / teknoloji
Belki menzili biraz daha fazla olabilirdi.

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/ The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir