TEST & İNCELEME: EGEA CROSS HYBRID

By on 13 Eylül 2023

2015 yılında başlayan macerasında bugün itibarıyla 350 bin adetlik satışı geride bırakan Fiat Egea, özellikle son 1 yılda elini ciddi oranda güçlendiren yeniliklere kavuştu. 2021’de gördüğü makyaj operasyonuyla birlikte tasarım ve teknoloji tarafında daha tatmin edici bir noktaya getirilen aile için en büyük atılım ise şüphesiz Cross versiyonu oldu.


Kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği kompakt SUV dinamiklerinin başarılı şekilde aktarıldığı Egea, bu versiyonuyla da kısa sürede segmentinin en çok tercih edilen ismi oldu. Üzerinde taşıdığı dinamiklerle tam anlamıyla Türkiye’deki kullanıcılara hitap eden Egea ailesi, erişilebilirlik misyonu çerçevesinde güncel gelişmeleri de es geçmedi.

Tam elektriğe adım adım gittiğimiz şu günlerde geçiş döneminin önemli oyuncusu olan hibrit teknolojisini 2022 model yılıyla birlikte alan ürün gamı, hitap ettiği kullanıcı kitlesine üst seviye güvenlik ve sürüş donanımlarının yanında artık en güncel motor teknolojisini de sunar hale geldi.
Bizde sizler adına Egea Hybrid HB versiyonunu yakından inceleyip test ettik.

TASARIM & DONANIM
Egea Cross, güçlü ve cesur tasarım hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara görünümü ile bir crossover modelde olması gerektiği gibi geniş ve heybetli görünüyor. Yeni süspansiyon yapısı, yeni jant ve lastik ölçüleriyle Egea Cross’un yerden yüksekliği, diğer gövde seçeneklerine göre 4 cm arttırmış. Tüm Cross versiyonlarında standart sunulan tavan rayları sayesinde Egea Cross, hatchback muadiline göre toplamda 7 cm yükselmiş oluyor.

Fiat Egea Cross, güçlü görünümünü perçinleyen daha büyük lastikleriyle de gerek tasarımsal gerekse işlevsel farkını ortaya koymuş. Egea Cross’un crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta da devam ediyor. Cross için özel tasarlanan kaslı ön ve arka tampon, yan marşpiyeler ve bu gövde tipine özel tavan rayları da otomobile güçlü ve gösterişli görünümünü beraberinde getirmiş. Bununla birlikte Hibrit olmasıyla birlikte tasarıma eklenen logolar onun ekonomik ve çevreci bir araç olduğunu net bir şekilde ortaya koymuş.

Fiat Egea Ailesi, tüm yolcularına çok geniş bir iç alan sunmaya devam ederken, iç hacim konusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunarak hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlamayı da sürdürüyor. Bu özellikler Fiat Egea Cross modelinde de korunmuş ve bu aracı satın alacaklar rahat edecekleri bir yaşam alanına sahip olacak.

Son derece modern görünen yaşam alanında kullanılan malzeme kalitesi açısından da önemli bir sıkıntı bulunmuyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda boy gösteren Fiat Egea Cross modern kokpitiyle de beğeni kazanıyor. Yeni dijital gösterge, 10 inç dokunmatik ekrana sahip tamamen yeni 5’inci nesil UConnect multimedya sistemi ile entegre çalışıyor. Anahtarsız giriş & çalıştırma, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Arka Sıra USB Çıkışı ve Geri Görüş Kamerası da dikkatimi çeken özelliklerinden.

Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla ve tamamen yenilenmiş olarak dikkat çekiyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon daha ergonomik olacak şekilde tasarlanırken 7 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor. Ailede ayrıca yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor. Gösterge paneline eklenen Hibrit sistem takipleri son derece kolay bir şekilde yapılıyor.

Multimedya konusunda da yenilikçi ve modern teknolojik imkanları kullanıma sunan Egea Cross’ta gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerine ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer alıyor. Kullanıcılarına pratik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunan kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı sunuyor. Egea Hybrid, yeni güç aktarma organları sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor.

MOTOR&PERFORMANS
Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru desteklenmiş.

2015 yılında başlayan macerasında bugün itibarıyla 350 bin adetlik satışı geride bırakan Fiat Egea, özellikle son 1 yılda elini ciddi oranda güçlendiren yeniliklere kavuştu. 2021’de gördüğü makyaj operasyonuyla birlikte tasarım ve teknoloji tarafında daha tatmin edici bir noktaya getirilen aile için en büyük atılım ise şüphesiz Cross versiyonu oldu. Kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği kompakt SUV dinamiklerinin başarılı şekilde aktarıldığı Egea, bu versiyonuyla da kısa sürede segmentinin en çok tercih edilen ismi oldu.
Üzerinde taşıdığı dinamiklerle tam anlamıyla Türkiye’deki kullanıcılara hitap eden Egea ailesi, erişilebilirlik misyonu çerçevesinde güncel gelişmeleri de es geçmedi. Tam elektriğe adım adım gittiğimiz şu günlerde geçiş döneminin önemli oyuncusu olan hibrit teknolojisini 2022 model yılıyla birlikte alan ürün gamı, hitap ettiği kullanıcı kitlesine üst seviye güvenlik ve sürüş donanımlarının yanında artık en güncel motor teknolojisini de sunar hale geldi.

Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen Hibrit Egea, performanstan ödün vermediği gibi maksimum sürüş konforu sağlıyor.
7 ileri değerle gelen çift kavrama şanzıman (ıslak) tarafında ise kullanılan altyapı Almanya merkezli Getrag‘dan geliyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte tüketim tarafında dizel motora yakın oranda bir iddia söz konusu. Fabrika verisi olarak ortalama 4,7 litre ile 5 litre aralığında karma tüketim paylaşılıyor. Egea Hibrit’in tasarruf kadar performans tarafında da TOFAŞ için önemli bir yeri var. Bursa’da üretilen ilk elektrik destekli model olarak tarihe geçen Egea Hibrit, 8,6 saniyeye kadar görülen 0-100 değeriyle bu fabrikadan çıkmış en seri yol modellerinde zirveye oynuyor.

Egea’nın hibrit deneyimiyle ilgili bilinmesi gereken ilk nokta tamamen elektrikli sürüşün hangi durumlarda kullanılabilir olduğu. Mild-hybrid sistemlerin biraz daha üzerinde konumlandırabileceğimiz altyapı sayesinde araçta; kalkışlarda, park manevralarında ve yoğun dur-kalk trafikte tamamen elektrikli olarak yürüyor. 0,77 kWh’lik bataryanın kompakt yapısı kullanımda da dolumda da ani yükseliş ve düşüşleri göreceğiniz dinamikleri sunuyor. Marka yetkilileriyle birlikte Egea’daki hibrit sistemin yakıt tüketimine olan rakamsal etkilerini de sorduk. Bu noktada elde edilen veriler, sistemin yüzde 15’e varan tasarruf sağlayabildiğine işaret ediyor.

YORUM FARKI
7 yılı geride bırakan Türkiye serüveni ile tüketici tarafından ilgiyle karşılanan Egea ailesi artık daha kaslı, daha agresif modellerini gün yüzüne çıkarıyor. Cross ayrıntısıyla yerden daha yüksek ve kaslı duruşuyla dikkat çeken ailenin en geniş üyesi olan Cross HB Hbyrid bence aileler için ideal ve ekonomik bir şehirli olma özelliğini taşıyor.

Akranlarına baktığımızda daha ulaşılabilir fiyatlarla satılan Cross HB Hybrid’in özellikle ferah iç dünyası ve farklı tasarımı benim en çok sevdiğim özelliklerinden biriydi. Bununla birlikte otomobilin cimriliği de takdire şayan bir durum da diyebilirim.

Fiat’ın ülkemizdeki başarısı ve ekonomiye olan katkısı tartışılmaz bir gerçek. Böyle markaların ülkemizde daha çok olması dileğiyle…

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi bağlamak olsun ki sevdiklerimiz üzülmesin!

Yeni test sürüşlerinde buluşmak dileğiyle Kalın Sağlıcakla…

Artı/Eksi

+Tasarım / Ekonomik motor / ferah iç mekan / Fiyat avantajı
İlk kalkışlarda otomobilin kalkış desteği geç devreye girip arkaya doğru biraz kayma yapıyor.

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir