TEST / İNCELEME: CUPRA FORMENTOR

By on 20 Kasım 2022
IMG_20221114_141940

Uzun yıllardır Seat’ın standart modellerini performans çizgisiyle bambaşka noktaya taşıyan Cupra rozeti, yoluna bir süredir başlı başına bir marka olarak devam ediyor.

İçerisinde elektrik gücünün de olduğu örneklerle kısa sürede adından söz ettirmeyi başaran bu yeni oluşumun ilk bağımsız modeliyse Formentor olarak kayıtlara geçmişti. İspanya’nın Barselona yakınlarındaki fabrikada üretilen Cupra Formentor, Mercedes-Benz GLA, Range Rover Evoque ve BMW X2 gibi zorlu rakiplerin karşısına çıkıyor. İşi de hiç kolay değil…

Gelin yakından inceleyelim:

cupra-formentor-75551

TASARIM & DONANIM
Cupra Formentor, SEAT modellerinin yenilenmiş bir versiyonu olmaktan ziyade, markaya özel olarak üretilen ilk otomobil. Cupra’nın kendi kimliğine sahip olma yolundaki ilk adımı, ancak Formentor hala diğer SEAT modellerinden ve daha büyük Volkswagen Grubu imparatorluğundan büyük ölçüde etkilenmiş. Son nesil SEAT Leon ve Volkswagen Golf’ü sevdiğimiz için bu durum eleştirilecek bir konu değil bizim açımızdan.

IMG_20221114_141951

Leon’a yönelik eleştirilerimiz, tasarımın önceki nesillere göre heyecan verici olmaması ve büyük bir bagaja sahip olmamasıydı. Ancak Formentor, havalı bakır rengi dokunuşları ve daha büyük hissettiren SUV gövdesiyle Leon’daki her iki eksiği de kapatabiliyor.

Formentor, Cupra Leon ve Cupra Ateca arasında yer alıyor. Şık görünümüne, X şeklindeki Cupra rozetinin Ateca’dan daha çok yakıştığını düşünüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kilit rakipler, GLA, Range Rover Evoque ve BMW X2 ile premium markalardan oluşuyor. Bu sınıfta müşteri çekmek aslında biraz farklı tasarımlara da sahip olmaktan geçiyor. Formentor bu konuda diğer markalardan epey bir müşteri çalacaktır diye düşünüyoruz.

image

Muazzam geçişler, küt tasarım kimliği ile harmanlanmış Cupra detayları ve mat petrol mavi rengi ile göz alan dış tasarım kullanıcıların standart bir SUV otomobillerden Formentor’u ayrıştırmasına yarıyor. 19 inç büyüklüğündeki jantlar otomobilin büyük cüssesine küçük gelmiş gibi gözükse de ideal bir boyutta. Siyah ve logo rengindeki bakır detayları ile uyum oluşturulmuş. Otomobilin dış hatlarını çevreleyen krom, beyaz çerçeve çift renk görüntüsü yakalamak amacı ile yapılmış.

Bu ön ızgara çerçevesi ve otomobilin etrafını çevreleyen çerçeve piano black veya mat siyah kombinasyonu ile daha güzel durabilir. İstediğiniz kombinasyon ile tercih edebilirsiniz. Yerden yüksek olması otomobilin şehir içi bozuk yollarda korkusuzca ilerlemenize yarıyor. Zaten son zamanlarda SUV otomobillerin bu kadar sevilmesinin sebebi oturuş pozisyonu ve yerden yüksek olması, bu otomobil ise bu iki ana temanın yanına birde performans eklemiş ona birazdan geleceğiz. Ön hava kanalları ve tampon ortasına daha yakın olan sis lambaları otomobile farklı bir kimlik eklemiş.

IMG_20221114_142559

Arka tarafına geçtiğimizde tüm bagaj kapağını kaplayan birbiri ile birleşik arka stoplar yollarda ön gündüz LED grubu kadar Seat kimliğini oluşturan bir başka detay. Sportif difüzör ve ona çok iyi entegre edilmiş olan 4 çıkışlı egzoz kafaları agresif bir arka tasarım oluşturmuş. Sevdiğimiz bir detay olan 4 çıkışında aktif olduğunu belirtmek isterim. Arka tarafta logo altına mat siyah renk ile yazılmış olan Cupra yazısı otomobilin tasarım kimliğine uygun bir görünüme sahip. SUV bir otomobil olmasına rağmen tasarımı sayesinde küçük arka cam ve oval tasarlanmış üst gövde otomobilin küt tasarımı ile çok güzel biçimde harmanlanmış.

IMG_20221114_141918

Standart olarak sunulan dijital gösterge paneli ve 12 inç bilgi-eğlence ekranı ile kabinde de beğenilecek çok nokta var. Aslında, standart donanım çok cömert, tüm donanımlarda uyarlanabilir hız sabitleyici, LED farlar, uzun far asistanı ve kablosuz Apple CarPlay standart olarak bulunuyor. Standart olarak sunulan dijital gösterge paneli ve 12 inç bilgi-eğlence ekranı ile kabinde de beğenilecek çok nokta var. Aslında, standart donanım çok cömert, tüm donanımlarda uyarlanabilir hız sabitleyici, LED farlar, uzun far asistanı ve kablosuz Apple CarPlay standart olarak bulunuyor.

IMG_20221114_141849

Kullanıcının sürüş esnasında ihtiyacı olan tüm teknik ve yol bilgilerini 5 farklı temada sunabilen dijital kadran, sürücünün dikkatini dağıtmadan isteklerini yerine getirmesini sağlıyor. 5 farklı tema ile sunulan dijital kadran sürüş zevkinize kişiselleştirilebiliyor.

Orta multimedya ekranına geldiğimizde muazzam renklere ve çözünürlük kalitesine sahip olan multimedya kullanıcının isteklerini sorunsuz yerine getirirken, güzel bir kullanım hazzı da sunuyor. Otomobilin ESP, ACC, trafik yardım sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta takip sistemi gibi özellikleri burdan konfigüre etmesine olanak sağlıyor.

cupra-formentor-3

Sport, confort ve individual’a ek olarak CUPRA ve Offroad modu ile sunulmakta. CUPRA modunda iken ESP yi daha sportif bir çalışma prensibine sürüklerken gaz pedalını da agresif bir kimliğe sokuyor. Ve sportif sürüşlerde hoparlörlerden egzoz sesi desteği yapmakta fakat buna ihtiyaç var mı diye soracak olursanız bence gereksiz ve bir zaman sonra kulağa pek hoş gelmiyor.

Arka bagaj alanına geçtiğimizde muazzam arka yaşam alanı ve ön taraftan sonra beklentimiz yüksekti fakat biraz küçük bir alan sunulmuş. En az 420 Litrelik bir değere ulaşan bagaj standart seviyelerde, ihtiyacınızı karşılar, tasarımı ve hatları dolayısı ile her yerini kullanabiliyor olmanız büyük bir artı sağlayacaktır.

cupra-formentor-1

MOTOR & PERFORMANS
Cupra Ateca yalnızca bir güçlü benzinli motorla birlikte gelirken, Formentor’un motor yelpazesi çok daha geniş. Serinin en güçlüsü 310 HP’lik 2.0 litre TSI motor olurken, 150 HP’lik 1.5 litre TSI giriş seviyesini oluştuyor.
Plug-in hibrit motor seçenekleri ise şu an için ülkemizde satılmıyor. Test aracımızdaki 1.5 litrelik TSI motor Formentor’un başlangıç fiyatını vergi sistemimizden dolayı aşağı çekiyor. Bu durum Cupra markasına ulaşılabilirlik açısından olumlu bir katkı yapacaktır.

IMG_20221114_142410

SEAT modellerinde kullanılan performanslı motor, Formentor’daki en güçsüz seçenek. Bu nedenle model gamında yavaş bir versiyon yok diyebiliriz. 150 hp’lik 1.5 litrelik turbo benzinli ünite, çoğu kullanıcı için yeterli performansı sunuyor. 8.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma verisi aracın agresif tasarımını pek yansıtmasa da neyse ki daha güçlü olan 310 HP’lik versiyon ülkemizde satılıyor.

Performans tutkunları, Volkswagen T-Roc R ve Audi S3 gibi yüksek performanslı VW Grubu modellerinde kullanılan 310 HP’lik 2.0 litre turbo benzinli motoru da tercih edebilirler. Standart olarak gelen dört tekerlekten çekiş ve 400 Nm tork sayesinde, 0’dan 100 km/s’ye hızlanma sadece 4,9 saniyede gerçekleşiyor. Formentor serisinin ikiye ayrıldığını belirtmekte fayda var. İspanyolcada hızlı anlamına gelen ‘veloz’un kısaltması olan VZ versiyonları, 310 HP benzinli motorla geliyor.

IMG_20221114_142340

GÜVENLİK
Formentor, yetişkin güvenliği için yüzde 93 ve çocuk yolcu koruması için yüzde 88 puan alan, beş yıldızlı bir Euro NCAP raporuna sahip. Standart donanım, otomatik uzun far asistanı, çarpışma uyarısı ve acil frenleme, sürücü uyarı sistemi ve şeritte kalma yardımını içeriyor. VZ donanımında ayrıca kör nokta izleme ve şerit değiştirme yardımı bulunuyor. Güvenlik paketini seçerseniz bunlara ek olarak, acil fren desteğine sahip olabiliyorsunuz. Çoğu VW Grubu modelleri gibi, Cupra Formentor da üç yıl/100.000 km garantiye sahip. Bazı rakiplerinin kilometre sınırı olmamasına rağmen, neredeyse tüm rakipleri benzer sürede garanti sunuyor.

FİYAT
Test aracımız olan CUPRA Formentor 1.5 TSI 150 HP DSG’nin anahtar teslim satış fiyatı: 1.130.000 TL’dir.

IMG_20221114_142117

YORUM FARKI
Öncelikle sizlere Cupra Formentor hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermek isterim.

CUPRA logosunun ilham kaynağı, kabile toplumlarının cesareti, korkusuzluğu ve kararlılığından geliyor. Bu tasarım, iç içe geçmiş, simetrik iki “C” harfinden oluşuyor ve marka için bir logo olmanın çok ötesinde, aslında daha çok bir sembol olarak görülüyor.

Logoda yer verilen bakır rengi modelin rafine karakterini kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Markayı betimleyen diğer bir ton da petrol mavisi… Camgöbeği rengine siyahın küçük bir dokunuşuyla elde edilen karışım, modelin karakterini vurgulanmış.

Otomobilin karakterlerini yansıtan jantlar, yan aynalar ve bazı iç trim parçalarında CUPRA’nın zarafetini yansıtacak uygun renk tonlarını bulmak için bakır ve granit gibi farklı dokulardaki doğal malzemelerden esinlenilmiş.
İsmini İspanya’nın Mayorka adasındaki sarp kayalıklardan oluşan Formentor burnundan alan model, sadece markaya özel olarak geliştirilen ilk model. CUPRA Formentor, markanın DNA’sını kusursuz bir şekilde yansıtmış!
Bir performans otomobilinin özellikleriyle SUV modellerinin avantajlarını bir araya getiren CUPRA Formentor güçlü ve keskin hatlara sahip ön kısmı, bakır renkli CUPRA ambleminin bulunduğu geniş ön ızgarasıyla dikkat çeken bir görünüşe sahip. Full LED mercekli ön farlarla modelin çarpıcı görünüşü tamamlanmış.

Yüksek performanslı modeller İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 5 satış noktasında satışa sunuluyor. Doğuş Otomotiv güvencesi ile satışa sunulan CUPRA modelleri, Doğuş Oto Maslak, Avek Tekstilkent, Vosmer İzmir, Doğuş Oto Çankaya ve Doğuş Oto Bursa’daki SEAT showroomları içerisinde oluşturulan özel bölümlerde müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tamamen CUPRA markası için geliştirilmiş ilk model olan Formentor’un yanı sıra CUPRA Ateca ve CUPRA Leon modelleri de özel sipariş ile satılacak.

 
Artı/Eksi
+ Tasarım / yol tutuş / performans
Eksik bir yön tespit edemedik…

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir