TEST / İNCELEME: CITROEN C3 AIRCROSS 1.2

By on 08 Haziran 2022
IMG_20220605_194420

“Özgür Olma Vakti!” mottosuyla yollara çıkan Citroen C3 Aircross, makyaj operasyonu ile daha dikkat çekici bir forma bürünmüştü. 1.2 Litrelik turbo beslemeli benzinli motoru ve EAT6 tam otomatik şanzıman kombinasyonu ile dikkat çeken PSA grubu modellerinden biri olan Citroen C3 Aircross 1.2 sizler adına inceleme konuğumuz oldu.

TASARIM & DONANIM
Makyaj ile özellikle ön kısımda yeniliklere giden model, motor ve şanzıman özelinde büyük bir değişikliğe gitmemiş. Özellikle B sınıfı SUV modellerinin popülerliğini düşündüğümüz zaman Citroen C3 Aircross modeli iddialı otomobillerden birisi. Citroen modellerinden alıştığımız kendine has tasarım detayları bu araç içinde kendini gösteriyor.

IMG_20220605_182614

Estetik ve yenilikçi tasarım dili ile kullanıcılarını her zaman şaşırtmayı başaran Citroen, makyajlanan C3 Aircross modeli ile hem heybetli hem de sempatik bir tasarım dilini yakalamış. Yeni Citroen C3 Aircross geometrik desene sahip ön ızgarası, gelişmiş netlik ve güvenlik sunan LED farları ile oldukça dikkat çekiyor.

IMG_20220531_174120

Pek çok kişiselleştirme seçeneğini opsiyon olarak alabileceğiniz modelde, 6 farklı gövde rengi mevcut. İnceleme aracımızda olduğu gibi SHINE donanım paketi ile araçta 17” inç boyutundaki alaşımlı jantlara sahip olabiliyorsunuz.
Beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı tavan rengi seçeneği de kişiselleştirme seçenekleri arasında sunuluyor. Aracın üretim platformu aynı olduğu için boyutlarında pek bir değişiklik yok. Anahtarsız giriş ve çalıştırma SHINE donanım paketinde sunulan bir diğer özellik. Arka kısma baktığımız zaman aracın makyaj öncesi versiyonu ile benzer dinamiklere sahip olduğunu ilk bakışta görebiliyoruz.

IMG_20220605_194430

Panoramik cam tavan araç içindeki yaşam alanını oldukça ferah kılarken, arka camlarda sunulan perdeler sürüş konforunu oldukça artırıyor. Özellikle çocuklu aileler için C3 Aircross modeli arka koltuklar açısından tam puan almayı başarıyor demek mümkün. Kol dayama özelliği de olan arka koltukların, artık bardaklık detayını sunmuş olması aracın dikkat çeken detayları arasında sayılabilir. Orta kısımda oturan yolcu için yeterli bir alan sunulsa da 3 kişilik yolculuklarda konfor seviyeniz biraz sınırlı kalabilir.

IMG_20220605_200048

Anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği ile yenilik katılan kokpit bölümünde, SHINE donanım seviyesinde karşınıza ilk olarak 9” inç boyutunda bir multimedya ekranı çıkıyor. Tamamen dokunmatik bir ekran olmasına rağmen, hızlı geçişler yapabileceğiniz fiziksel birkaç tuş var. Apple Car Play bağlantısı olan multimedya ekranı hassasiyet açısından oldukça yeterli ve fonksiyonel.

IMG_20220531_174057

Göstergeler önceki versiyon gibi analog olmasına karşın, orta kısımda yer alan 3,5” inç boyutundaki bilgi ekranı artık renkli. Yol bilgisayarını takip edebileceğiniz bu ekran sürüş esnasında işinizi kolaylaştırıyor. SHINE donanım paketinde sunulan ADVANCED COMFORT isimli koltuklar, yüksek konfor sunarken virajlı yollarda ise sizi iyi sarmalamayı başarıyor. Opsiyon olarak 3 kademeli koltuk ısıtma özelliği de satın alınabiliyor. Mekanik el freni tasarımı önceki C3 Aircross modeline göre değişiklik gösteren bir başka detay olarak karşımıza çıkıyor.

IMG_20220531_174149

MOTOR PERFORMANS
Test aracımız 1,2 litre hacmine sahip 3 silindirli ve turbo beslemeli bir benzinli motora sahip. Bu motor 130 beygir güç ve 230 Nm tork değerine sahip. 0-100 kilometre hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlayan araç, ara hızlanmalarda ve rampa yollarda sizi tedirgin etmiyor ve gerekli sürüş dinamiklerini size sunmayı başarıyor.

Tam ileri 6 oranlı otomatik şanzıman, uzun ömürlülük açısından başarılı olduğu kadar motor ile kombinasyonunu da verimli bir şekilde kullanıyor. Performans deneyimini maksimum sunma çabası ile yakıt tüketim değerlerini de sizin için optimize etmeyi hedefliyor.

1280 Kilogram ağırlığındaki aracı keyifli bir şekilde yönlendirmenize olanak sağlayan model, viraj yeteneği konusunda ise yeterli sayılabilecek bir performansa sahip. Yakıt tüketim değerleri ise fabrika verilerinde aracın karma olarak 6,0 litrelik bir tüketim verisine sahip olduğu belirtiliyor.

IMG_20220605_182631

FİYAT
Test aracımız olan Citroen C3 Aircross 1.2 PureTech 130 HP – EAT6 anahtar teslim satış fiyatı şimdilik tabi 🙂 645 bin TL’dir.

IMG_20220531_174027

YORUM FARKI
Yeni nesil Citroen otomobiller, Fransız üreticinin son yıllarda uyguladığı dikkat çekici ve sıra dışı tasarım diliyle buluşmaya devam ediyor. Ağabeyi C4 Cactus’ten sonra tanıtılan ve ondan fazlasıyla izler taşıyan yeni Citreon C3 Aircross da her yanı kişiselleştirilebilir yapısıyla dikkat çekiyor.

Buna paralel olarak Citroën, 2002’den bu yana 4 milyondan fazla satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yenilemişti. Rekabetin yoğun olduğu kompakt SUV segmentinde kullanıcı odaklı teknolojisi ve sıradanlıktan uzak tasarımı ile ayrışan Yeni C3’de öne çıkan en önemli özellik bence bir otomobil için adeta “karakutu” özelliği taşıyan ConnectedCAM™ teknolojisi olsa gerek!

Bu özellik sayesine kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabilen bu özel kamera teknolojisi sayesinde güvenlik anlamında önemli bir aşama kaydedilirken isteyenler sosyal paylaşımlarını araç içinden de yapabiliyorlar. Bence diğer markalarda da bu tarz özelliklerin olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu yakışıklı ve bir o kadar da farklı SUV’ı tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+ Tasarım / Performans / Ferah iç mekân / Malzeme kalitesi
Motor ve yol sesinin araç içerisinde özellikle 120 km sonrasında rahatsız etme boyutunda olması.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir