TEST & İNCELEME: BMW X1 sDrive20i

By on 25 Eylül 2023

BMW X1 2023 yepyeni tasarımı ve teknolojik donanımı ile sahneye çıkmıştı. Alman otomobil üreticisi SUV modele birçok yeni özellik eklemiş.

Dışarıdan bakıldığında çok daha cesur ve iddialı olan 2022 BMW X1 ürün gamı, kokpit tarafında da kaliteyi bir katman daha yukarı taşıyan dinamikler taşıyor. Türkiye’ye X-Line ve M Sport donanım paketleriyle giriş yapan modeller, iki farklı kullanıcı tipine de beklenenin ötesinde cevap verebilecek karakterde.


Bizde sizler adına yeni X1’i yakından inceledik…


TASARIM & DONANIM
BMW’nin yeni tasarım kimliği malum uzun süredir tartışmaların odağında. Özellikle 7 Serisi ve X7 gibi modellerde devasa boyutlara ulaşan yeni böbrek ızgara yaklaşımı bugün hala meraklılarını ikiye bölüyor. Yeni X1’de de bu kimlikten ibareleri net şekilde görmeniz mümkün. Büyüyen böbrek ızgaraları, çatık kaşlı günüz farları ve arka tarafta üç boyutlu olarak gelen stop tasarımı yeni nesil için temel taşlar niteliğinde.
X1 profilden baktığımızda bizde kullanıcılarını memnun edecek bir SUV olmuş.

Kapı kollarının gizli şekilde tasarlanması, aracın genel mimarisini bir katman yukarı taşıyor. Ek olarak özellikle arka bölüme doğru gidildikçe, yakın zamanda seri üretime taşınacak olan XM konseptinden de güçlü ibareler dikkatimizi çekiyor. BMW, tüm bu tasarım elemanlarının bir araya gelmesiyle birlikte X1’in sürtünme katsayısını 0,26 cd olarak paylaştı. Bu rakam, markanın süper spor yaklaşımlı hibrit otomobili i8 ile aynı olması sebebiyle ekstra bir özeni hak ediyor. Aerodinamik olarak oldukça başarılı olan üçüncü jenerasyon, SUV segmentindeki modellerin mühendislik olarak ne seviyelere geldiğinin de önemli kanıtı niteliğinde.

Üçüncü nesille birlikte X1 ürün gamında kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyecek iyileştirmeler karşımıza çıkıyor. Buradaki farklılıklara ilk olarak iç yaşam alanı üzerinden yer vermek istiyoruz. Yeni X1, büyüyen ölçüleriyle öne çıkıyor. Önceki jenerasyona göre 53 milimetre daha uzun, 24 milimetre daha geniş ve 44 milimetre daha yüksek bir otomobil karşımızda. Yeni BMW X1’in gövde boyutlarındaki bu değişim yaşam alanında da kendisini gösteriyor. 22 milimetre artırılan aks mesafesi, arka tarafta ciddi oranda hissediliyor. Bir önceki jenerasyona göre 35 litre artırılarak toplamda 540 litreye gelen bagaj hacmi de böyle bir model için yeterli. Otomobilde kaydırılabilir olarak gelen arka koltuklar yatırıldığında ise 1600 litreye kadar yükleme alanı söz konusu.


Yeni model grubunun kokpit yapısı ise 2 Serisi Active Tourer ile paralellik gösteriyor. Burada markanın “Space Age” akımını akıllara getiren tasarım yaklaşımının ibarelerini görebildiğimiz bir düzen söz konusu. Yeni nesil iDrive kontrol panellerinin konumlandırıldığı orta konsol, farklı açılardan bakıldığında hava duruyormuş efekti veriyor.

Kapı kollarının da uç bölümleriyle gövdeden bağımsız konumlandırılması gerek görünüm gerekse tamamlayıcılık olarak keyifli. Sürücü ve multimedya ekranlarının konumlandırıldığı bölüm ise fiziki tuşlardan tamamen arındırılmış yapıda. 10,25 inç gösterge ekranı ve 10,7 inç boyutundaki eğlence sisteminin kombinasyonu görsel zenginlik de düşünüldüğünde premium hissiyatı kesinlikle destekliyor.
Bu şemada klima kumandalarının fiziki bir tuş üzerinden sağlanamaması bazı kullanıcılar için ters bir yaklaşım olarak da görülebilir. Yeni jenerasyonda malzeme kalitesi de artırılmış. X1, 3 Serisi ile yan yana koyulduğunda kalite algısı olarak daha geri planda konumlansa da kesinlikle beklentileri karşılıyor. Nitekim donanım listesinde karşılaşacağınız; BMW Head-Up Display, Adaptif LED Farlar, elektrikle ayarlanabilen ısıtmalı ön Koltuklar, HIFI/Harman-Kardon Ses Sistemi, Panoramik Cam Tavan, Sürüş Asistanı ve Park Asistanı, yeni X1’i ailenin üst modellerinden geride bırakmıyor.


Tüm bu standart donanımlara ek olarak lansman sürecinde; Sürüş Asistanı Professional, Park Asistanı Plus, Konfor Erişim Sistemi ve Kablosuz Şarj Sistemi donanımları tüm otomobillerde bulunuyor.
BMW bir önceki nesile göre M Sport versiyonunu 0,5 milimetre daha aşağıda konumlamayı tercih etmiş. Sürüşü çok daha sezgisel ve hızlı tepki aralıklarıyla götürme imkanı sağlayan bu değişimlerin kesinlikle direksiyon başındaki sürücüye geçeceğini söyleyebiliriz. Dışarıda karartılmış ızgara, siyah renk aynalar, kokpit tarafında ise M direksiyon ve Alcantara detaylı koltuklar da asfalta yansıyan performans hissiyatını görsel bazda destekliyor.


MOTOR & PERFORMANS
Rozetler ve detaylar her ne kadar “M” üzerine ibareler taşısa da, kaputun altındaki parçalara baktığınızda bu versiyonun safkan bir M otomobili olmadığını anlıyorsunuz. Her iki versiyonda da konumlandırılan 1,5 litrelik benzinli motor, 136 beygir güç ve 230 Nm tork üretiyor. 118i versiyonu üzerinden gelen bu değerlerle X1’in 0’dan 100’e hızlanması 9,2 saniye olarak veriliyor.


BMW’nin son nesil FAAR altyapısı üzerine geliştirilen yeni ürün gamı buna rağmen oldukça atik. Özellikle test etme imkanı bulduğumuz M Sport versiyonu, virajlı yollardaki performansıyla şaşırtıyor. Gerçekleştirdiğimiz sürüş sonrasında BMW’nin bu versiyonu M otomobili gibi hissettirmek adına daha çok altyapıdaki silahlardan faydalanma çabasını hissettik.


FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni BMW X1 sDrive20i M Sport’un anahtar teslim satış fiyatı 3.010.200 TL’dir.


YORUM FARKI
Beraberinde üçüncü nesli getiren BMW X1, markanın son nesil tasarım ve donanımından güç alarak yola devam ediyor.


2009 yılından beridir BMW’nin ürün gamında kendisine yer bulan X1, kompakt sınıfta marka için kısa sürede önemli bir silah haline geldi. Kullanıcı alışkanlıklarının bu segmente her geçen gün daha fazla kaymasıyla önemi de paralel şekilde artan model için ile birlikte yeni jenerasyona geçiş dönemi yaşanıyor.
Gerek tasarımı gerekse de ferah iç mekanıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yeni nesil X1’in bizce en can sıkıcı olan tarafı üzerindeki gereksiz vergiler sebebiyle 3 milyona çıkan fiyatı olsa gerek!


Bunun dışında araç içinde kullanılan malzeme kalitesinden tutunda 170 beygirlik motoruyla da segmentinin vazgeçilmezleri arasında yerini pekiştiren X1 benimde çok hoşuma giden bir SUV haline gelmiş!


Sizde bu keyifli SUV’a sahip olmak isterseniz bence bir test edin sonrasında sıra dışı sürüşe geçin:)


Kalın Sağlıcakla…

Artı/Eksi
+
Tasarım / Performans / Ekran çok kullanışlı ve dokunmatik geçiş süreleri başarılı /
Yakıt Tüketimi

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir