Team Peugeot-Hansen Takımı İkinci Oldu…

By on 13 Ekim 2014

Türkiye’de koşulan FIA Rallikros Dünya Şampiyonluğu‘nun 11. ayağında İsveçli pilot Timmy Hansen’in ikinciliği sayesinde Team Peugeot-Hansen ekibi bu sezon beşinci kez podyuma çıktı.

Yarış eski Formula 1 pisti Istanbul Park’ta yapıldı. Yarış pisti F1 pistinin son üç virajına pist alanında özel olarak hazırlanan bir toprak bölümün eklenmesiyle oluşturuldu. Hansen, Peugeot 208 WRX’in direksiyonunda 2nci, 3ncü ve 4ncü turlarda en hızlı yarışçı olarak Türkiye’deki eleme turlarını domine etti. Böylece ilk yarı finali de kazanmadan önce ara sıralamada zirvede yer almayı başardı. Finalde ise Andreas Bakkerud ve üçüncü olan Toomas Heikkinen ile sıkı bir mücadeleden sonra yarışı ikinci sırada tamamladı. Bu sonuç ile Hansen, bundan böyle Arjantin’de düzenlenecek olan şampiyonanın son ayağı öncesinde Pilotlar klasmanında üçüncünün sadece üç puan gerisinde yer alıyor. Team Peugeot-Hansen ekibi ise Ekipler sıralamasında üçüncülüğünü korudu. Timur Timerzyanov da yarı finale kalarak iki yarışın ilkinde beşinci oldu.

Red Bull Peugeot-Hansen Junior Team pilotu Kevin Hansen ise Peugeot 208 Lites’in direksiyonunda yarı finalde son cepten start almasına rağmen finalde ikinci olmayı başardı. Üçüncü ayakta seride başlangıç yapmak için gereken yaşı beklemesine rağmen şampiyonada sezonu ikinci olarak bitirdi.

Timmy Hansen (İSVEÇ), Peugeot 208 WRX N° 3

« İnanılmaz bir yarış oldu. Baştan sona kadar yoğun bir mücadele vardı. İlk turda bir hata yaptım, bu da Bakkerud’un başa geçmesini sağladı. Nefes almak için ikinci turdan itibaren joker turumu yaptım fakat sonrasında Topi Heikkinen ve Henning Solberg ile mücadele zorlu oldu. Bakkerud jokerini oynadığında, hemen onun arkasında kaldım. Onu neredeyse geçecektim fakat aradan geçecek yer yoktu. Bu final gerçekten heyecanlı oldu ve birinciliği kıl payı kaçırdık. Peugeot’nun bir kez daha podyuma çıkmasını sağlamak gerçekten harika bir şey. »

Timur Timerzyanov (RUS), Peugeot 208 WRX N° 1

« Pist pilotlar için gerçekten muhteşemdi. Son derece teknik bir pist ve aynı zamanda toprak kısımları yeterince kayganda. Yarı finallerde, yarışmacılar virajları yarım kesiyorlardı bunun sonucunda piste toprak yığıldığından zemin daha da kaygan hale gelmişti. Daha önce Formula 1 yarışlarının yapıldığı bir pistte yarışmak ne büyük bir keyif! Altyapı gerçekten de mükemmeldi. »

Kenneth Hansen, Ekip Direktörü

« Timmy bu hafta sonu mükemmel bir iş çıkardı ve Timur da iyi bir pilotluk örneği gösterdi. Timur’un motor sorunu yaşaması gerçekten onun için talihsizlik oldu, bunun sonucunda motoru yarı final öncesi değiştirmek zorunda kaldık ve bu da bize 15 ceza puanına mal oldu. »

2014 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası‘nın son ayağı 28-29 Kasım tarihlerinde Arjantin’de San Luis’de koşulacak.

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası, 11nci ayak – nihai sıralama:

1, Andreas Bakkerud (OlsbergsMSE, Ford Fiesta)

2, Timmy Hansen (Team Peugeot-Hansen, Peugeot 208)

3, Toomas Heikkinen (Marklund Motorsport, VW Polo)

4, Anton Marklund (Marklund Motorsport, VW Polo)

5, Henning Solberg (Monster Energy, Citroën DS3)

6, Petter Solberg (PSRX, Citroën DS3)

vs.

P-20141013-00583_NewsFIA Dünya Rallycross Şampiyonası– Pilotlar sıralaması (toplam 12’de 11nci ayak sonrasında) :

1, Petter Solberg (PSRX, Citroën DS3), 250 puan

2, Toomas Heikkinen (Marklund Motorsport, VW Polo), 200 puan

3, Reinis Nitiss (OlsbergsMSE, Ford Fiesta), 182 puan

4, Timmy Hansen (Team Peugeot-Hansen, Peugeot 208), 179 puan

5, Andreas Bakkerud (OlsbergsMSE, Ford Fiesta), 173 puan

6, Anton Marklund (Marklund Motorsport, VW Polo), 159 puan

7, Timur Timerzyanov (Team Peugeot-Hansen, Peugeot 208), 156 puan

vs.

FIA Dünya Rallycross Şampiyonası– Ekipler sıralaması

(toplam 12’de 11nci ayak sonrasında):

1, OlsbergsMSE/Ford, 359 puan

2, Marklund Motorsport/Volkswagen, 355 puan

3, Team Peugeot-Hansen, 335 puan

4, PSRX, 237 puan

5, Monster Energy World RX Team, 102 puan

6, Albatec Racing, 42 puan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir