Tavan Açıksa Go-Kart Başlasın!

By on 22 Kasım 2016

1959’da üretilmeye başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen MINI markası, 54 yıldır ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmaya başaran ender otomobil markaları arasında yerini almayı bildi! BMW grubu bünyesinde yeniden makyajlanıp geçmişinden de koparılmayan yeni MINI Cooper Cabrio’yu sizler için Test Merkezi köşemizde inceledik. Go-Kart hissini yakından hissettiğimiz Cooper Cabrio’yu gelin daha yakından tanıyalım.

img_20161117_152521-01-1600x1200TASARIM
Öncelikle Yeni MINI Cooper Cabrio varken dışarıda güzel bir hava da varsa bundan en iyi şekilde faydalanmak lazım! Hızlı ve sessiz çalışan yeni elektrikli tente mekanizması sayesinde, sürüş esnasında bile 15 saniye içinde açılarak manzaranın keyfini çıkarmanı sağlanmış. Bununla birlikte tavanı açılıp kapatabilir, sunroof olarak kullanabilir ve rüzgarı hissetmek için yaklaşık 40 cm açıklık dahi bırakabilmenize olanak sağlanmış…
Aynı zamanda MINI Cooper Cabrio, boyutlarının yanı sıra birçok farklı açıdan büyüme kaydetmiş. Şık görünümü boyut olarak genişlerken, daha düz uzatılmış motor kapağı gibi çok daha şık tasarım detayları da stil olarak otomobilde geliştirilmiş.
Ön tasarımında tasarımsal yeniliklere yer verilen Yeni MINI Cooper Cabrio, özellikle ön görünümüyle MINI mühendisleri tarafından farklılığa imza atılmış… MINI’ye özgü krom halkalar ile çevrilmiş farlar, MINI Cooper’ın ön tasarımının yıllardır vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor!
Buna paralel olarak iki parçalı ve krom çerçeve ile süslenmiş ön panjurlar otomobilin ön tasarımında öne çıkan bir diğer ayrıntı… Eskilerine nazaran değişikliğe gidilen bir diğer tasarım ayrıntısı ise otomobilin arka lambalarında kendini gösteriyor.
Motor kapağının üzerine konumlandırılmış farlar mümkün olduğunca yükseltilmiş ve otomobile daha sportif bir hava kazandırmış.
Diğer cabrio otomobillerinin aksine MINI Cabrio’nun dik eğimli ön camı sayesinde yolculuk yaparken ferah bir ortam meydana gelmiş.
img_20161115_140647-1600x1200KONFOR
Yenilenmiş MINI’nin kokpit bölümü de elden geçirilmiş… Oldukça değişken renklerden oluşan klasik orta konsolda yer alan ancak eskisinden çok farklı özelliklere sahip hale getirilen 8.8 inç büyüklüğünde olan ve çok sayıda yenilikçi uygulamanın da önceden yüklü olduğu MINI Connected sistemi sayesinde hareket halinde iken sosyal hayatınızın sürmesine olanak sağlıyor!
Bu yeni sistem ile sınırsız dijital bilgi ve eğlence akışı sağlar. Facebook üzerinde arkadaşlarınızı takip edebilir, seyahat rotanız hakkında tweet atabilir ya da gideceğiniz yere ulaştığınızda check-in yapabiliyorsunuz!

Yalnızca yeni MINI Cooper’da yer alan bir diğer ayrıntı ise Driving Excitement özelliği… Bu yenilik ile örneğin Excitement Analizcisi sayesinde, sürücünün ne kadar güvenli hızlanabileceğini ve otomobili yönlendirebileceğini ve vites değişimlerinin ve frene basmanın ne kadar planlı yapılabileceğini hesaplanıyor. İç tasarımın en göze çarpan özelliği, yepyeni MINI Merkezi göstergesidir… Son teknoloji eğlence ve Navigasyon işlevlerini içeren bu gösterge üç ekran çeşidi ile sunuluyor.
MINI Connected ile ya da daha güvenli olması için Bluetooth eller serbest kiti ile 4 hat tabanlı radyo ekranı ya da isteğe bağlı Radio Visual Boost 6.5 ” ekran üzerinden tercih ettiğiniz Media Player seçeneğine erişebiliyorsunuz! Bir diğer konfor özellik ise İnteraktif LED…
Bu özellik sayesinde olaylar sırasında renk değiştiren şık, görsel yardımcınızdır… Opsiyonel Park Asistanı, diğer araçlar fazla yaklaştığında ya da Navigasyon verilerine göre çıkışınıza yaklaştığınızda görsel uyarı da veriyor ve iç ambiyansa pozitif bir enerji katıyor!
Ayrıca orta bölümde yer alan ve kullanımı oldukça ergonomik olan çift bölgeli otomatik klima sistemi de yerinde tasarlanmış! Bununla birlikte Yeni MINI’de standart olarak Bluteooth, USB girişi, Radyo ve MP3 çalar sistemlerine de yer verilmiş…

pop_up_gallery_img_3

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Makyajdan geçirilen yeni MINI’nin motor teknolojisi de tamamen değiştirilmiş… Hem ekonomik hem de daha performanslı hale getirilen yeni MINI Cooper Cabrio’da yepyeni 1.5 Lt. 3 silindirli MINI Twin Power Turbo motor kullanılmış. Dolayısıyla bu yeni motor sayesinde otomobilin yakıt tüketimi de inanılmaz seviyelere inmiş!
4500-6000 devir aralığında 136 beygirlik bir güç elde eden motor, maksimum 1250 devirde 220 Nm’lik tork oranıyla desteklemiş. Kusursuz vites geçişleri ile de dikkatimizi cezbeden yeni MINI Cooper’da şehir içi yakıt sarfiyatı ise sadece 5.9 litre seviyelerinde gerçekleşti!
Elbette ki bu seviyeye ulaşmamızdaki en önemli neden otomobili ECO modda kullanıyor olmamız gelmektedir. Ancak aracı spor sürüş moduna aldığımızda ise yakıt sarfiyatı yukarılara doğru çıkabilmektedir. Bizce her kullanıcıya uygun sürüş modlarını müşterilerinin hizmetine sunan MINI mühendisleri bu konuda da oldukça başarılı olmuş…
Şehirlerarasına çıktığınızda ise otomobil adeta cimri ötesi pozisyona bürünüyor ve değerleri 4 litrelere kadar inebiliyor. (Bu değer fabrika verileri olup kullanıcının kullanım tipine göre değişkenlik haliyle gösterebilmektedir!) Ancak tüm bunları söylemişken aracı spor moda almanızı tavsiye edebiliriz. Zira Yeni MINI’nin yapmış olduğunuz işlemlere ne kadar anında tepki veren agresif de bir otomobil olduğunu hatırlatmakta fayda var… Çevreye de oldukça saygılı olan bu yeni motor, 105 gr/km emisyon değeri ile rakiplerine fark atıyor!
GÜVENLİK
Yüksek güvenlik ekipmanlarını kullanıcılarına standart olarak sunan Yeni MINI Cooper da, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) ve Viraj Fren Kontrolü (CBC), Elektronik Fren Kuvveti Dağılımı (EBD), Standart bir özellik olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları ve Otomatik Denge Kontrolü + Yol Tutuş (ASC+T) standart olarak sunuluyor! Bizce bu kadar agresif bir otomobil için güvenlik her şeyden önemli olmalıydı ve MINI bunu başarmış…
FİYAT
Testini gerçekleştirdiğimiz Yeni MINI Cooper Cabrio 1.5 benzinli versiyonunun anahtar teslim satış fiyatı 150.015 TL’dir. Otomobilin satış fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebebi ise Euro kurunun dalgalı olmasından kaynaklandığını ifade etmek isteriz.

img_20161117_152839-01-01-1600x1200
YORUM FARKI
Bende uslanmaz bir MINI fanatiği olarak makyajlanmış yeni MINI’nin yenilenmiş üstü açık Cabrio yüzüne hayran kaldım! Klasik MINI esintilerinin de unutulmadığına da ayrıca çok memnun olduk zira MINI bir otomobilden öte geçmişten günümüze akıp gelen bir felsefe…
Yazımın konfor kısmında da bahsettiğim özellikler de bence muhteşem eğlenceli! Test sürem boyunca kendimi bir otomobil kullanımından çok eğlenceli bir arkadaş ile seyahat ediyor gibi hissettim diyebilirim. Abarttığımı düşünenlere tavsiyem yeni MINI Cabrio’yu bir kez kullanın ve bana hak verin! Özellikle güzel havalarda açın aracınızın üzerini ve kendinizi sanki Go-Kart pistinde hissederek aracınızı kullanın derim. Bana hak vereceksiniz…
Yeni nesil MINI’nin bir diğer özelliği ise tamamen yenilenmiş motoru… 1.5 litrelik benzinli versiyonunu test ettiğim bu yeni nesil motor gerek performans değerleri gerekse de ekonomikliği ile beni kendine hayran bıraktı! Şimdiden bu eğlenceli Cabrio’yu tercih edeceklere keyfi maksimum güzel ve güneşli havalarda kazasız sürüşler dilerim.
Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir