Tasarımsal Evrim: Yeni Hyundai i20

By on 24 Eylül 2019
IMG_20190920_081252-01

Hyundai i20, örtülerinden kurtularak sahip olduğu tüm yeniliklerle karşımıza çıktı. Markanın yeni yılla birlikte makyaj niteliğinde değişimler ve geliştirmeler yaptığı i20 ailesinde kesinlikle yerinde hamlelerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüz koşullarını sağlayan teknolojik parçalarla eli güçlendirilen modelin tasarım kısmında ise en fazla hissedilecek bölüm dış tarafta olacak.

Son üç yıldır ciddi diyebileceğimiz çok fazla dokunuş elde etmemesinin ardından gelen bu eklemeler fiyatlara da makul oranda yansıyıp, kullanıcıların yeni i20’ye olan ilgisi biraz daha artırmışa benziyor. Özellikle yeni yüzüyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yeni i20’nin üst segment otomobillerde yer alan gelişmiş konfor özellikleri de çok iddialı! İzmit’li i20’yi daha yakından tanımaya ne dersiniz? Bizde otosevdasi.com olarak yeni i20’yi yakından inceledik.

IMG_20190920_081301-01

TASARIM&DONANIM
Markanın yeni yılla birlikte makyaj niteliğinde değişimler ve geliştirmeler yaptığı i20 ailesinde kesinlikle yerinde hamlelerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Günümüz koşullarını sağlayan teknolojik parçalarla eli güçlendirilen modelin tasarım kısmında ise en fazla hissedilecek bölüm dış tarafta olacak.

Casading adı verilen ızgarada büyük değişikliğe giden Hyundai, stop lambalarını da yepyeni bir forma kavuşturmuş. Ön ve arka tamponları da baştan aşağı yenileyen firma arka plakayı tampondan bagaj kapağına taşımış ve bu argümanların tamamı ile aracını daha çekici bir tasarıma kavuşturmuş.
2018 Hyundai i20’nin tasarımında hemencecik ayırt edebileceğimiz değişimler var. Ön bölümde ızgara ve ışıklandırma grubuyla bir araya getirilen bu dokunuşlar yer yer aklımıza Suzuki Swift’i de getirmedi değil.

af5

Arka bölümdeki en önemli değişim ise tamponla birlikte stop lambalarının artık LED desteğiyle satın alınabilecek olması. Ki bu da gece sürüşlerinde yeni i20’yi eskisinden ayırabilmeyi sağlayacak önemli detaylardan birisi.

Hyundai, her markanın yaptığı gibi makyaj operasyonuna yeni jant tasarımları eklemeyi de ihmal etmemiş. Buradaki seçenekleri 15 ve 16 inç aralığında opsiyonlarla tercih edilebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

İçeriye geçmeden önce aracın renk paletlerine üç tane dikkat çeken parçanın daha eklenmesi de altı çizilmesi gereken detaylar arasında.

xHyundaii20Active.jpg.pagespeed.ic.d0pUkjhq-X

İçeriye girdiğimizde ise ilk başta da söylediğimiz gibi işin bir revizyon olduğunu çok daha net anlıyoruz. Burada fonksiyonelliğe yönelen Hyundai, konsolun merkezinde boyutu 7 inç olan ve Apple CarPlay-Android Auto desteği sunan yeni bir multimedya ekrana yer veriyor.

Yazılımsal olarak da bir öncekinden ayrılan ve opsiyonel olarak navigasyonla da güçlendirilebilen bu ekran dışında havalandırma girişleri, yeni USB yuvası, yeni araç içi renk seçeneği ve panoramik sunroof gibi parçalar yeni modelin farkını hissettirecek.

Teknolojik asistan kısmında ise; şerit rakip ve uyarı, ön bölge çarpışma asistanı, sürücü dikkat uyarısı ve uzun far asistanı bu modelle birlikte opsiyonel olarak satın alınabilecekler arasına eklenmiş. Burada son olarak, 301 litre olan bagaj hacminin 326 litreye yükseltildiğini belirterek motorlara geçiş yapalım.

MOTOR&PERFORMANS

Bilindiği üzere i20 standart versiyonun yanı sıra yerden biraz daha yükseltilmiş olan Active versiyonuna da sahip. Bu furyanın ilk temsilcilerinden olan Hyundai, tüm versiyonların giriş seviyesinde gücü 18 birim artırılarak 118 beygire getirilen 1.0 litrelik turbo motor ve 5 ileri manuel şanzıman kombinasyonunu standart olarak sunuyor. Hemen ardından 73 ve 83 beygir güç seçenekleriyle satın alınabilen 1,2 litrelik atmosferik ve 100 beygir güç üreten 1,4 litrelik motor kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasında olacak. Start/stop teknolojiyle desteklenen bu motorlara ilk kez 7 ileri çift kavrama şanzıman eşlik ediyor.

GÜVENLİK
Otomobilde yer alan güvenlik ekipmanlarına örnek verecek olursak:

Otomatik Acil Fren Destek Sistemi (AEB)
i30’un önüne konumlandırılmış radar ve kamera sistemleri yolu hem araç hem de yayalar için tarayıp ciddi bir kaza geçirme ihtimalini en aza indirgemek için, AEB acil durum frenini otomatik olarak başlatmaya yarayan bir sistem.
Önden Çarpışma Uyarı Sistemi (FCWS)
FCWS önden çarpma ihtimalini tespit etmek ve sürücüye tehlikeyi bildirmek için ön kamerayı kullanıyor. AEB bu tip çarpışma etkilerini en aza indirgemek için acil güvenlik frenlemesini devreye alıyor.
Akıllı Hız Sabitleyici (ASCC)
Öndeki araç ile mesafeyi, önceden belirlenmiş limit içerisinde, hızlanarak veya yavaşlayarak otomatik olarak koruyor. Dur kalk yapılan trafikte önceden belirlenmiş mesafe, durma noktasına gelindiğinde ASCC tarafından korunur, öne hareket tespit edildiğinde motor otomatik olarak yeniden başlatılmaktadır.
Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi (LDWS)
Sistem, sürücünün dikkat dağınıklığından kaynaklı kasıtsız şeritten çıkmaları önleyerek aktif güvenliğe katkıda bulunuyor.
Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSD)
Arka tampona monte edilmiş sensörler, sürücünün göremediği noktaları olası aracı ve yakınlığını saptayacak şekilde tarayıp kör noktada bir araç tespit edildiğinde ilgili dikiz aynasında uyarı ışığı, dönüş sinyali etkinleştiğinde ise hemen sesli bir sinyal çalıyor.

Otomobilde yer alan diğer güvenlik özellikleri ise şöyle: ABS + EBD + BAS, ESP + TCS + VSM, sürücü ve yolcu ön-yan-perde hava yastıklarına yer verilmiş.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni i20 1.2 MPI ELITE PAN. (BENZİNLİ)’nin anahtar teslim satış fiyatı: 82.710 TL’dir. Aracın ülkemizdeki başlangıç fiyatı 74 bin TL ile 89bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

IMG_20190921_141748-01

YORUM FARKI
Hyundai markası, bir nevi tasarım atılım yılı olarak kabul ettiği 2017 ve 2018 senesinde birbiri ardına çıkan yeni modellerine bir yenisini daha ekledi.

Öncelikle son üç yıldır ciddi diyebileceğimiz çok fazla dokunuş elde etmemesinin ardından gelen bu eklemeler fiyatlara da makul oranda yansırsa, kullanıcıların yeni i20’ye olan ilgisi biraz daha artacaktır.
Makyajlanıp tüketicilerin karşısına çıkan yeni nesil i20 bence rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. İzmit üretim üssünde dünyaya ihraç edilen i20’nin gerek konforlu yol sürüşü gerekse de benzinli olmasına rağmen ki 6.4 lük tüketimi bence oldukça iddialı özelikler…

Bakalım döviz kurunda yaşadığımız bu olumsuz dalgalanma süreci sektörümüze daha büyük yaralar açmadan geçer!

Keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir