Tasarımsal Evrim Geçiren Otomobil: Toyota Corolla Hatcback

By on 07 Eylül 2020
IMG_20200904_181646-01

2018’de ilk Amerika’da kullanıcılarıyla buluşan Toyota Corolla hatcback, genel tasarımı ve özellikleriyle Auris ile benzeştiğini de görmüştük. Bununla birlikte Toyota, uzun bir süredir gözlerimizin aradığı sportif karakterine nihayet dönüş yaptı. Aracın tasarımında çok ciddi değişime giderek rakipleri karşısında elini ciddi anlamda güçlendiren marka belli ki işini iyi yapmışa benziyor.

Karşımıza ilk kez 2018 yılı içerisinde çıkan yeni Toyota Corolla geçirdiği evrimlerle büyük ilgi çekti. Sedan modeliyle Türkiye pazarında olan modelin hatcback versiyonu içinse neredeyse 2 yıl beklememiz gerekti. Toyota Corolla Hatcback, ülkemize iki farklı motor seçeneğiyle gelmişti.

Giriş seviyesinde 1,2 litrelik benzinliye ayrılan opsiyonların ikinci parçası ise ailenin diğer üyelerinden tanıdığımız 1,8 litrelik hibrit motor kombinasyonu.
Bizde pandemi öncesi tanıtım etkinliğine katıldığımız Corolla HB’İn 1.2 litrelik benzinli motorunu nihayet sizler adına deneyimleme fırsatı yakaladık.

IMG_20200907_102621

TASARIM&DONANIM
Yeni Corolla Hatchback, ilk bakışta dikkatleri üzerine toplayan tasarımıyla birlikte Toyota Yeni Global Mimarisi TNGA platformunun getirdiği sportif sürüşü buluşturuyor. Yeni platformla birlikte önceki nesle göre 40 mm daha uzun ve 20 mm daha alçak olan yeni Corolla Hatchback, bu sayede içerideki kullanım alanından ödün verilmeden daha çekici ve akıcı çizgileriyle dikkatleri üzerine toplamış.

Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dilinin evrimleşmiş halini kullanan Corolla Hatchback, dinamik hatlarını LED farları ve entegre gündüz farlarıyla birleştirmiş. Modelin arka tasarımı da, ön bölüm gibi daha çekici hale getirilmiş. Böylece daha kaslı arka bölüm ve çamurluklar aracın daha sportif görünmesini sağlamış. Bagaj kapağının üzerinde yer alan tavan spoyleri ise, Corolla Hatchback’in sportif tasarımını daha ileriye taşımış diyebiliriz.

IMG_20200907_102805

Corolla Hatchback’in iç dünyasına yakından bakacak olursak; Toyota’nın burada bizleri şaşırtmayarak son jenerasyon modellerinde yer verdiği kokpit dizaynını ufak değişimlerle kullandığını görüyoruz.

Yeni-Corolla-Hatchback-9

2019toyotacorollahb11

2019toyotacorollahb13

2019toyotacorollahb14

Merkezde boyutu 5,5 inç ile 8 inn arasında değişecek olan Apple CarPlay ve Android Auto destekli dokunmatik ekranla gelen araçtaki direksiyon tasarımına da çok fazla yabancı değiliz. Bu kısımda değişimi en çok hissedeceğimiz noktalar sürücü ekranı, malzeme kalitesi, artırılan eşya gözleri olacak.

IMG_20200907_102819

Elektronik destek kısmında ise şerit takip, otomatik uzun far, kör nokta uyarı, çarpışma ve yaya algılama gibi yine beklenen seçenekler karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte Corolla Hatchback, 4370 mm uzunluğa, 1790 mm genişliğe, 1455 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip. Ayrıca 361 litrelik bir bagaj hacmi bulunuyor.

IMG_20200907_102755

MOTOR&PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 116 HP’lik 1.2 litre turbo beslemeli benzinli motoru ilk teste aldığımızda ortalama değer olarak 9.8 litrelere çıktığını görmüştük. Ancak bizi bilenler daha iyi bilir ki bugüne kadar almış olduğumuz test otomobillerini minimum yakıt seviyesine en kısa zamanda düşürüyoruz. Aynen bu otomobilde de aynısı oldu diyebiliriz.

Zira agresif kullanıldığı anlaşılan otomobil bizde kaldığı 3 günün ardından 8.1 litreye düşürdüğümüzü ifade etmek isteriz. (Bizde kalış süresi daha fazla olsa bu rakamı daha da alta çekebilirdik.)

IMG_20200907_102838

FİYAT
Test otomobilimiz olan Corolla HB 1.2 Turbo Flame X-Pack Multidrive anahtar teslim satış fiyatı 295.250 TL’dir. Elbette bu kadar fiyatların yükselmesinin en önemli nedeni malum geçtiğimiz günlerde yapılan ÖTV düzenlemesinden kaynaklanmaktadır. Zira aracın ülkemize geldiği tarih olan Şubat aylarındaki giriş versiyon fiyatı 158 bin TL seviyelerinde idi! Gerek kurda yaşanan dalgalanmalar gerekse de vergi yükü sebebiyle her zaman olduğu gibi kaybeden hep kullanıcılar olmakta…

IMG_20200904_160055-01

YORUM FARKI
Pandemi döneminin başlangıcı olan Mart ayından itibaren bizler otomotiv basını olarak çok sıkıntı çektik diyebilirim. Bunun sebebi ise malum salgın sebebiyle yapılamayan lansmanlar, otomobil testleri… Gerçi herşeyin başı sağlık desek de bizim gibi ömrünü sektöre adamış otomotiv gazetecileri için çok zorlu bir süreç oldu diyebiliriz. Bu uzun aranın ardından ufaktan da olsa sağlık kurallarına uyarak test programları başladı.

Bende lansmanından sonra merakla test etmeyi beklediğim bir otomobil olan Corolla HB’i deneyimleme fırsatı buldum. Ancak Hybrid motordan önce 1.2 litrelik benzinli versiyonu test ettim. Önümüzdeki dönemde merak ettiğim 1.8 litrelik Hybrid versiyonu da test edeceğiz.

Gelelim görüşlerime; Öncelikle şunu içtenlikle ifade edebilirim ki yenilenen Corolla HB’in dış tasarımı yazımızın başlığında da görüldüğü gibi gerçekten tasarımsal evrim geçirmiş! Bunu hiç abartmadan iletmekte de fayda var. Buna paralel olarak aracın kokpit kısmı da bu evrimsel değişimden nasibini alan bir diğer unsur.
Ben aracı genelde şehir içinde kullandım. Gerek konforu gerekse vites geçişlerinin mükemmeliyeti sayesinde çok rahat bir test programı geçirdim.

Yakıt tasarrufuna değinecek olursak, aracı aldığımızdaki değer ile teslim ederken ki değer arasında oldukça fark olduğunu belirtmek isterim. 3 gün gibi kısa bir sürede 8 litrelere indirmek özellikle bu trafikli yaşamımızda kolay olmasa gerek:)

Bununla birlikte otomobilin içinde genelde yumuşak ve kaliteli plastik malzemeler kullanılmış. Dokunduğunuzda sizi rahatsız etmeyecek malzemeler bunlar. Dolayısıyla yenilenen Corolla HB’in tasarımından konforuna, motorundan yol tutuşuna kadar oldukça keyifli test günlerimiz geçti. Ancak tek handikap diyeceğimiz durum malum son aylarda sürekli artış gösteren otomobil fiyatları! Her ne kadar firmalar kur dalgalanmalarını ve vergi zamlarını göz önünde bulundurarak fiyatları belirlese de onlara tavsiyem kullanıcının burada tek ezilen taraf olduğunu da unutmadan hareket etmeleri ve fiyat politikalarını buna göre şekillendirmeleridir.

Geçirdiğimiz bu zor pandemili günlerde sizlere de tavsiyem; Maske/Mesafe/Hijyen kurallarına harfiyen uyalım ki biran önce bu illet hastalık üzerimizden çekilsin gitsin sevgili okuyucularım…
Sağlıklı günler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+ Tasarım, Konforlu iç mekan, Ekonomik motor,
Arka diz mesafesi yetersiz.

 
Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir