Tasarımla Ekonominin Muhteşem Dansı! MINI Cooper Countryman D…

By on 22 Şubat 2013

Arazi araç karakterini çok iyi bir şekilde yansıtarak yerden yüksek yapısıyla dikey tasarım yapısıyla diğer MINI ailesinden farkını ortaya koyan MINI Cooper Countryman D, MINI efsanesinin en seçkin üyesi olarak karşımıza yenilenmiş dizel motor seçeneğiyle öne çıkıyor. Müşterinin ilgisini her çıkardığı modelle perçinleyen MINI ailesinin kaslı üyesi olan Cooper Countryman D modelini sizler adına test etme imkânı bulduk.

TASARIM

Tasarım olarak Cooper modellerinin aksine yerden yüksek kaslı yapısıyla dikkat çeken Countryman, hatlı çizgileriyle MINI modellerinin tasarım spektrumunu çok iyi yansıtıyor. Countryman’a önden baktığımızda altıgen görünümlü dik açılı siyah ızgara ve ızgaranın altında yer alan ufak hava girişleri ile bunları tamamlayan yan hava olukları tasarımda ilk gözümüze çarpan özelliklerin başında geliyor.

Bununla birlikte hafifçe arkaya doğru uzanan ön farlar, krom kaplı çift egzoz borusu, MINI karakterini yansıtan yanlardaki siyah etekler, hafif metal alaşımlı jantlar Countryman’de gözümüze çarpan diğer tasarım detaylarıdır. Ayrıca arka tamponun yüksekte tasarlanması sebebiyle arazi aracı havasını yansıtan otomobil, tasarım özellikleriyle bizden tam not aldı!

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Klasik MINI Cooper modelleriyle örtüşen konfor özelliklerine paralel olarak ferah iç mekan yapısıyla dikkat çeken Countryman, MINI modellerinde kullanılan dairesel ön panel speedometer tasarım bu modelde de başarıyla kullanılmış. İç mekânda MINI Countryman’a özel olarak tasarlanmış olan merkezi ray sistemi sayesinde, eşyalar ray sistemine tutturulup ileri veya geri olarak hareket ettirebiliyor!

Buna paralel olarak test aracımızda yer alan ve opsiyonel olarak sunulan paslanmaz çelik pedallar ve ayak dayama yerleri de bizce çok şık olmuş… Ayrıca orta bölümde yer alan ve kullanımı oldukça ergonomik olan otomatik klima sistemi de yerinde tasarlanmış! Buna paralel olarak Countryman’da standart olarak Start&Stop özelliği, yokuş kalkış desteği, Bluteooth, USB girişi, Radyo ve MP3 çalar sistemi sunulmuş. Birde şunu belirtmeden geçmemek lazım ki ferah içyapısını tamamlayan tümüyle esnek ve birbirinden bağımsız olarak ayarlanabilen dört koltuk sistemi bizi kendine hayran bıraktı!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

4 silindir 1.6 litrelik dizel motora sahip olan test aracımız, 4000 devirde 270 Nm’lik tor üreterek bunu 112 beygirlik bir güçle destekliyor. 6 ileri manuel şanzıman seçeneğinde olan test aracımız, şehir içinde ortalama 4.6 litrelik yakıt tüketim değerini bize sundu! Ancak Cooper Countryman’i biraz agresif kullandığınız taktirde yakıt değeri daha üst seviyelere kadar da çıkabildiğini aklınızdan çıkarmayın! Genel anlamda vites geçişlerini hiçbir şekilde hissettirmeyen MINI Cooper Countryman, geçiş aralıklarındaki yumuşaklığı da bizim keyifli yolculuk yapmamızı sağladı. Ekonomik bir dizel motora sahip olan MINI Cooper Countryman D, rakiplerini oldukça üzeceğe benziyor!

GÜVENLİK

Yüksek güvenlik ekipmanlarını kullanıcılarına standart olarak sunan MINI Cooper S Countryman’de, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) ve Viraj Fren Kontrolü (CBC), Elektronik Fren Kuvveti Dağılımı (EBD), Standart bir özellik olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları ve Otomatik Denge Kontrolü + Yol Tutuş (ASC+T) standart olarak sunuluyor! Bizce bu kadar agresif bir otomobil için güvenlik her şeyden önemli olmalıydı ve MINI bunu başarmış…

FİYAT

Test aracımız olan MINI Cooper Countryman D’in anahtar teslim satış fiyatı 68.847 TL’dir.

SONUÇ

Yerden yüksek kasa yapısıyla 4×4 ruhunu çok iyi yansıtan Countryman D ile trafikte yol almak bana keyif verdi. MINI fanatiklerinin yeni tercihi olma yolunda da emin adımlarla ilerleyen Countryman D, gerek malzeme kalitesi gerekse de tok duruşuyla benden tam not aldı! Hem keyifli hemde ekonomik bir otomobil haline getirilen Coautryman’e dizel motor bekleneni fazlasıyla vermiş! Sonuç olarak MINI fanatiklerinin dizel MINI modelleri oldukça fazla ilgisini çekeceğe benziyor… Şimdiden bu aracı alacaklara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

 

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN

twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir