Tasarımın Bir Adım Öne Çıktığı Otomobil: Mercedes B 180

By on 10 Mayıs 2012

Tamamen yenilenerek Türk tüketicisinin beğenisine sunulan Mercedes-Benz’in B serisini test etme fırsatını yakaladık. Mercedes-Benz mühendisleri tarafından baştan aşağı tasarlanan B serisinin gözümüze çarpan tasarım ve teknik özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz… Keyifle okursunuz umarız.

TASARIM
Eskisine göre tamamen yenilenerek karşımıza çıkan B serisinde tasarım anlamında öne çıkan özelliklerin başında dik olarak konumlandırılmış radyatör panjurunun üzerindeki Mercedes yıldızı ve sportif tamponun desteklediği geniş ve dinamik bir duruşunu sayabiliriz. Bununla birlikte otomobilin arkasına baktığımızda ise ön tarafındaki dik konumlandırılmış tasarım öğelerini arkada da görebiliyoruz. Sade ve estetik olarak Mercedes çizgilerini taşıyan yeni B serisinde kendimizi çok güvende hissettik!

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Öncelikle yenilenmiş B serisinin iç mekânında kullanılan işçilik oldukça başarılı olmuş. Buna paralel olarak havalandırma bölümlerindeki estetik tasarım gözümüzden de kaçmadı. Test aracımızdaki bulunan manuel iklimlendirme düğmeleri, üç kollu direksiyon simidinin üzerine konumlandırılmış kısa yol tuşları yeterli seviyede olmuş. Şunu da belirtmeden geçmemek gerekir ki yenilenmiş B serisinin bagaj kapasitesi 486 litre ile rakiplerine fark atıyor! B serisi özellikle kalabalık ailelerin bavullarını almakta sıkıntı yaşamayacak gibi gözüküyor.

GÜVENLİK
Mercedes-Benz otomobillerinin geneli itibariyle baktığımızda güvenlik kelimesinin anlamı oldukça büyüktür. Yenilenmiş B serisi ise Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız aldığını belirtmek gerekir. Bunun haricinde otomobilde standart olarak güvenlik öğeleri ise ABS, ASR, EBD, ESP, adaptif fren lambası, acil fren destek sistemi, sürücü ve yolcu hava yastığı, sürücü diz hava yastığı, sürücü ve ön yolcu için kalça hava yastığı, perde hava yastıkları, çarpışmaya tepki olarak devreye giren acil durum aydınlatması yeni B serisinin öne çıkan güvenlik unsurlarını oluşturuyor.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımız olan B 180 Prime’in motor kaputunun altında 1.6 hacminde 200 Nm torku 122 HP’lik güç üreten bir motor bulunuyor. Altı ileri manuel vitese sahip olan otomobil şehir içindeki kullanımlarımızda 100 km’de ortalama 8,2 litrelik yakıt değerlerine ulaştı. Bu değer sınıfına bakacak olursak biraz yüksek olsa da uzun yola çıktığımızda otomobilin yakıt değerlerinin 4,8 litreye kadar düştüğünü gördük…

FİYAT
Test aracımız olan B 180 Prime’nin anahtar teslim satış fiyatı 72.679 TL’dir.

 

 

 

SONUÇ
Tamamen yenilik geçiren Mercedes B 180’in özellikle geniş aks mesafesi ile yolda kendimi daha güvende hissettim. Motor performansı ve yakıt tüketimine baktığımızda ise otomobil sınıfına göre gayet normal değerlerde diyebilirim. Özellikle iç mekândaki genişlik sayesinde geniş aileler için ideal bir otomobil olacağı görüşündeyim. Şimdiden bu güzel otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

 

 

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir