Tasarımı Konforla Buluşturan Otomobil: BMW 525 xDrive!

By on 06 Nisan 2012

Bir otomobil şehir içinde yol alırken bütün bakışları üzerine ne kadar çekebilir? Bence BMW’nin yenilenmiş 525d xDrive kullanan biri için bu sorunun cevabı gayet açıktır. Bunu bizzat yaşadığım için ise de bende bu soruya direk olarak BMW 525d xDrive diyorum! Test köşemin şimdiki konuğu sizin de malumunuz olan yenilenmiş ve akıcı tasarımıyla konforundan ve çizgisinden ödün vermeden yoluna devam eden BMW ailesinin en nadide üyesi 525d xDrive…

TASARIM
BMW’nin Grup Tasarım Başkanı olan Adrian van Hoodonk’un da dediği gibi bir otomobilin karakterini hem görebilmeniz hem de hissedebilmeniz gerekir. Tıpkı yetenek gibi, sadece sahip olmanız yetmez onu kullanabilmenizde gerekir… Sayın Hoodonk ne kadar doğru bir söz söylediğini BMW 525d xdirive modelini kullanma fırsatı bulduğum zaman çok daha iyi anladım. Tasarım olgusu bakımından şöyle bir makyajdan geçirilmiş olan BMW 525d’nin ön far grubu ve ızgara bölümü tamamen değiştirilmiş. Tabii ki bu yapılırken otomobilin genel görüntüsü daha bir bombeli hale getirilmiş ki bence de çok başarılı olmuş! Sektördeki rakiplerini de göz önünde bulunduracak olursak yenilenmiş BMW 5 serisi oldukça iddialı bir şekilde piyasaya giriş yaptı. Bu söylediğimi de en çok destekleyici örnek ise canlı olarak trafikte gözümüzün önünden geçen yenilenmiş BMW 5 serileri!

 

 

 

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Yenilenmiş BMW 525d xdrive dış tasarımdaki muhteşem detayları otomobilin içine geçtiğinizde de beni kendine hayran bıraktı. Öncelikle konfor özelliğinde öne çıkan unsur iDrive adı verilen ve otomobilin ileri veya geri gitmesi için kullanımını oldukça kolaylaştıran bir nevi joistik gibi duran kumanda bölümü… Bu iDrive sayesinde navigasyon, müzik sistemi ve telefon gibi sürücü için en önemli işlevlere doğrudan bu butonu kullanarak ulaşabiliyorsunuz. Bununla birlikte sürücü ve yolcu için ayrı ayrı konfor sunan dört bölgeli klima kontrol sistemini de belirtmeden geçmemek gerekir. Otomobilin geniş iç mekân yapısına paralel olarak ise arka koltuk kafalıklarına yerleştirilmiş olan ekranlar sayesinde arkada yolculuk yapan kişiler ister TV seyredir, isterse de oyun veya internete bağlanabilirler. Bu tabiî ki isteğe bağlı bir durum… Bir diğer konfor özelliği ise park asistanı özelliği… Park Asistan’ı kullanmak ise benim için çok faydalı oldu. Özellikle İstanbul gibi park yerini bulmanız imkânsız bir şehirde yaşıyorsanız. Otomobil 35 km hızla giderken yan göstergelerdeki ultrasonik seziciler park yeri arıyor. Bana uygun park yerini bulduğu andan itibaren ise benim tek yaptığım vites, gaz ve freni kontrol ederek otomobili park etmek… Burada BMW 5 serisinin bütün konfor özelliklerini sayacak olursam siz de okumaktan sıkılırsınız. Bu yüzden ana başlıklar altında diğer konfor özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Integral Aktif Direksiyon, Dinamik Sürüş Kontrolü, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, Adaptif Sürüş, Elektro Mekanik Destekli Direksiyon, Sekiz ileri otomatik şanzıman, Eco Pro modu bazı konfor özellikleri… İç mekânda üç kollu direksiyon simidi ve merkez konsolun konumlandırılması birbiriyle uyum içinde. Gösterge ve kontrol düğmeleri oldukça kullanışlı olmuş…

 

GÜVENLİK
Bu muhteşem otomobilin güvenlik elemanlarını saymakla bitmez ancak ben size öne çıkan güvenlik önlemlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle BMW 525d xDrive Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir otomobil… Buna paralel olarak BMW Connected Drive’in bir parçası olan gece görüşü sayesinde farınızın erişemediği yerlerdeki başınıza gelebilecek her türlü tehlikeye karşı sürücüyü uyarıyor. BMW ConnectedDrive teknoloji sayesinde Gerektiğinde Hız Sınırı Göstergesi, bölgede geçerli hız sınırlamalarının yanı sıra mevcut hız sınırını da gösterebilir. Şerit değiştirme ve Şeritten Ayrılma Uyarısı, BMW Gece Görüşü’nden gelen yaya algılamasının yanı sıra öndeki otomobilin arkasına çarpma tehlikesi gibi destek sistemlerinden gelen uyarı mesajları da her zaman görüntülenir. Bununla birlikte geri görüş kamerası ve otomobilin şeridinden çıktığında sizi uyaran şerit değiştirme uyarısı bir diğer güvenlik önlemleri arasında yer alıyor.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test otomobilim olan BMW 525d xDrive, motor kaputunun altında 204 beygir gücü 450 Nm tork üretiyor. Bu muhteşem tork oranı sayesinde ise otomobilin performansı beni kendine hayran bıraktı! Ancak otomobilin büyüklüğüne veya beygir ve tork oranlarına bakıp bu araç çok fazla yakıt tüketimi sağlıyor demeyin. Çünkü test sürem boyunca BMW 525d 100 km’de ortalama 6,5 litrelik bir yakıt değeri gibi inanılmaz bir rakam sundu… Tabiki bu yakıt değerini araç bana sunarken bende otomobili agresif kullanmamaya özen gösterdiğimi de belirtmek isterim. Otomobil uzun yola çıktığında ise cimrilikte rakiplerine adeta fark atıyor. Bir depoyla yaklaşık olarak 1400 km yol kat eden BMW 525d xDrive bence rakiplerinin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor.

FİYAT
Test aracım olan BMW 525d xDrive’in anahtar teslim satış fiyatı 200.320 TL.

 

SONUÇ
Bence BMW tasarım mühendisleri ortaya muhteşem özelliklere sahip bir makine ortaya çıkarmışlar. BMW xDrive’i kullanırken oldukça fazla keyif aldım. Özellikle otomobilin kullanım rahatlığı ve performansı inanılmaz derecede iyileştirilmiş… Özellikle iş adamlarımızın tercih ettiği BMW 5 serisini gelir seviyesi belli bir seviyenin üzerinde olan ailelerde tercih ediyor. Sonuç olarak BMW 525 xDrive benden tam not aldı. Şimdiden bu güzel otomobili alacak olanlara keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum.

Her yazımın sonunda belirttiğim gibi emniyet kemerinizi takmadan trafiğe çıkmayın ki sizi sevenler üzülmesin!..

 

YORUM FARKI
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir