Tasarımda Sofistike Çizgiler: Yeni Toyota Auris

By on 23 Ekim 2015

Toyota’nın İngiltere’deki fabrikasında üretilen, Hatchback ve Touring Sports olmak üzere iki farklı gövde tipiyle piyasaya sunulan Yeni Auris, sofistike tasarımı ile dikkat çekiyor… Temmuz ayından itibaren ülkemiz yollarına çıkan makyajlı Auris’in yıl sonu satış hedefi ise 5 bin adet olarak açıklandı! Yeni yüzüyle tüketicisinin karşısına çıkan Auris’i bir de bizim yorumlarımızla incelemeye ne dersiniz? O zaman yaslanın koltuğunuza ve yazımızı okumaya başlayın…

IMG-20151019-WA0004_resizedTASARIM

Otomobilin ön ve arka kısımlarının yeniden tasarlanması ile daha sportif bir görünüme kavuşan Yeni Auris’e profilden bakıldığında daha uzun ve akıcı bir görünüm kazanmış! Yeni Auris’in ön yüzünde kaslı ön tampon ve daha geniş alt ızgara dikkat çekerken daha keskin üst ızgara, krom detaylar dikkat çekiyor. Bununla birlikte test aracımızda da yer alan LED farlar da otomobile sofistike bir duruş kazandırmış… Aracın ön yüzünde boylu boyunca uzatılan krom detay sayesinde Toyota logosu daha da ön plana çıkmış! Aracın arka tasarımına dönecek olursak aynen ön tasarımda olduğu gibi arka görünümde de marka yeniliğe gitmiş. Daha kaslı tampon yapısı ve otomobilin hatlarıyla bütünleşen arka farlardaki LED ışık çizgisi ile Yeni Auris’in  arka tasarımda yapılan değişiklikler ile yatay reflektörler ve yatay krom çıtalar da yer verilmiş!

IMG-20151019-WA0007_resizedKONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni Auris’in dış tasarımında elden geçirilen bölümlere ek olarak iç mekan görünümünde de fazla olmamak şartıyla ufak tefek değişikliğe gidilmiş… Tasarım ekibi içinde görev yapan gururumuz Mehmet Fatih Kale’nin de emeğinin geçtiği Yeni Auris’in iç tasarımında akıcılığın yanında özellikle Avrupa pazarı için malzeme kalitesi de iyileştirilmiş! Aracın kokpit bölümünde dikkat çeken 4.2 inçlik TFT ekran daha sportif görünüme kavuşturulmuş.

IMG-20151019-WA0008_resizedBunun yanında otomobilin orta konsola entegre edilmiş olan “Toyota Touch 2” sistemine sahip 7” tam renkli multimedya dokunmatik ekran da halefine oranla daha kullanışlı hale getirilmiş… Bu özellikte AM/FM Radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve USB uyumlu mobil cihazlara bağlantı ile şarj imkanı ve entegre geri görüş kamerası özelliklerini bünyesinde taşımış!

IMG-20151019-WA0005_resizedMOTOR VE YAKIT TÜKETİMİ

Toyota denince akla ilk gelen özellik hiç şüphesiz otomobillerinin ekonomik olması! Bu kuralı yeni Auris’de de bozmayan marka test aracımıza 1.4 litrelik dizel motor yer alıyor… Test aracımızda yer alan 1.4 litrelik dizel motor 6 ileri manuel şanzımana sahip olup 90 beygirlik gücünü 1400 devir/dk. da 205 Nm’lik tork değeriyle desteklenmiş! Oldukça ekonomik bir motora sahip olan yeni Auris’in şehir içi ortalama yakıt tüketim değeri ise sadece 4.5 litre olarak bizlere sundu. Vites geçişleri sorunsuz ve kısa aralıkta olan Auris’de 113 g/km’lik emisyon değeri ile de çevreye ne kadar duyarlı bir otomobil olduğunu bize kanıtladı.

IMG-20151019-WA0002_resizedIMG-20151019-WA0001_resizedGÜVENLİK

Birbirinden önemli güvenlik ekipmanları ile donatılan Yeni Auris’de 7 hava yastığı standart olarak sunulmuş! Bunun haricinde ise EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, yokuş kalkış desteği, araç denge kontrol sistemi ve fren destek sistemlerine yer verilmiş…

FİYAT

Test aracımız Toyota Yeni Auris 1.4D’in anahtar teslim satış fiyatı 88.750 TL’dir TL’dir.

SONUÇ

Toyota ailesinin en nadide üyelerinden biri olan yeni nesil Auris, halefine oranla tamamen yenilenen tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor! Ancak bana sorarsanız otomobilin dış tasarımındaki inceliği kokpit kısmında fazla göremedim… Bunun nedeni ise iç tasarımda yeterince sofistike çizgilere yer verilmemesi. Bununla beraber ferah iç mekân genişliğini de es geçmemek gerekir! Genel olarak bakacak olursak yeni nesil Auris gerek cimri yakıt tüketimi gerekse de geniş iç mekânıyla fanatiklerinin ilgisini çekmeye devam edeceğe benziyor…  Bu otomobili alacak olanlara kazasız bol keyifli günler dilerim!

 

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram/hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir