Tasarımda Sofistike Çizgiler: Toyota Auris 1.4 D-4D

By on 26 Kasım 2012

Toyota’nın sofistike tasarımlarından birisi olan Auris, bir aile otomobilinden beklenen her şeyi kullanıcısına sunarak müşteri kitlesinden beğeni toplamaya devam ediyor. Ferah iç mekânı ve konfor özellikleriyle sınıfının iddialı modelleri arasında yer alan Toyota Auris, 2013 yılında yeni yüzüyle karşımıza çıkacağını da hatırlatmak isteriz. Toyota’nın bu güzel otomobilini yakından tanımaya ne dersiniz?

TASARIM

Klasik Toyota’nın karakteristik tasarım çizgilerini yansıttığı Auris’te genelde yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılarak daha toplu bir otomobil ortaya çıkarılmış. Ön tarafta gövde rengi radyatör ızgarası üzerine konumlandırılmış Toyota logosu ve buna çok iyi kombine edilen agresif ön farlar bizce otomobilin şıklığında göze çarpan en önemli vurgu olmuş. Buna paralel olarak ön tasarıma çok iyi kombine edilen arka araç dizaynı da tasarımı tamamlayan diğer bir etken özelliği diyebiliriz. Öne doğru yatay olarak uzanan arka far grubu ile kromaj kaplamalı bagaj kapak bölümü de oldukça şık olmuş! Bununla birlikte ön tamponda olduğu gibi gövde rengi arka tamponlarda Auris’in arka dizaynına oldukça katkı sağlamış…16 inç alaşımlı jantları ile dış görünümünü tamamlayan Toyota Auris bizce tam bir aile otomobili stilini yansıtıyor.

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Auris’in dışında kullanılan aerodinamik tasarım otomobilin kokpit kısmında da kullanılmış. Buna en önemli kanıt ise yenilenmiş spor direksiyon. Bizce çok şık tasarlanmış olan bu sportif direksiyonun üzerine konumlandırılmış olan ses ve Bluetooth sistemlerini kullanmak bize keyif verdi. Bununla birlikte Auris’in iç mekânında kullanılan yumuşak materyaller de oldukça şık bir görünüm kazandırmış.

Orta konsonla yerleştirilen ve yukarı doğru konumlandırılan vites bölümü ve dijital klima sistemi de özellikle otomobili kullanırken adeta hiçbir sıkıntı yaşamamamız için tasarlanmış… Aynı zamanda bu yeni konsol bölümünün altında yer alan bölüm geniş bir saklama alanı da sunmuş! Geniş ve ferah arka diz mesafesine sahip olan Auris özellikle aileler için ideal bir otomobil kıvamında…

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Testini gerçekleştirdiğimiz Auris’in motor kaputunun altında saklı duran 1.4 litrelik ekonomik dizel motoru 6 ileri manuel şanzımana sahip olup 90 beygirlik gücünü 205 Nm’lik tork oranıyla desteklemiş. Test süremiz boyunca şehir içi trafiğinde kullanma fırsatı bulduğumuz Auris’in 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi fabrika değerlerine yakın seyrederek 5.9 litre oldu. Ekonomik bir motora sahip olan Auris’in tork oranındaki yeterlilik otomobilin performansına olumlu yönde etki etmiş! Gerek yakıt tüketim değerleri gerekse de vites geçişlerindeki sorunsuzluk bunun en büyük kanıtı!

GÜVENLİK

Öncelikle Toyota Auris, Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir otomobil! Güvenlik aksamları bakımından müşterisini tatmin eden Auris’te standart olarak 7 hava yastığı, elektronik çekiş kontrol sistemi, araç denge kontrol sistemi, ABS, EBD ve BA sunulmuş… Sonuç olarak Toyota Auris güvenlik ekipmanlarıyla da müşterisine güven vermeye devam ediyor.

FİYAT

Test aracımız olan Toyota Auris 1.4 D-4D’nin anahtar teslim satış fiyatı 52.100 TL’dir.

SONUÇ

Türk tüketicinin kafasındaki Toyota olgusu sizinde bildiğiniz üzere her zaman sağlam ve kullanışlı otomobillerdir. On kişiye sorsanız inanın beş tanesinin vereceği ilk marka Toyota’dır. Türkiye pazarında kendini kanıtlamış bir marka olan Toyota’nın model yelpazesi içinde en çok ilgiyi gören otomobillerinden biri hiç kuşkusuz Auris’tir. Gerek ferah iç mekanı gerekse de ekonomik motor özellikleriyle pazardaki payını her geçen gün arttıran Auris’i n 1.4 litrelik dizel motorunu bende aileler başta olmak üzere herkese tavsiye ediyorum. Şimdiden Auris meraklılarına keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

 

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir