Tasarımda Porsche İlhamı: 2019 KIA ProCeed

By on 14 Eylül 2018

Son iki yılda özlediğimiz popülaritesini yavaş yavaş tekrar kazanmaya başlayan station wagon sınıfında daha çok sportif karakter hakim. Shooting Brake olarak nitelendirilen bu karakterle birlikte premium sınıftan akıllarımıza kazınan çizgileri çok daha ulaşılabilir seviyelerde görme şansına erişiyoruz.

kiaproceed1

Mart 2018 itibarıyla bu listeye başarılı bir giriş yapma iddiasıyla Ceed Sportwagon‘u tanıtan KIA, yaklaşmakta olan Paris Otomobil Fuarı’nda bu yılki ikinci hamlesini sergilemeye hazırlanıyor. ProCeed adıyla aileye dahil edilen modelinde bölgesel farklılıklara giden KIA, tasarım olarak beğenilen yönlerini koruma yöntemine gitmeyi tercih etmiş. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarı için bir hayli dikkat çekecek motor seçeneklerine de sahip olan model özellikle 1.0 litrelik üç silindirli makinesiyle ülkemizdeki kullanıcıları memnun etme potansiyeline sahip.

kiaproceed8

ProCeed modelini ilk olarak geçtiğimiz yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept bir proje olarak tanıtan KIA, seri üretime geçiş sürecinde projenin genelinde sadık kalıyor. Araca ebatsal olarak baktığımızda 4.604 milimetre uzunluk, 1.422 milimetre yükseklik ve 2.650 milimetre aks mesafesi değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerler aynı zamanda kardeşi Sportwagon’dan 5 milimetre daha uzun ve daha alçak bir otomobil ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

kiaproceed10

ProCeed’i tasarımsal olarak ön plana çıkartan noktaların başında kesinlikle arka bölümündeki Porsche’yi andıran yapısı geliyor. burada LED teknolojisinden faydalanan KIA, spoiler, tampon ve egzoz üçlüsünün tamamında da değişime gitmeyi tercih etmiş. Jant kısmında ise maksimum 18 inç‘lik takımı tercih etmek mümkün olacak. Proceed’in kokpit bölümüyse büyük oranda yeni jenerasyon Ceed ailesiyle benzerlik gösteriyor. Konsolun merkezinde 7 inç‘lik multimedya ekranla (8 inç opsiyonel) gelen otomobilde sportif koltuklar üst pakette standart olarak sunulacak. Bagaj hacmi konusunda ise 594 litrelik kullanım alanı söz konusu.

kiaproceed2

Standart ve GT olmak üzere iki farklı donanım paketiyle satın alınabilecek olan ProCeed’in motor seçenekleriyse ilk başta da bahsettiğimiz gibi çok daha geniş yelpazede. Giriş seviyesinde 120 beygir güç ve 172 Nm tork üreten 1.0 litrelik motor gelirken, bunun hemen üzerinde 140 beygir güç ve 242 Nm torkluk 1,4 litre hacimli motor sunulacak.

kiaproceed3

Benzinli motor gamının en tepesinde ise 205 beygir güç ve 265 Nm tork üreten 1,6 litrelik makine karşımıza çıkıyor. Dizel beklentilerini karşılamaya devam eden KIA, burada sadece 135 beygir güç ve 280 Nm tork üreten 1,6 litrelik üniteyi satışa sunacak. Şanzıman ayağında ise 6 ileri manuel ve 7 ileri DCT’yi seçenekler arasında göreceğiz. Üretim süreci Slovakya’da yürütülecek olan KIA ProCeed’in satış süreci önümüzdeki yıl itibarıyla kademeli olarak başlayacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir