Tasarımda Keskin Değişim: Yeni Nesil KIA Cee’d

By on 26 Aralık 2016

Sportif bir hacthback denildiği zaman bu segmentte fazla göz alını tasarıma sahip otomobillerin olmadığını görüyoruz. Son zamanda bu segmentte ezber bozan aeodinamik tasarım detaylarının ön plana çıktığı bizce en önemli temsilcisi KIA mühendislerinin yeniden tasarladığı Cee’d… KIA’nın tasarımlarındaki imzasıyla adından sıkça söz ettiren Peter Schreyer yeni Cee’d modelinde de kabiliyetini yine konuşturmuş! Test köşemizin konuğu olan KIA Cee’d’i gelin daha yakından tanıyalım.

img_20161220_143118-01-1600x1200

TASARIM
Makyajdan geçirilen Yeni Cee’d’in dış tasarımında sofistike ve aerodinamik detaylar ilk bakışta dikkatimizi çekiyor. Bunun sebebi sportif hatchback bir otomobil olmasının etkisi kuşkusuz tartışılmaz bir gerçek! Otomobile önden baktığımızda ön farların ızgara bölümüne doğru uzantısı, yenilenen sis far bölümü ve motor kaputu üzerindeki çıkıntısı oldukça şık bir görünüm kazandırmış…

img_20161220_143215-01-1600x1200

Ayrıca gövde rengi yan aynalar ve kapı kolları da şıklığı tamamlayan diğer bir unsur. Peter Schreyer yeni Cee’d’i tasarlarken arka görünümü ise ön taraftaki tasarımın akıcılığını arkaya görünüme bizce çok iyi yansıtmış… Karakteristik spor bir otomobil havasının verildiği yeni Cee’d’te üçgenimsi arka stop lambaları ve rüzgârlık birbiriyle uyum içinde olmuş! Dolayısıyla otomobile genel manada baktığımızda tasarım anlamında bir uyum ve akıcılık söz konusu…

2016-kia-ceed-1181-626x382

KONFOR
Otomobilin kokpit bölümüne geçtiğimizde geniş ve ferah bir iç mekan bizi karşıladı. Kaliteli iç mekan işçiliği kullanılan Cee’d’te konforlu yolculuk yapmamız için her şey düşünülmüş! Öncelikle üç kollu spor direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış kısa yol tuşları sayesinde elimizi direksiyondan kaldırmadan istediğimiz komutu otomobile verebildik.

ceed-galeri23

Bununla birlikte çok şık tasarlanmış ön panel ve içine yerleştirilmiş yol bilgisayarı gayet okunaklı ve sade olmuş… Yeni Cee’d’te sunulan diğer konfor özellikleri arasında ise çift bölgeli tam otomatik klima sistemi, soğutmalı torpido gözü, USB, AUX ve iPod girişleri, Direksiyondan kumandalı, bluetooth’lu radyo, CD&MP3 çalar, direksiyondan kumandalı vites değiştirme, hız sabitleyici, geri görüş kamerası, ekonomik sürüş modu gözümüze ilk çarpan özellikleriydi!

ceed-galeri5

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımızda yer alan 1.6 litrelik CRDi yenilenen dizel motoru 4000 devirde 136 beygirlik güç üreterek bunu 1750-2500 devir aralıklarında 300 Nm’lik muhteşem bir tork oranıyla destekliyor. Eskisine oranla hem beygir gücü hem de tork gücü artırılan test aracımızda gaza dokunduğumuz anda bu yüksek tork oranı ve onu destekleyen beygir gücünü hissediyoruz. Yedi ileri otomatik DCT şanzımana sahip olan Cee’d vites geçiş aralıklarının sorunsuz olduğunu da ifade etmek isteriz. Gelelim en önemli unsurlardan birine yani yakıt tüketim değerlerine… Test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 7.9 litreye adeta takıldı kalan Cee’d ile sakin kullanım kurallarına uyduysak da araç bu konuda çok inatçı çıktı ve bu rakamın altında düşmeyerek bizi oldukça şaşırttı. Dolayısıyla rakiplerini de göz önünde bulunduracak olursak bu rakam bizce oldukça yüksek değer olarak görmekteyiz.

img_20161220_143248-1200x1600GÜVENLİK
Bu kadar spor görünümlü bir otomobilin elbette ki güvenlikte de rakiplerine oranla bir adım önde olması gerekir değil mi? Bunu çok iyi bilen Kia mühendisleri yeni Cee’d’te sunulan güvenlik ekipmanlarında birçok özelliğe yer vermiş! Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik özellikleri ise şöyle; sürücü-yolcu yan ve perde hava yastıkları, EBD destekli ABS fren sistemi, elektronik park freni, elektronik stabilite programı (ESP), fren destek sistemi (BAS), araç denge kontrol sistemi, patinaj engelleme sistemi (TCS), acil fren sistemi (ESS) yeni Cee’d’in güvenlik ekipmanlarını oluşturuyor…

img_20161220_143233-1600x1200

FİYAT
Test aracımızın olan Cee’d dizel otomatik anahtar teslim satış fiyatları 74 binden başlayıp 102 bin seviyesine kadar çıkıyor. Bu fiyat aralığı sadece dizel motorlar için geçerli olup Cee’d’in ülkemizde benzinli versiyonu bulunmamaktadır. Otomobilin fiyat aralığına baktığımızda bizce makul düzeylerde olup rakipleri ile hemen hemen aynı seviyelerde olduğunu da ifade etmek isteriz. Dolayısıyla bu segmentte dizel bir araç tercih edecekseniz fiyatları bu düzeyde seyretmektedir.

img_20161220_142920-01-1600x1200

YORUM FARKI
Yenilenen ve ufak dokunuşlarla kendini daha da ifade eden yeni nesil Cee’d’te beni en çok etkileyen unsur dış tasarımındaki akıcılık oldu! Hani bir otomobile ilk baktığınızda içinizde ona karşı bir sıcaklık olur ya aynen bende bu duyguyu yeni Cee’d’i ilk gördüğümde hissettim. Konfor özellikleri bakımından rakiplerini oldukça zorlayacağa benzeyen Cee’d’in yol tutuşu ve performansı da beni kendine hayran bıraktı! Ancak 7.9 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri beni hayal kırıklığına da uğratmadı değil hani… O kadar sakin kullandım ki bende inat ettim ancak Cee’d benden daha inatçı çıkarak bana mısın demedi! Neyse elbet bir kez daha karşıma çıkar işte o zaman bende inadıma devam edip yakıt tüketimini alta indireceğim!

img_20161220_143154-01-1600x1200

Sonuç olarak yollarımızda da sık sık görmeye başladığımız Yeni Kia Cee’d’i bundan sonra daha sık göreceğimizi tahmin ediyorum… Şimdiden bu keyifli otomobili alacaklara kazasız sürüşler dilerim.
Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir