Tasarımda Bir Adım Önde: Yeni Hyundai Elantra!

By on 14 Nisan 2012

Uzun zamandır dört gözle test etmeyi beklediğim Hyundai’nin en yenilerinden olan yeni nesil Elantra’nın 6 ileri düz vites versiyonlu 1,6 benzinli modelini test etme fırsatı bulduk! Yeni nesil Elantra modern ve spor bir otomobil görünümü vermesi sebebiyle müşterilerinin beğenisini kazandı diyebiliriz… Gelin tamamen yenilenmiş Hyundai Elantra’yı daha yakından tanıyalım.

TASARIM
Elantra’ya ilk baktığımda akıcı bir tasarımın olguları hemen gözüme çarptı. Bence tasarım anlamında gözüme çarpan özellikleri arasında altıgen radyatör ızgarası, modern görünüme sahip ön far grubu, LED sinyalli yan dikiz aynaları, gövdeye doğru kıvrılan arka stop lamba grubuna paralel olarak tasarlanmış olan geniş tampon yapısı gibi özellikleri sayabilirim. Bütün bunlara paralel olarak dış tasarımdaki akıcılık sayesinde otomobil hava direnç katsayısını azaltarak daha az yakıt tüketimini sağladığını da parantez açarak belirtmekte fayda var!

KONFOR VE İÇ MEKÂN
Yenilenmiş Elantra’nın dış görünümündeki tasarımsal olgu içinde de hemen kendini gösteriyor. Malzeme işçiliğinin yukarılara doğru çekilmesi sebebiyle araç içinde seyahat ederken kendinizi konforun kollarında hissediyorsunuz. Ayrıca benzinli versiyonunu test ettiğimiz Elantra’nın son derece sessiz motoru sayesinde adeta aracın çalıştığını hissetmiyorsunuz. Elantra’nın konfor özellikleri arasında ise, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, özellikle gece yolculuğunu keyifli kılan mavi led aydınlatmalı gösterge paneli, ışığa duyarlı olarak yanan farlar, çift bölgeli klima, radyo-cd-mp3 çalar özelliklerine sahip müzik sistemi, Aux-USB-Ipod bağlantı sistemi aklımıza ilk gelen konfor özellikleri arasında…

GÜVENLİK
Öncelikle Hyundai Elantra Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız almış bir marka… Bununla birlikte otomobilin öne çıkan güvenlik ekipmanları arasında, 6 hava yastığı, ABS, EBD, ESP, gibi güvenliği maksimum seviyeye çıkartıcı ekipmanlar müşterilerinin beğenisine sunulmuş…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımız olan Hyundai Elantra 1,6 litre D-CVVT benzinli motoru 158 Nm torku 132 beygirlik güç ortaya çıkarmış. Test süremiz boyunca yumuşak vites geçişleri sayesinde otomobilin performansını daha çok yaşadık… Hem Manuel hem de otomatik vitese sahip olan yeni Elantra’da şehir içinde 100 km’de ortalama 8,8 litrelik yakıt değerine ulaştık. Tabiki bunu yaparken de otomobili agresif kullanımdan uzak tutmaya özen gösterdik. Ancak manuel ve benzinli bir otomobil için bu yakıt değerleri benim için ortalamanın biraz üzerinde oldu.

FİYAT
Test aracım olan Hyundai Elantra 1,6 litre D-CVVT benzinli modelinin anahtar teslim satış fiyatı 48.100 TL.

SONUÇ
Baştan aşağı yenilenerek karşımıza çıkan Hyundai Elantra’nın tasarım ve malzeme işçiliği bakımından değerlendirecek olursak oldukça başarılı olmuş. Buna paralel olarak otomobilin performans ve yakıt tüketim değerleri de yeterli seviyede… Türk tüketicisi tarafından Hyundai’ye duyulan güven ise tartışılmaz bir gerçek! Bu güveni bence Hyundai tasarım ekibi iyi bir şekilde süzmüş ve bu yeni Elantra’yı ortaya çıkarmış… Şimdiden otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Size tavsiyem otomobilin direksiyonuna geçtiğiniz an emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKI
Hakan ALKAN
facebook.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir