Tasarım ve Performansın Yeni Referans Noktası: Yeni Opel Astra!

By on 28 Nisan 2016

Opel’in 1936’da ilk olarak Kadett ile başlattığı kompakt sınıf geleneğinden gelen Astra’nın tamamıyla yenilenmiş iç ve dış tasarımı, en son iletişim ve bağlantı teknolojileri, yepyeni motor ve şanzıman seçeneklerinin dikkat çekiyor.

İlk olarak 1991 yılında piyasaya çıkan Opel’in en güvendiği model olan Astra, Kadett E’nin isim varisi olarak, hali hazırdaki Vauxhall’un Kadett D ve E modelerinde kullandığı Astra ismini kullanmaya karar verdi. Almanya, Belçika, Britanya, Brezilya, Güney Afrika, Polonya ve Ukrayna’da üretilmekle beraber, diğer ülkelerde de parça montajı yapılan ve Opel’in 11.Nesil kompakt modeli ve satılan iki Opel modelinden biri olan Astra’nın tasarım ödüllü yeni modelini sizler adına test etme fırsatını yakaladık. Tamamen yenilenen Astra’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

IMG-20160424-WA0007-01TASARIM

Monza konsept önceliklerine uygun üretilen ilk Opel modeli Yeni Astra, “Safetybest 2015” ödüllü, daima uzun huzmede kalarak diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan rahat ve konforlu bir gece sürüşü sağlayan Led-Matrix far teknolojisi, 200 kilogram hafifleyen gövdesi, atletik tasarımı ile dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış! Yeni Astra’da boyutlarının daha küçük olmasına rağmen hem iç genişliği hem de sağladığı konfor ile dikkat çekiyor. Bizce Yeni Astra, kaslı bir görünüş yerine daha hafif ve atletik bir görünüş ile dikkat çekiyor. Kokpit ve gösterge paneli, dış tasarımın karakteristik ve estetiğini içeri taşıyor. Sade görünüşüyle karakterize edilen yeni model, orta konsolda bulunan 8 inçlik dokunmatik ekranı ve sayısı azaltılmış kumanda anahtarları ve düğmelerle de bu özelliğini yansıtıyor.

2399291069-2016-opel-astra-koltuk-teknolojisi-resim-galerisiKONFOR

Yeni Astra’nın konfor özellikleri sınıfının bir adım önünde dersek abartmış olmayız. Yansıma yapmadan uzun farlarla sürüş olanağı sağlayan yeni nesil LED Matrix far, kompakt sınıf içinde ilk defa Astra’da sunulmuş.

Yeni Astra, 8 inçlik dokunmatik ekran, araç içi Wi-Fi, akıllı telefon bağlantı kolaylığı, IntelliLink R4.0 bilgi-eğlence sistemi imkânıyla Apple CarPlay ve Android Auto, otomatik park sistemi, havalandırmalı ve masaj fonksiyonlu genişliği ayarlanabilir ergonomik koltuklar, IntelliLux teknolojisine sahip adaptif LED Matrix farları ile segmentinde emniyet, sürücü yardımı ve konfor alanında ön plana çıkan bir otomobil…

Yenilenen Astra’nın iç mekan genişliğine de değinecek olursak gerek ön diz mesafesi gerekse de arka diz mesafesi ve iç mekan ferahlığı olarak rakiplerine oranla daha geniş diyebiliriz. Bununla birlikte malzeme kalitesi de halefine oranda daha da geliştirilmiş!

Yeni-Opel-Astra-2016-21

Daha eğimli bir tavan çizgisine ve tamamen farklı bir C sütunu ile karşımıza çıkan Yeni Astra, 4,37 metrelik toplam uzunluğu ile önceki modellerden hemen hemen 5 cm, 1,46 metre yüksekliği ile de 2,6 santimetre daha kısa. Buna karşın aks mesafesi 20 mm artırılmış ve arka bölümde 35 mm daha fazla diz mesafesini sunmuş…

Buna paralel olarak ön konsol ve orta bölümde yer alan krom geçişler de otomobilin iç tasarımına hareket kazandırmış…

 PERFORMANS

Yeni Astra yalnızca Opel’in ürettiği yeni nesil motorlar ile piyasaya sunulan Sınıfının en sessiz 1.6 litre 136 beygirlik dizel motor ve otomatik şanzımana sahip olan test aracımızda 320 Nm’lik maksimum torku dikkat çekiyor! Bu muhteşem performanslı motor sayesinde otomobilin yakıt tüketim değerleri de oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Test süremiz zarfında 100 km’de 4.8 litrelik değeri bizlere sunan bu ekonomik motor şehirler arası yola çıktığında ise daha da cimrileşiyor ve yakıt değeri sadece 3.8 litreye kadar inebiliyor! Ancak bu değerlere ulaşmanız için otomobili devrinde ve sakin kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Çevreci de olan Astra’nın ekolojik motorunun çevre salım gazı ise sadece 103 g/km!

IMG-20160424-WA0002-01GÜVENLİK

Yeni Astra, dayanıklı yolcu kabini kaza durumunda mümkün olan en az şekilde deforme olacak ve mümkün olan en geniş yaşam alanını sağlayacak şekilde tasarlandı. Kaza anında ortaya çıkacak olan darbe enerjisini azaltmak için yolcu kabininin ön, yan ve arka kısımları kontrollü bir şekilde deforme olarak koruma sağlayan enerji emme bölgeleri ile çevrelendi. Yeni Astra, arkadan çarpmalarda tam koruma sağlayarak EuroNcap’ten 5 yıldız aldı. Yeni Astra yolcu kabininde sürücü ve öndeki yolcu için ön ve göğüs kafesi yan hava yastıklarının yanı sıra ön ve arka koltuklar için tam boy perde hava yastıklarından oluşan üç parçalı bir hava yastığı sistemi sunuyor. Araç gövdesine bağlı yük limitleyiciler ile aktif gergili emniyet kemeri, koltuklara bağlı kucak kemeri ön gergisi, koltuklara entegre kayma engelleyici rampalar ile yeni Astra, maksimum yolcu güvenliği sağlayarak yaralanma ihtimalini en aza indiriyor. Yeni Astra’da, Şerit İhlali Uyarı Sistemi sürücüyü uyarmakla kalmayıp direksiyona sapmayı düzeltici yönde hafif bir kuvvet uyguluyor. Otomatik Acil Durum Freni, Ön Çarpışma İkazı ve Trafik İşareti Tespit Sistemi sayesinde önden çarpmalar engellenebilir ya da hafifletilebilir. Ön Çarpışma İkazı, öndeki araç ile mesafe çok yakınsa ve bir çarpışma kaçınılmaz ise ön camda sürücünün görüş alanına yansıtılan ve kırmızı renkte yanıp sönen bir LED satırı ile optimize edilmiştir. Bu sistemler için gereken veriler Astra’nın ön camının üst kısmında bulunan tekli (mono) kamera ile toplanır. Mono kamera kullanan ilk kompakt sınıf otomobildir. Ayrıca yalnızca kameradan alınan veriler ile destekli fren sağlayan ilk Opel modelidir.

Yeni Astra’nın aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve “SAFETYBEST 2015” ödüllü IntelliLux LED Matrix aydınlatma ile tamamlanıyor. Aydınlatma teknolojisi otomatik olarak mevcut trafik koşullarına adapte olarak mümkün olan en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Sürücü, yolcu ve yoldaki diğer kullanıcılara ek olarak, yeni Astra ayrıca cüzdanınıza ve ehliyetinize de “beş yıldızlı” koruma sağlar. Trafik İşareti Tespit Sistemi tekli kameradan gelen verileri sürekli izleyerek Navi 900 Intellilink bilgi ve eğlence sisteminin gömülü navigasyonundan alınan veriler ile kıyaslar ve hız limitleri otomatik olarak gösterge panelinde beliriyor.

FİYAT

Test aracımız olan Yeni Astra HB 136 bg anahtar teslim satış fiyatı 94.350 TL’dir. Bu fiyat size korkutucu gelmesin. Test otomobilleri genelde ful aksesuar olduğu için fiyatta ona göre tavandır. Ancak dizel bir Astra almak istiyorsanız fiyatlar 78 binler civarından başlıyor. Bunu da dip not olarak sizlere hatırlatmak isteriz. Son yazılarımızda da dikkat ederseniz bundan sonra otomobil fiyatlarında da yorumlarımız olacak! Bizim için sizden gelen isteklerin önemi büyük…

 

YORUM FARKI

Yenilenip karşımıza çıkan Opel’in en prestijli otomobilleri arasında olan Astra, öncelikle Avrupa’da yılın otomobili seçilmesinin hakkını vermiş! Dizel otomatik versiyonunu test ettiğim aracın motorunun da tamamen Opel mühendislerinin elinden çıktığını da sizlere belirtmek isterim. Dolayısıyla Opel markası Astra ve diğer modelleriyle birlikte tamamen kendi motor teknolojisine geçmiş oldu! Gerek yakıt sarfiyatındaki cimriliği gerekse de beydir-tork değerlerinin sınıfının üzerinde olması sebebiyle güncellenmiş Astra bana göre oldukça performanslı bir hale getirilmiş. Astra’nın geçmişten gelen kemikleşmiş müşteri kitlesi yenilenmiş bu şık otomobili daha çok seveceğine eminim! Halefine oranla iç mekanında kullanılan malzeme kalitesinden tutunda konfor ve arka diz mesafesine kadar yeni Astra rakiplerinin korkulu rüyası olacağa benziyor. Bana sorarsanız bu segmentte tercih edeceğiniz Avrupa’lı modellerin arasında Astra’yı ayrı bir kefeye koyarak değerlendirin ve almaya karar verin derim! Size keyifli ve kazasız sürüşler diler yeni testlerle karşınızda olmaya devam edeceğimi belirtmek isterim.

Bizim de otosevdasi.com olarak farkımız bu olsa gerek, zira testini aldığımız haftanın ertesinde otomobiller hakkındaki izlenimlerimizi yıldırım hızıyla siz değerli okuyucularımla paylaşıyor olmam sitemi rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor desem abartmış olmam diye düşünüyorum.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir