Tasarım Karakteri: Yeni Sandero Stepway

By on 07 Aralık 2016

2004 yılında Türkiye’de ilk modelinin lansmanıyla birlikte pazarda her yıl giderek güçlenen Dacia markası, 2015 yılını toplam pazarda yüzde 4,6 Pazar payı ile tamamlayarak marka sıralamasında 8. sırada yer aldı ve kısa zamanda büyük başarı gösterdi.
İlk kez ‘Easy-R’ adı verilen yarı otomatik vites kutusunu Sandero Stepway ile müşterilerinin beğenisine sunan Dacia, Stop & Start sistemiyle donatılmış olan Turbo 90bg benzinli ve 1.5 dCİ 90bg dizel motoru ile birlikte kullanılıyor. Yeni nesil dizel otomatik motorunu test ettiğimiz Sandero Stepway hakkında detayları aşağıda sizlerin bilgisine sunarken sizlerin ilgisiyle yeni otomobil testlerine yelken açmaya devam edeceğimizi ifade etmek isteriz.

TASARIM
Makyajlanmış Sandero Stepway halefine oranla baktığımızda dış tasarım anlamında daha kendinden emin bir duruş sergilemiş! Özellikle otomobilin ön tasarımında bu durum çok iyi bir şekilde yansıtılmış. Geniş ön far yapısı ve radyatör ızgarası ile içine yerleştirilmiş Dacia logosu otomobilin dış görünümünü bizce dışa dönük bir yapıya kavuşturmuş. Bununla beraber küçük delikli şekilde tasarlanmış alt ızgara ve yuvarlak şekilde tasarlanmış sis farları da ön tasarımı tamamlayan diğer bir unsur olmuş… Ayrıca Kaporta ile mükemmel uyumlu tampon ve radyatör ızgarası bütünlüğü hem dinamizm hem de sağlamlık çağrıştırıyor!
Stepway’e profilden baktığımızda ise yerden yüksek tasarım yapısının yanında halefine göre daha bir kavisli ve geniş çamurluklarıyla sağlam bir ifadeye kavuştuğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yan omuz çizgilerinin kapının alt tarafına verilmesiyle alt bölümde bulunan plastik aksam ile uyum içinde bir görünüm oluşturmuş.
Otomobilin arka görünümünde ise genişçe tasarlanmış ve hafifçe öne doğru uzatılmış stop lambaları da özellikle trafikte seyir halindeyken dikkat çekici bir havaya kavuşturulmuş. Yine eski Sandero’da görmeye alıştığımız arka kapak üzerinde yer alan büyükçe Sandero yazısı ve Dacia logosu da markanın ne kadar kendine güvendiğinin bir başka ifadesi olarak görebiliriz!
SUV görünümünü otomobile çok iyi yansıtan yeni Sandero Stepway’in dış tasarımı bizden tam not aldı diyebiliriz.

img_20161201_134601-01-1600x1200

KONFOR
Yeni Stepway’in kokpit tasarımı sadelik ve işlevselliği çok iyi harmanlayarak kullanıcısının hizmetine sunmuş. Yeni nesil Dacia modellerinde de görmeye başladığımız dokunmatik müzik sistemi test aracımızda da yer almış. Buna paralel olarak klasik üç kollu direksiyon simidi, krom kadran, havalandırma çerçeveleri ve direksyon simidinde yer alan krom kaplama kokpite başka bir hava kazandırmış.
Aynı zamanda yeni Stepway’da kullanılan koyu karbon veya çift renkli kokpit paneli de halefine oranla iyileştirilmiş iç mekan malzemesinin en önemli göstergesi olmuş! Dolayısıyla Yeni Sandero Stepway bizce sınıfının diğer araçlarından hiçbir eksiği yok! Stepway’in diğer konfor özellikleri ise şöyle devam ediyor; DACIA Media NAV Navigasyon ve Multimedya Sistemi olan, 7’’ Dokunmatik ekran, yokuş kalkış desteği, Navigasyon, Radyo – Priz ve USB Bağlantısı, Bluetooth® telefon, Direksiyondan kumanda, Eco mode, direksiyondan kumandalı radyo ve MP3 çalar sistemi, manuel klima sistemine yer verilmiş.

tr-dacia-sandero-ozellikler-001-jpg-ximg-l_6_m-smart

PERFORMANS
Yeni nesil Dacia modellerinde ilk kez kullanılmaya başlanan ‘Easy-R’ adı verilen yarı otomatik vites kutusu öncelikle vites geçişlerini biraz hissettirse de genel anlamda sorunsuz bir sürüş gerçekleştiriliyor. 1.5dCi 90bg dizel motorlarla birlikte pazara sunulan Easy-R vites kutusu pratiklik, konfor ve ekonomiyi başarıyla bir araya getirilmiş!
90bg güce ve 220Nm (dizel) Torka sahip motoru sayesinde çok düşük devirlerde bile oldukça iyi tepki veren bu yeni motor sistemi, şehir dışındaki performansını şehir içinde de başarıyla sergiliyor. Stop & Start sistemi sayesinde şehir içinde oldukça ekonomik bir yakıt değeri bizlere sunan yeni nesil Sandero Stepway’in yakıt tüketimi 100 km’de sadece 4 litre oldu Her ne kadar yarı otomatik sistemden kaynaklanan vites geçişlerindeki rahatsız edici durum özellikle ilk kalkışlarda ve rampada kendini hissettirmekte…

dacia-sandero-b52-ph1-features-multimedia-001-jpg-ximg-l_6_m-smart

GÜVENLİK
Yenilenen Sandero Stepway’in güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, tekerleklerin kilitlenmesine engelleyen ABS ve acil fren destek sistemi olan AFU, ESP (Elektronik Denge Programı), ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi) yer verilmiş.

FİYAT
Test aracımız olan Stepway 1.5 dCi 90 bg Easy-R anahtar teslim satış fiyatı 59.300 TL’dir.

YORUM FARKI
Yeni Sandero Stepway makyajdan geçirildikten ve yeni nesil Easy-R yarı otomatik vites kutusundan sonra karakteristik özelliği bence bir adım öne çıkmış. Gerek yerden yüksek karoser yapısındaki havalı duruş gerekse de yakıt tüketimindeki cimriliği ile yeni Stepway yeni görünümüyle oldukça dikkat çekeceğe benziyor!
Ön görünümündeki dikkat çekici tasarım detayları ve kokpit bölümünde kullanılan iyileştirilmiş malzeme işçiliği ile yeni Stepway, bence tam anlamıyla Türkiye yollarının otomobili… Şimdiden bu aracı alacakları keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir