Tasarım Felsefesi; Yeni Toyota Auris!

By on 26 Ocak 2014

Toyota tasarım felsefesinin bir yansıması olarak karşımıza çıkan Yeni Auris, halefinin yakaladığı başarıyı daha ileriye taşıma adına Auris fanatiklerine güzel bir sürpriz yaptı! A’dan Z’ye tamamen baştan tasarlanan yeni Auris’in 1.4 litrelik dizel motor seçeneğini sizler için test etme fırsatını yakaladık… Gelin Toyota’nın yeni yüzüne daha yakından bakalım!

DSC02469TASARIM

Öncelikle Yeni Auris’in dış tasarımında daha dinamik bir yapıya kavuşturulduğunu belirtmek isteriz… Halefinin yumuşak kıvrımlarının aksine yeni Auris’in sert geçişkenli omuz çizgileri ve tamamen yenilenmiş keskin ön tasarımı bunun en bariz kanıtı olsa gerek! Ön tasarım demişken bu konuyu biraz açalım. Yazının başında da belirttiğimiz üzere Toyota markası yeni nesil otomobillerinin ön tasarımında radikal tsahip oldu ve bizce de çok güzel oldu! Yenilenmiş Auris’de bu felsefenin bir üyesi olarak ön tasarımda yeniliklere gitmiş… Geriye doğru uzanan ince far yapısının ortasında ızgarayı ikiye bölen krom çizgi ve tamamlayıcısı olan Toyota logosu markanın karakteristik özelliğinin yansıması diyebiliriz.

DSC02471Bunun yanında ince çizgi halinde tasarlanmış ve yine krom çerçeve ile süslenmiş alt ızgara bölümü ve krom çerçeveli sis farları da Auris’in yüzünün tamamlayıcısı unsuru olmuş! Otomobilin yan görünümünde ise kapı üzerinden geçirilen iki şerit halindeki dik omuz çizgileri Auris’e dinamik ve kendinden emin bir görünüm kazandırmış… Auris’in arka yüzene bakacak olursak ise dar üçgeni andıran ve otomobilin ön tarafına doğru devam eden arka stoplar gözümüze çarptı! Gövde ile birleştirilen arka tampon ve dik çizgi olarak tasarlanan ince arka sis farları da otomobilin arka yüzündeki diğer tasarım olgusunu oluşturmuş… Bununla birlikte arka tamponu ikiye ayıran krom çizginin altındaki plastik bölümde aracın arka tasarımına katkıda bulunan diğer bir etken olmuş!

DSC02472KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni Auris’in dış tasarımındaki bizi cezbeden etkisinin otomobilin kokpitine geçtiğimizde devam edeceğini sanmıştık ancak tamamen yanıldığımızı anladık! Bunun sebebi otomobilin dış tasarımında gösterilen özenin bizce yeterince iç tasarıma gösterilmemesi… Genel olarak bakıldığında çok sade görünümün kullanıldığı iç mekânda dik tasarlanmış ön konsol krom geçişlerle desteklenmeye çalışılmış! Bunun yanında Auris’in ferah iç mekâna sahip olduğunu ve arka diz mesafesinin de yeterli seviyede olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir…

DSC02475Orta konsola yerleştirilen 6.1 inç büyüklüğündeki dokunmatik Toyota Touch sistemi sayesinde aracın müzik sistemi ve geri görüş kamerasına hakim olabiliyorsunuz. Buna paralel olarak ön konsolda kullanılan krom detaylar da şık bir görünüm kazandırmış. Yeni Auris’in öne çıkan konfor özelliklerini sayacak olursak; hız sabitleyici, geri görüş kamerası, ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli otomatik klima, USB/Aux girişi, direksiyondan kumandalı Bluetooth sistemi yer alıyor.

DSC02474PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Toyota denince akla ilk gelen özellik hiç şüphesiz otomobillerinin ekonomik olması! Bu kuralı yeni Auris’de de bozmayan marka test aracımıza 1.4 litrelik dizel motor yer alıyor… 6 ileri düz şanzımana sahip olan bu ekonomik motor test süremiz zarfında ve İstanbul’um malum trafik koşullarında 5.1 litrelik muhteşem bir yakıt değerini bize sundu! Auris maksimum 3800 devirde 90 beygirlik bir güç elde ederek bunu 205 Nm’lik tork seviyesi ile desteklemiş… Vites geçişleri sorunsuz ve kısa aralıkta olan Auris’de 113 g/km’lik emisyon değeri ile de çevreye ne kadar duyarlı bir otomobil olduğunu bize kanıtladı.

GÜVENLİK

Birbirinden önemli güvenlik ekipmanları ile donatılan Yeni Auris’de 7 hava yastığı standart olarak sunulmuş! Bunun haricinde ise EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, yokuş kalkış desteği, araç denge kontrol sistemi ve fren destek sistemlerine yer verilmiş…

FİYAT

Test aracımız Toyota Yeni Auris 1.4D’in anahtar teslim satış fiyatı 68.160 TL’dir.

SONUÇ

Toyota ailesinin en nadide üyelerinden biri olan yeni nesil Auris, halefine oranla tamamen yenilenen tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor! Ancak bana sorarsanız otomobilin dış tasarımındaki inceliği kokpit kısmında fazla göremedim… Bunun nedeni ise iç tasarımda yeterince sofistike çizgilere yer verilmemesi. Bununla beraber ferah iç mekân genişliğini de es geçmemek gerekir! Genel olarak bakacak olursak yeni nesil Auris gerek cimri yakıt tüketimi gerekse de geniş iç mekânıyla fanatiklerinin ilgisini çekmeye devam edeceğe benziyor…  Bu otomobili alacak olanlara kazasız bol keyifli günler dilerim!

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir