Tanıtımına Günler Kala Karşınızda Kırmızı İnci: Ferrari SP38

By on 24 Mayıs 2018

Ocak ayı itibarıyla belirli standartlarda gezen 2018 yılına 488 Pista‘nın tanıtım etkinliğiyle biraz da olsa “serinlik” getiren Ferrari, aslında yeni bir GTO heyecanımızı karşılıksız bırakmıştı. Tarihinin en güçlü sekiz silindirli makinesini kullandığı modelinde 711 beygir güç ve 770 Nm tork gibi etkileyici rakamlar ortaya koyan Ferrari, 2,85 saniyelik 0-100 ve 340 km/s’lik maksimum sürat ile işlerin iyice çığrından çıktığının mesajını iletmişti.

ferrarisp38p3

Aradan geçen 3 aylık zaman diliminin ardından bu kez karşımıza sürpriz bir şekilde SR38 adını verdiği özel üretim bir model çıkartan marka, özellikle tasarım konusunda Pista’nın da üzerinde bir iş ortaya koymayı başarmış. Concorso d’Eleganza Villa d’Este etkinliğinde tanıtımı gerçekleştiriği duyurulan modelin üretimi ise kelimenin tam anlamıyla eşsiz.

ferrarisp38p2

Enzo’nun elinin değdiği son otomobil olarak hafızalarımızdaki yerini koruyan F40‘a ithafen geliştirilen SP38’den sadece tek bir örnek olarak podyumda olacak. 488 GTB tabanlı olarak geliştirilen modelin motor bölümünde, standart versiyonda yer verilen 3,9 litrelik sekiz silindirli makinenin birebir şekilde korunduğunu görüyoruz. Bu da 661 beygirlik güçte herhangi bir değişim olmadığının işareti. SP38’in en ayırt edici noktasıysa hemen fark edilebileceği gibi tasarımı.

ferrarisp38p4

Ön bölümünde yer verilen ince farları ve agresif yapılı karbon fiber tampon eklentisi araca, Japonya’ya özel olarak geliştirilen J50‘de olduğu gibi ortaya çok ciddi bir karakter koyuyor. Arka bölümde de yeni jenerasyon modellerinde pek fazla görmeye alışık olmadığımız kapalı bir yapıyla tamamlayan Ferrari, egzoz çıkışlarına ise entegre şekilde yer veriyor. Kokpit detaylarıyla ilgili henüz detayların paylaşılmadığı S38 26 Mayıs’ta gerçek dünyada karşımızda olacak.

ferrarisp38p5

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir