Tamamen Değişen 3. Nesil Fiat Doblo Tanıtıldı

By on 07 Haziran 2022
FUlVCqLXEAAjXDo-1024x803

20 yılı aşan macerasında segmentinin adeta simge modeli haline gelen Doblo için yeni jenerasyona geçiş vakti geldi.

Milenyum ile sokaklarda boy göstermeye başlayan modelini Stellantis çatısı altında üçüncü jenerasyona taşıyan Fiat cephesi, Citroen Berlingo ve Peugeot Partner gibi grubun diğer üyelerinden gördüğümüz şemayı doğrudan Doblo’ya yansıtıyor.

fiat-e-doblo-2022

İtalyan üreticinin 2027 itibarıyla tam elektriğe geçiş sürecindeki ciddiyetini ortaya koymak adına ilk kez seri üretimde elektrikli olarak da satışa sunacağı Doblo, teknolojik olarak da güncel standartları karşılayan bir ticari haline geliyor.

yeni-fiat-doblo-8-660x371

Yeni nesille birlik aile için bir diğer önemli gelişme de üretim tarafında olacak. 20 yılı aşkın süredir TOFAŞ tarafından Bursa’da üretilen Doblo, yeni yapılanmanın dinamikleri gereği artık İspanya’da üretilecek. Doblo ürün gamı iki farklı uzunluk ve üç farklı gövde (VAN, Cab, Combi) tipiyle tercih edilebilecek.

yeni-fiat-doblo-1-660x371

 

Üçüncü jenerasyonuyla birlikte e-Doblo üzerinden elektrikli olarak tercih edilebilecek olan ürün gamında benzinli ve dizel motor da listelerde olacak. Dizel tarafta 1,5 litrelik motoru 100 beygir ve 130 beygirlik iki versiyonla tercih etmek mümkün.

fiat-doblo-64853

Benzinli tarafta ise 1,2 litrelik makineyi 110 beygirlik limitlerle Doblo’da göreceğiz. Şanzıman seçenekleri ise manuel dışında 8 kademeli otomatik olarak kombin edilecek. İçten yanmalı versiyonlarda Doblo’nun yükleme desteği 1 tona kadar çıkabilecek.

Tam elektrikli E-Doblo ise daha önceden tanıştığımız grubun diğer ticari modelleri ile benzer eğride seyrediyor. 136 PS güç ve 230 Nm tork değerlerinin standart olarak geldiği model, bu kombinasyonda 130 km/s hıza erişebilecek teknik sınırda.

yeni-fiat-doblo-2-660x371

Fiat e-Doblo için paylaşılan menzil değeri ise 280 kilometre olarak karşımıza çıkıyor. 100 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu batarya ünitesinin böyle bir kaynak üzerinden 30 dakikada yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilecek olması da kullanışlılık açısından önemli. Modelin yük desteğinin 800 kilogram olarak verildiğini de özellikle belirtmekte fayda var.

Doblo ürün gamının yeni nesille birlikte elde ettiği modernleşme aşamaları arasında güvenlik destekleri ve teknoloji de hayati derecede önemli. Binek versiyonunda toplamda on yedi farklı sürüş destek asistanı barındıran ailenin bu tarafta segmentinde hiçbir eksiklik hissettirmeyeceğini söyleyebiliyoruz.

yeni-fiat-doblo-4-660x371

Trafik işaretleri algılama, otonom acil frenleme, şeritte tutma asistanı, sürücü dikkat uyarısı, sürücü tarafında baş üstü ekran, ön-arka park sensörleri, kör nokta gösterimi, Grip Kontrol (Çamur, Kar, Kum odaklı sürüş modları) ve yokuş iniş desteği gibi kullanışlı destekleri yeni Doblo’da göreceğiz.

“Magic Mirror” isimli donanımla birlikte ise araç içerisine 5 inçlik bir ekranla kapsamlı bir görüş desteği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanılan park manevralarını kör nokta gösterimi ve geri görüşünü daha rahat ve kapsayıcı şekilde yapabilecek.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir