SUV’ın En Konforlu Hali: Honda CR-V

By on 28 Ocak 2020
IMG_20200124_162421-01

Dizel motor opsiyonuna veda ederek sadece benzin ve hibrit ile asfalta inen yeni jenerasyon Honda CR-V bu adımını kademeli olarak gerçekleştirecek.

İlk olarak 1,5 litrelik benzinli motor ile ülkemizde satışa sunulan araç ilk kez 7 koltuk seviyesi ile olması sebebiyle de şimdiye kadarki en büyük iç dünyayı müşterilerinin beğenisine de sunmuş oldu. Otosevdasi.com olarak yenilenip büyüyen CR-V’yi sizler için deneyimledik görüşlerimizi yazdık.

IMG_20200124_162500-01

TASARIM&DONANIM
1996 yılında başlayan macerasında artık dördüncü jenerasyonuyla karşımızda olan CR-V, ilk kez 7 koltuklu bir SUV olarak da kullanılabilecek. Aks mesafesi ve ebatlarda yapılan iyileştirmelerle elde edilen bu güzel özellik, aynı zamanda sınıfının en iddialı iç yaşam alanını da beraberinde getirmiş.

IMG_20200124_162451

Beşinci jenerasyonu 2017 yılından itibaren asfalta çıkan Honda CR-V yenilenen dinamik tasarımı, premium duruşu ve Honda’nın yeni motor seçeneğiyle tercih edilebilirlik konusunda rakiplerinden bir adım öne çıkabilecek özelliklere sahip.

2018honcacrveurope12

Yeni Civic HB ile birlikte değişen markanın tasarım dilinin benzer hatlarını CR-V’nin ön panelinde de görmek mümkün. Honda’nın yeni geniş ön paneli, daha önceden Ford’un modellerinde gördüğümüz araca pozitif aerodinamik katkı sağlayan aktif ön panjur sistemi ve LED teknolojisine sahip far yapısı modelde fark oluşturan özellikler arasında.

2018honcacrveurope10

CR-V’yi eski neslinden ayıran en büyük dış tasarım detayı ise arka tarafta gizli. Eski neslinde düz şekilde tasarlanan arka lambalar yeni CR-V ile birlikte tekrar yarım C formuna dönmüş durumda. Aracın arka tarafı demişken Honda’nın akıllı bagaj kapağı teknolojisine yeni CR-V’de yer verdiğini söylemeden geçmeyelim.

2018honcacrveurope15

CR-V’nin iç tasarımı da tıpkı dış tasarımı gibi dinamik ve daha premium şekilde yenilenmiş. Kullanılan malzemelerin kalitesi konusunda kendisine bir hayli güvenen Honda ekibi, aracın içine girdiğiniz andan itibaren farkın hissedileceği görüşünde. Yenilenen gösterge paneli, Apple CarPlay ve Android Auto destekli 7.0 inç büyüklüğündeki multimedya ekranı, çift bölgeli elektronik kliması elektronik park freni ve iç ambiyans aydınlatmaları ile CR-V’nin iç hatları da dış tasarımı gibi bir adım ötesini vadediyor.

2017-Honda-CR-V-09-1000x562

Yeni CR-V’nin güvenliği konusunda ise sürücüye yardımcı sürüş asistanı ile birlikte diğer standart elektronik sistemler eşlik ediyor. Aracın 2,620 mm’den 2,660 mm‘ye genişleyen aks mesafesi içeride yolculuk edenler çok daha iyi diz mesafesi sunulduğunun rakamsal kanıtları arasında yer alıyor. Elbette bu rakamsal artış bagaj hacminde de etkisini hissettirmiş.

2017-Honda-CR-V-07-1000x562

Artan ebatlara rağmen şasi ve gövdedeki değişimleri çok iyi bir araya getirdiğini söyleyen Honda, aracının sınıfının en rijit modeli olduğunu da iddia ediyor. Bu da viraj konusunda kullanıcıları çok daha iyi bir deneyimin beklediğine işaret. Deneyim konusundaki hissedilir değişimler sadece asfalt kısmında yer almayacak da diyebiliriz. Dört tekerlekten çekişli versiyonunda yerden yüksekliği 210 milimetreye kadar artırılan CR-V’de mevcut torkun yüzde 60‘lık kısmı arkaya aktarılarak daha iyi bir arazi performansı elde edilmiş.

Yenilenen ve çok daha yakışıklı bir forma kavuşan 2017 Honda CR-V’nin Amerika’nın en çok satan SUV modelleri arasında yer aldığını ve üretiminin Amerika’daki tesislerde gerçekleştirildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

cliop3

MOTOR&PERFORMANS
Honda CR-V’de yer verdiği değişiklikleri bir hayli zenginleştirmiş. Bu yeniliklerden kaputun altı da fazlasıyla nasibi almış bir şekilde karşımızda. Sadece 1.6 litre hacim seçeneği ile satışta sunulan CR-V’de artık 1.5 litre‘lik turbo ünite görev yapacak.

2018honcacrveurope9

2018honcacrveurope1

Honda, CR-V’de yer verdiği motor ünitesinde hacim düşüklüğüne gitmiş olsa da teknik değerler kısmında hiçte fena sayılmayacak değerleri yakalamayı başarmış. Honda CR-V, 1.6 litre’lik motoru ile 160 beygir güç 350 Nm tork üretirken, yeni 1.5 litre’lik ünitesiyle 190 beygir güç 243 nm tork değerine sahip. Yeni CR-V’de yeni yer alan bir diğer premium özellik ise uzaktan kontrol sistemi. Bu sistem ile kullanıcılar isterlerse yeni CR-V’ye uzaktan erişim sağlayarak motoru çalışır halde de getirebiliyor.

Test aracımızın yakıt tüketim sarfiyatına değinecek olursak şehir içinde deneyimlediğimiz CR-V’nin ortalama tüketim değeri ise 9.3 litre olarak gerçekleşti. Ancak bu rakama ulaşmak için oldukça sakin bir kullanım yaptığımızı da iletmek isteriz.

civic-ve-cr-v-kampanya-1

FİYAT
Test otomobilimiz olan yeni Honda CR-V 1.5 Otm. Benzinli anahtar teslim satış fiyatı 316 bin TL’dir. Aracın birde 2.0 litrelik hibrit motoru ise 450 bin TL’dir.

IMG_20200124_163123-01

YORUM FARKI
Özellikle Amerika pazarının en sevilen SUV modelleri arasında gelen Honda CR-V, gerek genişleyen ebatları gerekse de konforlu haliyle oldukça şık bir duruş sergilemiş. Halefi ile yan yana geldiğinde dış tasarımından tutunda genişlemiş arka diz mesafe aralıkları ile dikkat çekici ebata kavuşan yeni nesil CR-V’yi 1.5 motoru bana performans olarak yetersiz gelse de kullanıcılar özellikle aracın hibrit motorunu da deneyimlemeden karar vermesinler.

Adeta 3 + 1 ev genişliğinde iç dünyası ile kullanıcılarına konforlu bir alan sunan CR-V özellikle geniş aileler içinde ideal bir SUV diye tabir edebiliriz.
Şimdiden CR-V alacaklara keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.
Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlayın sevdikleriniz üzülmesin.

Artı/Eksi
+ Geniş ve ferah iç mekanı, yeterli diz mesafesi, bagaj hacmi, tasarım.
Performans,

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir