mouse ile üzerine gelince

SUV Segmentinin Yıldızı: Peugeot 3008

By on 02 Aralık 2019
IMG_20191128_164108-01

SUV gövde tipindeki otomobillerin pazarı tüm diğer gövde tipleri ile kıyaslandığında son birkaç yıldır ciddi bir büyüme kaydetti. En büyük ve en çeşitli segment olan C segmentinde ise, ilk nesil Peugeot 3008 modelinin lanse edildiği 2009 yılından bu yana SUV pazarı yaklaşık 3 kat büyüdü. Bugün gelinen noktada tüm segmentler göz önüne alındığında her 10 otomobilden 1’i SUV ailesine mensup.

Bizce günümüz tüketicisi kullandığı otomobilden tamamen farklı bir sürüş deneyimi bekliyor. Otomobil heyecan uyandırmalı, duyuları harekete geçirmeli, trafikte geçen her anı daha keyifli kılarken sürücüsüyle sezgisel ve duygusal bir bağ oluşturmalı diye düşünüyoruz. Dolayısıyla otomobiller artık kişiselleştirilebilir, tıpkı ev rahatlığında ve konforunda bir kabin sunabilir.
Yeni SUV Peugeot 3008, tasarım, konfor ve yol tutuşu arasında adeta yeni bir sentez sunmuş! Bugüne kadar Avrupa’da yaklaşık 100 binin üzerinde müşteri tarafından tercih edilen 3008’i sizler adına inceledik. Gelin bu Peugeot’un yeni sporcusunu daha yakından tanıyalım.

peugeot-3008-2016-156-fr.img_.71294.71294.14

İlham veren dış tasarım
Yeni Peugeot 3008 ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Yeni Peugeot 3008 bir SUV’un bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barları. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergilemiş. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve krom süslemelerle ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine edilmiş. Full LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturmuş.

Uzun ve düz motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlamış. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden krom çıta kalite algısını yükseltirken bu yapı adeta HX1 konsept otomobiline gönderme yapıyor.

Modern olduğu kadar dinamik bir görünümü beraberinde getiren bir diğer tasarım öğesi ise yüksek omuz çizgisi. Yeni Peugeot 3008 SUV’a yandan bakıldığında metal/cam oranı hemen göze çarpıyor. Tasarımcılar yan gövdedeki metal oranını arttırırken son derece zarif ve akıcı çizgiler kullanarak daha ince bir profil elde etmişler.

Motor kaputunun üzerinde başlayan ve ön bölümdeki dinamizmi devam ettiren hat, sportif dinamizmi yan gövdeye taşıyarak yeni Peugeot 3008 SUV’a özgün bir kimlik kazandırmış. Kullanılan tasarım dili ve detaylar sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV rakiplerine göre çok daha büyük ve heybetli bir görünüm ortaya koymuş. Söz konusu tasarım detaylarından biri ise parlak siyah tavan ve tavan boyunca uzanarak arka spoylerde son bulan paslanmaz çelik bar. “Black Diamond” adındaki siyah tavan yeni Peugeot 3008 SUV için uygulanan temel stil unsurlarından biri olarak öne çıkarken özgün, modern ve dinamik görünümü desteklemiş.

IMG_20191128_164116-01

Aracın ön bölümde başlayan ve profil boyunca devam eden sade ve modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini göstermiş. Eğimli arka camın altında bulunan parlak siyah panel LED stop guruplarını sarmış. Aslan pençesi şeklindeki stop lambalarının da etkisiyle ortaya çıkan görsel imza, ister gündüz olsun, isterse de gece Peugeot’nun her daim fark edilmesini ve tanınmasını sağlıyor.
Dolayısıyla Yeni Peugeot 3008 SUV’u ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Krom dokunuşlar, siyah tavan ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Peugeot 3008 SUV’u pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapmış desek abartmış olmayız sanırım:)

Mükemmel İç Tasarım
Yeni Peugeot 3008 SUV’un kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil Peugeot i-Cockpit® otomobil dünyasındaki kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan Peugeot i-Cockpit® kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor.

peugeot-3008-2016-322-fr.img_.93686.27

Bununla birlikte daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon iki kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı ve maksimum diz mesafesi sağlamış. Farklı malzemeler kullanılarak üretilen kokpitte; donanım seviyesine göre, parçalı deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltmiş ve görsel bir şöleni beraberinde getirmiş.

8 inç büyüklüğündeki kapasitif dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getirmiş. Sisteme entegre edilen altı adet piyano tuşu görünümlü düğmeler; Radyo, iklimlendirme paneli, navigasyon, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişimi sağlamış.

Adsız1

Yükseltilmiş Full Djital gösterge paneli 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini desteklemiş. Buna paralel olarak direksiyon üzerinde bulunan küçük bir düğme üzerinden kumanda edilen beş farklı gösterge modu sürücüye kişiselleştirme imkanını sunuyor. ‘Özel’ modunda sürücü dokunmatik ekran üzerinden navigasyon yönlendirmeleri, sürüş destek sistemi, motor bilgileri, yol bilgisayarı ve rota bilgileri gibi farklı bilgileri istediği şekilde ekrana aktarma imkanı tanıyor. Her bir özellik farklı bir görsel animasyonla canlandırılmış.

peugeot_3008_galerie-23-11.68716.17

Peugeot i-Cockpit® teknolojisinin üstün özellikleri bu kadarla da kalmamış ve çok daha fazlasını sunmuş. Piyano tuşlarının yanında bulunan ek bir düğmeye basılmasıyla birlikte yeni Peugeot 3008 SUV sürüş keyfine tamamen yeni bir boyut kazandırıyor: i-Cockpit® Amplify. Böylece hemen hemen bütün duyular harekete geçiyor: ekranın ambiyans ışığının parlaklığını ve rengini değiştirerek görmek, ses sisteminin farklı ayarları ile duymak, beş farklı programa sahip masajlı koltuklarla dokunmak, kokulu havalandırma ızgaralarıyla koklamak.

Bunun yanı sıra tıpkı Peugeot 308 modelinde olduğu gibi görmek, dokunmak ve duymak Driver Sport Pack ile daha da keyifli hale geliyor. Driver Sport Pack, sürücüye gerçek bir şölen sunarken sürüş keyfini en üst seviyeye taşımış. Dinamik sürüş tarzını desteklemek için “Boost” ve sakin sürüşleri desteklemek için “Relax” olmak üzere iki faklı tema sunulmuş. Her iki tema da sürücü ve beraberindeki yolculara benzersiz bir sürüş deneyimi sunmak üzere yapılandırılabiliyor.

peugeot-3008-galerie-19-11.68805.19.96141.19

3008 için söz konusu benzersiz sürüş deneyimi kaliteli malzemeler ve işçilikle bezenen kalite algısı yüksek, modern tasarımlı yaşam alanıyla desteklenmiş. Diğer detaylar gibi seçilen malzemeler de duyulara hitap ediyor: kaliteli deri, fırçalanmış alüminyum, karbon kaplamalar veya kumaş yüzeyler. ‘Ev tekstil’ dokusuna ve görünümüne sahip olan kumaş kapı döşemeleri, tavan kaplamaları, cam direk kaplamaları ve hatta daha az göz ve el temasının yaşandığı bölgelerdeki malzemelere kadar her bir detay modern ve sıcak bir ortam oluşturmak üzere tasarlanmış.

Sürüş deneyimi
‘Aslan’ sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor. Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has özellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor.

Ancak yeni Peugeot 3008 SUV henüz ilk sürüş anından itibaren büyüsünü hissettiriyor. Kusursuz yol tutuş, hassas çalışan ve yüksek tepkili direksiyon ve atak olduğu kadar güvenli sürüş hissi… Her şey olması gerektiği gibi… Peki, bu gerçekten büyü mü? Hayır, tabi ki de değil. Elde edilen bu sonuç köklü geçmişten gelen bilgi birikimi, deneyim ve geleceğe yönelik modern teknolojinin birleşmesi.
308 modelinde de kullanılan yeni EMP2 platformu ve onun dinamizm özellikleri sayesinde yeni Peugeot 3008 üstün yol tutuş ile konfor arasında C SUV segmentinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir denge sunuyor. Süspansiyon geometrisi tüm motor seçenekleriyle uyum içerisinde çalışacak ve markanın şöhretine uygun bir sürüş dinamiği sunacak şekilde ayarlandı. Ciddi bir ağırlık tasarrufunu beraberinde getiren yeni platform ve yürüyen aksam aynı zamanda yakıt ekonomisi, pasif güvenlik ve performans konularında önemli katkılar sağlamış.

Üst seviye müzik sistemleriyle ünlenen FOCAL® ile işbirliği yapan PEUGEOT, dünyada bir otomobilde üretici tarafından ilk kez sunulan Focal® Hi-Fi Ses Sistemi sunuyor.
Sürücüyü destekleyen elektronik yardımcılar

Kompakt boyutlarıyla direksiyon sistemi sürüşü daha eğlenceli kılarken bir dizi sürüş destek sisteminin de katkısıyla yeni Peugeot 3008 SUV güvenlikten taviz vermeden konforla sportif dinamizmi aynı potada eritiyor. ADAS (Advanced Driver Assistance System – Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi) sisteminin en güncel versiyonu bünyesinde barındırdığı güvenlik ekipmanlarıyla yoldaki tüm tehlikeleri en aza indiriyor:

– Adaptif Cruise Control ve Otomatik Fren Sistemi
– Aktif şerit takip sistemi
– Aktif hız levhası tanıma
– Aktif kör nokta uyarı sistemi
– Güvenli Takip Mesafesi Uyarısı
– Aktif Güvenlik Freni
– Sürücü yorgunluk tespit sistemi (Dikkatsizlik algılama)
– Ses tanıma özellikli 3D Navigasyon

Sürücü ayrıca şehir içi sürüşlerinde park ve manevraları kolaylaştıran Visio Park (360° derece görüş) ve Park Assist en güncel versiyonuyla desteklenmiş. 3D navigasyon bina ve yapıların yanı sıra arazinin şeklini de göstererek navigasyon kavramına gerçekçilik kazandırmış. Direksiyon üzerindeki düğmeye dokunarak görüntüyü dokunmatik ekrandan gösterge paneline aktarmak ve çok daha güvenli bir sürüş gerçekleştirmek mümkün.

Mirror Screen özelliği ile akıllı telefonun ekranı doğrudan orta konsoldaki dokunmatik ekrana aktarılabiliyor ve ekran üzerinden kullanılabiliyor. Sistem Android akıllı telefonlar için sunulan Android Auto ve iPhone 5 ve üzeri için Apple CarplayTM olmak üzere MirrorScreen protokolünü desteklenmiş. Ayrıca direksiyon üzerindeki bir düğmeye basarak akıllı telefonlar (Android S-Voice ve Apple Siri) için sesli komut sistemini devreye sokulabiliyor. Böylece sürücü gözlerini yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş gerçekleştirebilir ve bunu yaparken de telefon görüşmesi yapabilir, müzik seçimi yapabilir, metin mesajlarını okuyup gönderebilir ve yol durumu hakkında bilgi edinebilir.

Peugeot 3008 SUV’un sunmuş olduğu fonksiyonellik bu kadarla sınırlı değil. Gerek yükleme kolaylığı olsun, gerekse de outdoor etkinlik sonrası bagajı ikiye bölme gibi her türlü kolaylık düşünülmüş. İki farklı konuma sahip yenilikçi zemin bagaj alanını daha verimli kullanmaya yardımcı oluyor. Yolcu koltuğunun sırtlığı katlanarak 3 metreye kadar uzun bir yükleme alanı ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra tüm ekipman seviyelerinde arka koltuk sırasının orta koltuğu kayak kapağı ile donatılmış durumda. Otomatik bagaj kapağı ile fonksiyonelliği daha da arttırmak mümkün. Böylece kullanıcı ayağını arka tamponun altına uzatarak bagaj kapağını elleri doluyken bile zahmetsizce açabiliyor veya kapatabiliyor.
Yeni Peugeot 3008 SUV optimize edilmiş platformu sayesinde sınıf ortalamasındaki dış boyutlarına karşın sınıfının en geniş ve ferah yaşam alanını sunuyor.

Yeni platformun da katkısıyla sadece kabin içi yaşam alanı değil, aynı zamanda bagaj hacmi de önceki nesil ile kıyaslandığında önemli oranda büyüdü. Sadece 520 L (VDA 210) ile son derece geniş bir bagaj sunmakla kalmayan yeni Peugeot 3008 SUV, aynı zamanda sınıfının en alçak yükleme eşiğini sunarak kullanım kolaylığını arttırıyor.

Optimize edilen mimari aynı zamanda ağırlık konusunda da çok önemli avantajları beraberinde getiriyor. Yeni EMP2 platform ve ideal ağırlık/hacim/ekipman oranlaması sayesinde tüm ekipman seviyelerinde bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında 100 kg kadar daha hafif bir yapı elde edildi. Yeni Peugeot 3008 benzinli motorlarda giriş seviyesinde 1325 kg ve dizel motorlarda ise giriş seviyesinde 1375 kg boş ağırlığa sahip.

23_23_eb745_0

MOTOR
Yeni nesil 3008’in kalbinde yer alan 1.5 litrelik Peugeot’un yeni modellerinde de başarıyla kullandığı BlueHDi dizel motor, EAT8 ileri tam otomatik şanzımanla desteklenmiş. Maksimum 3500 devirde 120 beygirlik bir güç elde eden bu ekolojik motor 1750 devir/dakikada ise 300 Nm’lik Tork gücü sunuyor! Ani hızlanmalarda otomobil biraz yavaş kaldığını da belirtelim. Bunun nedeni ise bize göre aracın kilosu olsa gerek. Onun dışında performans ve vites aralıkları bakımından 3008 rakiplerinin korkulu rüyası oldu bile!

1315 kg’lık ağırlığa sahip olan 3008’in yakıt sarfiyatı da performansı kadar etkili… Şehir içi şartlarında test ettiğimiz aracın 100 km’de ortalama yakıt tüketimi ise 6.7 litre seviyelerinde oldu. Elbette bu rakam diğer test için aracı kullanan arkadaşlarımızın otomobile gerektiğinden fazla devirli kullanmalarından da kaynaklandığını ifade etmek isteriz. Zira biz aracı teste aldığımızda ortalaması 7.4 litreye kadar çıkmıştı. Ancak biz her zamanki gibi otomobilin en düşük yakıt sarfiyatına ulaşma gayemizden yola çıkarak bu rakamı test sonunda (4 gün içinde) 6.7 seviyesine indirmeyi başardık! Buda bizim farkımız olsa gerek 
Şunu da ifade etmek gerekirse bu otomobil uzun yola çıktığında (elbette sakin kullanımlarda) yakıt tüketimi 4 litrelere kadar inebileceğini de hatırlatmak isteriz!

FİYAT
Test otomobilimiz olan
3008 ALLURE Selection 1.5 BlueHDi 130hp EAT6 Tam Otomatik’in anahtar teslim satış fiyatı son ÖTV düzenlemelerinden sonra 270 bin TL’den satılmaktadır. Eğer ki bu fiyatlar tuzlu geldi o zaman aracın 1.2 litrelik benzinli versiyonunu da tercih edebilirsiniz. Onun da başlangıç fiyatı 245 bin TL’den başlıyor. Tercih sizin…

YORUM FARKI
Uzun zamandır işlerimin yoğunluğu sebebiyle bir türlü kavuşamadığım 3008 ile böyle güzel haberin üzerine buluşmamız çok güzel bir tesadüf oldu. Şunu belirtmek isterim ki Peugeot markasının tasarım ayak sesleri 308 ile gelmeye başlamıştı. Bunun devamı niteliğinde olan ve tasarımda evrim geçiren marka 3008 ile bunu taçlandırmış! Gerek ülkemizde gerekse de dünyada son yıllarda yaşanan SUV akımının gerisinde kalmak istemeyen üreticiler art arda iddialı modellerini müşterilerinin beğenisine sunmaya devam ediyor.

Özellikle bayanların yerden yüksek yapısı ve güven veren hissi ile tercih etmeye başladıkları bu segmentin geleceği şimdiden daha parlak gözüküyor benden demesi…
3008’e dönecek olursak, yazı içinde de bahsettiğimiz gibi bir önceki nesil 3008’e göre 62 mm artırılan dingil mesafesi ile segmentinin en iyi diz mesafelerinden birisini sunan aracın özellikle iç mekan tasarımı ve sunduğu teknolojik özellikler sadece beni değil diğer meraklı sürücüleri de kendine hayran bıraktı. Zira bayan sürücülerden aldığım otomobil hakkındaki olumlu tepkilere bakarsak gelecekte kadın kullanıcıların tercih edeceği bir marka olacağa benziyor 3008.
Aslına bakacak olursak yakıt tüketiminde umduğumu vermeyen 3008’in neden bunu yaptığını da yazı içinde bahsettik. İlla ki farklı kişilerin test araçlarını kullanmaları ve her kişinin kendine has kullanım özelliklerinden dolayı biz de istediğimiz beklediğimiz yakıt değerlerine ulaşamıyoruz. Ama ulaşmak için de inanın elimden geleni sizler adına yapmaya özen gösteriyorum. Dolayısıyla yeni nesil ekolojik dizel motoruyla 3008 bence sınıfının ekonomik otomobillerinden birisidir.

AVM otoparklarında yolumu kesip eşime bu aracı almak istiyorum ne dersiniz diyen beylere diyeceğim kelime elbette bu yılın otomobilini eşinize gözünüz kapalı alabilirsiniz! Hem çocuklarınız rahat eder hem de eşiniz trafikte sıkıntı yaşamaz. Ama cebine güvenen beylerden de bahsettiğimi vurgulamak isterim 🙂

Sonuç olarak yenilenen 3008 bende gerek konfor özellikleri, gerek geniş bagaj hacmi (520 litre), gerekse de ekonomikliği ile tam not aldı ve de hak ederek aldı.

Şimdiden yeni 3008’i tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız, belasız, sağlıklı sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir