SUV Konforunun Yeni Boyutu: Nissan X-Trail

By on 01 Kasım 2017

Rogue olarak satışa sunulduğu ABD pazarı da dahil olmak üzere ilk neslin satışa sunulduğu 2000 yılından bu yana tüm dünyada 3,7 milyon adet Nissan X-Trail satıldı. Nissan X-Trail son derece popüler olduğu Avrupa pazarında 500 bin kişiye ulaştı. 2014 yılına oranla 2015 yılında satışlarını ikiye katlayan Nissan X-Trail, başarılı satış grafiğini hız kesmeden sürdürdü ve takip eden yılda satışlarını yüzde 40 oranında artırdı.

Dünyanın en çok satan SUV modeli Nissan X-Trail’in tasarımı, ekipmanları ve teknolojileri yenilendi. Dış tasarım detayları yenilenen X-Trail’in yeni özelliklerle iç mekân kalitesi artırılırken sürüş güvenliğini destekleyen bir dizi yeni teknolojiler devreye alındı. Ayrıca yeni X-Trail ile 7 koltuk seçeneğine ek olarak 5 koltuk seçeneği de ürün gamına dâhil oldu.

Rakiplerinin korkulu rüyası olmayı sürdüren Qashqai ‘ye ek olarak yenilenerek müşterilerinin karşısına çıkan Yeni X-Trail, sınıfının en geniş iç mekân özelliği, bagaj kapasitesi ve kendine özel tiyatro oturma düzeni ile tüm dikkatleri üzerinde topluyor. Bizde sizler için yenilenmiş Nissan X-Trail’i Test edelim dedik. Gelin hep beraber bu SUV’ı daha yakından inceleyelim…

IMG_20171026_094020

TASARIM-DONANIM
Yenilenen X-Trail’in ön tamponla bütünleşen yeni ‘V’ formlu heybetli ön ızgarası daha geniş bir tasarım ortaya koyarak, dinamik ve heyecan uyandıran bir görünüm sergilemiş.

Krom ve siyah plastikle şekillenen ön ızgara X-Trail’in gövde rengiyle kontrast oluşturarak ön plana çıkmış. Heybetli ön ızgaranın tasarımını devam ettiren yeni ön farlar yeni bumerang formlu gündüz farlarıyla tamamlanmış. Sky Pack ve Design Pack donanım seviyelerinde halojen farlara yer verilirken Platinum donanım seviyesinde BI-LED Far Sistemi devreye girdiğini hatırlatmakta fayda var.

Yeni X-Trail’de BI-LED Far Sistemi, araç hızı ve direksiyon açısı ile birlikte çalışan ve viraj içini aydınlatan Adaptif Far Sistemiyle destekleniyor.

Yenilenen ve yuvarlak yerine dikdörtgen bir forma kavuşan ve ön tamponun alt köşelerine entegre edilen ön sis farları tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor.

Yenileme kapsamında ön park sensörleri de revize edilen X-Trail’in daha önce de tampona entegre olan ancak tamamen gömülü olmayan sensörler yenileme operasyonuyla tamponlara tamamen gömülmüş. Yapılan bu geliştirme Nissan’ın detaya gösterdiği özen ve kalite yaklaşımı açısından büyük öneme sahip olduğunu gösteriyor.

IMG_20171026_094029

Tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörleri de optimize edilmiş. Yine yenileme operasyonu kapsamında arka stop grupları da elden geçirilerek LED teknolojisiyle başarılı bir şekilde modernize edilmiş.

Dolayısıyla ustaca tasarlanmış LED stop lambaları, arka tasarımı kuşku götürmez biçimde belli etmiş dersek abartmış olmayız.

Krom kaplama geçişlerin hâkim olduğu Yeni X-Trail’in dış tasarımında cam kenarlarında ve tavan rayı da krom geçişlere sahne olmuş. 19 inç alüminyum alaşımla jantların (test aracımızda standart olan) otomobilin kaslı yapısı ile birleştiğinde ortaya muhteşem bir SUV çıkmış! Aracın arka görünümüne değinecek olursak yine ön tasarımın bir devamı olarak arka stop lambaların da keskin köşeler ile tasarlandığını görmekteyiz.

Led far olarak tasarlanan farlara ek olarak bagaj kapağının üzerine yerleştirilen ve Nissan logosunun altında yer alan krom çıta da otomobilin arka tasarımına şıklık kazandırmış.
Buna paralel olarak otomobilin bagaj kapağı üzerine konumlandırılan rüzgârlık da oldukça sportif bir hava meydana getirmiş! Tasarım anlamında Nissan mühendisleri X-Trail’in dış görünümünde oldukça göze çarpan ince dokunuşlara yer vermiş.

nissan_x-trail_17_03

Yazının girişinde de belirttiğimiz üzere Yeni X-Trail’in oturma düzeni tiyatro düzeninden ilham alınarak tasarlanmış! Ferah bir oturma alanı ile bizleri karşılayan otomobilin, sınıfının en geniş bagaj kapasitesi olan 445 litreyi de belirtmeden geçmemek gerekir!

Nissan X-Trail’deki yenilikler sadece dış tasarımı kapsamıyor. İç mekanda kalite algısını daha da arttıran bir dizi güncelleme gerçekleştirilmiş. Nissan’ın yeni modellerinin tasarımını küresel olarak yansıtan ve tüm X-Trail versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon ilk bakışta dikkat çekiyor. D formlu alt kenarı düz direksiyon simidi giriş-çıkışları kolaylaştırırken aynı zamanda daha sportif bir his ve görünüm sunuyor.

17tdieulhd-xtrailhelios107.jpg.ximg_.l_12_m.smart_

Direksiyon göbeğinin alt kısmını süsleyen yeni ‘V’ formlu saten gümüş uygulama ön ızgaranın tasarımını devam ettirirken Platinum donanım seviyesinde standart olarak direksiyon ısıtma özelliği sunulmuş.
Aracın yaşam alanının kalite algısını ve konfor seviyesini daha da yukarılara taşımak için detay iyileştirmeler yapılmış. Orta konsolun sol ve sağ yanına deri kaplı birer ped konumlandırılırken, torpido gözünün üst kısmı daha modern ve kaliteli bir yüzeyle kaplanmış.

Havalandırma ızgaraları ise yeni parlak siyah yüzeyle daha modern ve kaliteli bir görünüm sunuyor. Kapı döşemelerinin çeşitliliği arttırılırken iki koltuğun ortasındaki kol dayama yerinin ve saklama alanının tasarımı da yenilenmiş. Ayrıca test aracımız olan X-Tronic otomatik şanzımanlı versiyonların yeni deri vites kolu da iç mekândaki kalite algısına katkı sağlayan detaylardan biri olarak dikkat çekiyor.

nissan-qashqai-review-04

Yenilenen X-Trail’e yeni Nissan Intelligent Mobility teknolojileri eklenmiş. Geri manevra yaparken veya park yerinden çıkarken oluşması muhtemel kazaların önüne geçmek için ilk kez Arka Çapraz Trafik Uyarısı sunulmuş. Bu sistem sayesinde yaklaşan bir tehlikeye rağmen sürücünün manevrasını sürdürmesi halinde sistem sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor.

İç mekân ferahlığının bir diğer önemli etkeni ise açık tonlarda döşemelerin kullanılması olsa gerek. Üç kollu klasik direksiyon simidi üzerinde yer alan kısa yol tuşları sayesinde yolculuğumuz oldukça keyifli geçti! Sınıfında öne çıkan konfor özelliklerinin bazıları ise şöyle; Çift bölgeli klima, Elektrik Destekli Direksiyon, Krom İç Kapı Kolları, cam tavan, Orta Konsolda 2 adet Isıtmalı/Soğutmalı Bardak Gözü… Ayrıca hız sabitleyici ve sınırlayıcı özelliği, Radyo CD MP3 Çalar, telefonla bas konuş sistemi, start&stop, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Aux-in ve USB Bağlantıları, Geri Görüş Kamerası, Navigasyon, 7” Dokunmatik Ekran…

IMG_20171026_094001

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımızda yer alan yeniden geliştirilmiş 1.6 litrelik dCi X-Tronicotomatik dizel otomatik motor, sınıfının en ekonomik motoru olarak kabul görmekte… Sahip olduğu gelişmiş 1.6 dizel motoruyla yüksek performans gösterirken düşük yakıt tüketimi ve düşük karbondioksit emisyonu sağlıyor. Gelelim otomobilin performans ve yakıt tüketim değerlerine… Test süremiz zarfında oldukça konforlu bir yolculuk yaptığımız yeni X-Trail’in vites geçişlerini hiç hissetmedik desek abartmış olmayız!

Bununla birlikte maksimum 4000 devirde 130 beygirlik bir güç elde eden araç bunu 1750 devirde 320 Nm’lik yeterli tork değeri ile desteklemiş! Tork rakamının bu denli olması doğal olarak otomobilin performansını ve yakıt ekonomisini olumlu olarak etkiliyor. 1550 kg’lık bir araçtan bahsediyoruz dikkat edin lütfen!

Yakıt sarfiyatı ise buna paralel olarak inanılmaz cimri… Test süremiz içinde şehir içi trafiğinde kullandığımız aracın bize sunduğu değer sadece ve sadece 6 litre! Nasıl sizce de inanılmaz değil mi?

Peki şehirler arası yola çıkayım derseniz bu değer kaça iniyor dersiniz? Sizi merakta bırakmadan söyleyelim oda sadece 4,5 litrelere kadar iniyor. Bu ebattaki bir SUV için bizce de mükemmel değerler. Çevreye de duyarlı olan bu motorun emisyon değeri ise 129 gr/km! Sonuç olarak bu kategorimizden de yeni X-Trail bizden tam not almasını bildi.

IMG_20171026_094045

GÜVENLİK
2014 yılında Euro NCAP’ten aldığı 5 Yıldız’ı koruyan Yeni Nissan X-Trail’de 2014 yılından bu yana sunulan Çarpışma Önleyici Sistem, Yaya Algılama özelliği ile daha da geliştirilmiş. Dolayısıyla aracın ön tarafında bulunan radar ve kamera ile çalışan bu yenilikçi teknoloji yayalara çarpma olasılığını en aza indiriyor.

Yenilenen Nissan X-Trail’de sunulan bir başka yeni teknoloji olarak Yokuş Kalkış Desteği (HSA) ile birlikte çalışan Sabit Durma Desteği (SSA) öne çıkıyor. Otomobili üç dakika boyunca bulunduğu pozisyonda sabit bir şekilde tutan SSA ardından el frenini otomatik olarak devreye sokuyor ve böylece sürücüye ayağını fren pedalından çekme özgürlüğü sunuyor. Sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran SSA devreye girdiğinde gösterge panelinde yeşil bir ışık beliriyor.

Yenilenen Nissan X-Trail; Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Park Yardımcısı, Akıllı Çevre Görüş Sistemi ve Şerit Takip Sistemi gibi teknolojilerle sürüş güvenliğini desteklemiş.

Nissan’a özel güvenlik kalkanı özelliği yeni X-Trail’de de kusursuz olarak kendini göstermiş! Birbirinden farklı güvenlik ekipmanlarının standart olarak sunulduğu otomobile bindiğinizde bizde kendimizi çok güvende hissettik.

Güvenlik özelliklerinin ilk aklımıza gelenleri ise şöyle; Kör Nokta Uyarı Sistemi, Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Yorgunluk Algılama Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi (test aracımızda standart), ABS, EBD, ESP (Elektronik Denge Kontrol Programı), sürücü-yolcu ön-yan ve perde hava yastıkları, LED Yüksek Stop Lambası yer alıyor!

FİYAT
Testini gerçekleştirdiğimiz Yeni Nissan X-Trail’in dizel motor seçeneklerine göz attığımızda fiyat aralıklarının 160 bin TL ile 190 bin TL seviyelerinde seyrettiğini ifade etmek isteriz. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile hareket ettiğimizde araçta ne kadar çok özellik isterseniz o kadar fiyatı artış gösteriyor. 🙂

Bizim test ettiğimiz model ise 190 bin seviyelerindeki fiyatı ile dikkat çekiyor. Diğer test yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere keşke ülkemizdeki vergi oranları daha makul seviyelerde olsa da insanlarımız bu tarz konforlu ve geniş araçlara daha kolay sahip olabilseler. Ancak keşkeler ile peynir gemisi yol almıyor maalesef…

IMG_20170915_162138-01

YORUM FARKI
Öncelikle Nissan ailesinin SUV segmentindeki en ferah üyesi yeni nesil X-Trail’in testini gerçekleştirirken kendimi inanılmaz konforlu hissettim! Gerek iç mekandaki genişlik gerekse de performans göstergesi oldukça başarılı ve keyifli bir test süresi geçirmemde etkili oldu.

Dış tasarımında Qashqai izlerini gördüğüm yeni X-Trail’in üzerinde yer alan 1,6 litre 130 beygirlik dizel motoru da Qashqai’de kullanılan motor… Oldukça ekonomik ve performanslı olan bu motora Renault’un bazı modellerinde de kullanıldığını belirtmek isterim! Nüfusu kalabalık aileler için ideal bir SUV olan yeni X-Trail’de beni biraz mutsuz eden bir özelliğini belirtmeden geçemeyeceğim.

Kullanıcı kitlesinden de şikâyetleri aldığım bu özellik geri ve çevre görüş kamerasının çözünürlükteki yetersizliği devam ediyor! Özellikle yağışlı havalarda kamera devreye girdiğinde çevremi ve arkamda olanları görmekte çok sıkıntı yaşadığımı ifade etmek isterim! Nissan mühendisleri bence bu eksikliğin üzerine gitseler çok yerinde bir iş yapmış olacaklar diye düşünüyorum.

Sonuç olarak yenilenmiş X-Trail’in etkileyici tasarımı ve konforuna bir de cimriliğini eklediğimizde ortaya neredeyse kusursuz bir SUV ortaya çıkıyor! Bir de pazardan çekilen Chevrolet Captiva’nın da boşluğunu X-Trail dolduracak gibime geliyor siz ne dersiniz?

Şimdiden bu özel SUV’ı alacaklara emniyeti bol keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir