mouse ile üzerine gelince

SUV Görünümlü Crossover: Opel Crossland X

By on 18 Kasım 2019
IMG_20191115_151536-01

Mokka X ile birlikte segmentinde kullanıcıların dikkatini çekmek için adım atan Opel içerisinde SUV hareketliliği devam ediyor. Geçtiğimiz süreçte satış rakamlarında elde ettiği başarısızlıktan ötürü rafa kaldırılan Antara modeliyle hayal kırıklığı yaşayan Opel, son yıllarda gözle görülür talep artışı olan pazara dönüş hazırlığı yapıyor. Üstelik bu sefer kaybetmeye hiç niyeti yok.

Mokka X‘in abisi kimliğiyle birlikte Opel’in ürün gamındaki yerini alacak olan Crossland X, Beklenildiği gibi Mokka X ile benzer tasarım hatlarına sahip. Opsiyonel olarak dört çeker özelliği ile gelen Opel Mokka X ile karşılaştırıldığında yeni Crossland X, ufak boyutları ile şehirde kendini buluyor.

IMG_20191115_152027

TASARIM-DONANIM
Crossland X hem sofistike hem de güçlü yapısıyla Opel’in tasarım felsefesi olan “heykelsi tasarım Alman mühendisliği ile buluştu” söylemine tam uyum sağlıyor. Önde parlayan Opel logosu ile bezenmiş ön ızgarasını cesur şekilde sergilmiş.

İki krom kanatçık logoyu sarıyor ve Opel’in “çift kanat” LED gündüz farlarına doğru uzanıyor. Ortadaki Opel logosundan krom kanatçıklara ve oradan da AFL LED farlara bağlanan krom çıtalar genişlik hissi uyandırmış. Önde ve tüm alt bölümünde görülen SUV tipi kaplamalar ve gümüş rengi ek parçalar otomobilin kendinden emin duruşunu, ayrıca işlevsel ve sportif şıklığını da yansıtıyor.

IMG_20191115_151655-01

Çarpıcı yan hatları ve otomobilin alt ve üst kısımlarını görsel olarak ayıran “yüzer” hissi veren tavan, görsel olarak Crossland X’i genişletiyor ve böylece ferah iç mekanını tamamlıyor.

Full adaptif LED Farlar karanlıkta kusursuz aydınlatma sağlıyor. Viraj aydınlatması, uzun far desteği ve otomatik seviyelendirme seyredilen yolu optimal şekilde aydınlatıyor. Opsiyonel olarak sunulacak Head Up Display ise hız, navigasyon ve destek sistemlerinin bildirilerini ön cama yansıtarak dikkat dağılmalarının önüne geçiyor.

Full LED farlara sahip sürüşe duyarlı geliştirilmiş ön farlar(AFL), head up display ve 180 derecelik panoramik geri görüş kamerası, geliştirilmiş park desteği sistemi, yaya tespit özellikli ön çarpışma uyarı sistemi, otonom acil fren sistemi, üç seviyeli sürücü yorgunluk sistemi, şerit takip sistemi, hız tabelası takip sistemi ve yan kör nokta uyarı sistemleri sadece birkaç örnek.

4930

Yeni Crossland X aynı zamanda Opel’in standartlarına uyumlu şekilde Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen geniş 8 inç’e kadar opsiyonel olarak alınabilen renkli dokunmatik ekranlı IntelliLink bilgi-eğlence sistemine de sahip.

4,21 metrelik uzunluğu ile Astra’dan 16 cm daha kısa, ancak 10 cm daha yüksek. Böylece otomobilde seyahat edenler yüksek oturma pozisyonundan faydalanabiliyor ve kusursuz çevre görüşü elde ediyorlar. Opsiyonel olarak sunulan panoramik cam tavan ferahlık hissini daha da artırmaya yaramış.
Crossland X’in 410 litrelik bagaj hacmi ise etkileyici.

a3049082-620x413

Excellence donanım seviyesinde standart olarak sunulan 15 santimetre ileri-geri kaydırılabilen arka koltuklar sayesinde ise bu hacim 520 litreye kadar artırılabiliyor. Arka koltukların katlanması ile elde edilebilecek maksimum bagaj alanı ise 1.255 litre.
Crossland X’te yer alan konfor özellikleri ise şöyle: Bluetooth® üzerinden hands-free telefon görüşmesi ve kablosuz müzik dinleme özelliği, USB girişi ve Bluetooth bağlantısı, 3.5” Renkli Sürücü Bilgi Ekranı, Park&Go Paketi 2 : Geri Görüş Kamerası, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Gelişmiş Park Pilotu , Elektrikli ve ısıtmalı, tavan renginde otomatik katlanır yan aynalar özelliklerini içermektedir. (test aracımızda standart)

IMG_20171202_092149

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.5 litrelik dizel motoru 120 hp güç elde ederken bu gücü 3750 devirde 300 Nm tork muhteşem değeriyle desteklemiş. 6 ileri Otomatik şanzımana sahip olan Crossland X test süremiz boyunca bize ortalama 5.5 litrelik yakıt tüketimi sunduğunu ifade etmek isteriz!

IMG_20171202_095235_192

Otomobilin fabrika verileri olan 4.4 l/100 km. ortalama yakıt tüketimine İstanbul trafiğinde ulaşılması bizce imkansız gibi bir şey… Bizim yakaladığımız tüketim değeri de gayet uygun. Aracın ilk hızlanması ve sorunsuz vites geçişleri bizce kusursuz.

VİDEO

GÜVENLİK
Otomobilde sunulan güvenlik ekipmanlarının öne çıkanlarına örnek verecek olursak: ABS, Elektronik Stabilite Programı (ESP), Çekiş Kontrol Sistemi (TCPlus), Yokuşta Kalkış Desteği (HSA), Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), Virajda Denge Kontrolü (CSC), Motor Tork Kontrolü (DTC), Gelişmiş Savrulma Denge Kontrolü (EUC). Sürücü ve ön yolcu ön, yan ve perde hava yastıkları, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tespit Sistemi.

VİDEO

FİYAT
Test otomobilimiz olan Crossland X 1.5 Dizel 120 HP AT’nin anahtar teslim satış fiyatı 168.400 TL’dir. Otomobilin Türkiye fiyat aralıkları ise 136 bin TL’den başlamaktadır. B segmenti Crossover SUV bir otomobil için cazip sayılabilecek fiyatlar bizce de tüketici açısından da uygunluk göstermektedir.

IMG_20191115_151947

YORUM FARKI
2010’dan günümüzde SUV ve Crossover otomobillerin satış rakamları Avrupa genelinde yaklaşık beş katına yükseldi. Şehir trafiğine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış, B SUV ve crossover modellerine talep ciddi şekilde artıyor. Havalı, SUV’lerden ilham alan tasarımı, çarpıcı bağlantı özellikleri ve kullanışlı yapısı ile yeni Crossland X, sınıfında Mokka X’in yanında liderlik için ikinci güçlü adayı olacağa benziyor.

Bence Opel’in yeni crossover modeli SUV’lerin sahip olduğu avantajları ve şehir içi kullanılacak bir otomobilden beklentileri bir potada eritiyor. Ayrıca Crossland X, günlük sürüşü daha da konforlu, rahat ve kolay kılan teknolojik yenilikleri bünyesinde barındıran bir SUV…

Özellikle ailelerin kullanım tercihleri arasında yer alabilecek olan Crossland X’in markanın atılımı açısından da çok önem arz ettiğini söylemek isterim. Özellikle Opel markasının PSA grubu bünyesine geçtikten sonraki atılımları da benim açımdan da merak konusu diyebilirim. Bakalım Opel’in marka gücü ile yenilikleri bir araya gelince ortaya nasıl bir sinerji çıkacak 🙂

Good results all around: Based on assessments of adult protection, child protection, pedestrian protection and safety assist, Euro NCAP awarded the Opel Crossland X five stars for safety.

Crosslan X’i tercih edeceklere şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir