Supsan, Aston Martin ve Porsche’ye yalın üretim yapacak…

By on 03 Nisan 2012

Aston Martin ve Porsche başta olmak üzere Mercedes, Volkswagen, Ford, Renault gibi dünya devlerinin tedarikçisi olan Supsan, “yalın”laşarak süreç, nakit ve iş gücü bazında israflarını azalttı.

Borusan Holding kuruluşu Supsan Motor Supapları, Yalın Enstitü Derneği ile gerçekleştirdiği iş birliği ile üretim süreçlerini yalın düşünce prensipleriyle yeniden tanımladı.

Borusan Holding bünyesinde yer alan ve Aston Martin, Porsche, Mercedes Benz, Volkswagen, Fiat, Ford gibi dünya markalarına motor parçaları üreterek ihraç eden Supsan, çalışan yetkinliklerini artırmak, israfların önüne geçerek daha kaliteli ve verimli bir üretim gerçekleştirerek müşterilerine en iyi hizmeti sunmak hedefiyle üretim süreçlerini yalın düşünce ile yeniden yapılandırdı. 2009 yılı  sonunda Yalın Enstitü Derneği’nin yönetiminde başlatılan ve üretim çalışanlarının tümünün görev aldığı yalın dönüşüm projesinin ilk aşamasında değer akış haritalama yöntemiyle üretim dışı faaliyetlerdeki israflar tespit edilip önlendi. Sonraki aşamada Takım Lideri Geliştirme programı ile şirket hedeflerinin tüm çalışanlar tarafından takip edilmesi ve sahiplenmesi sağlandı. Ardından Toplam Üretken Bakım (TPM) fazına geçilerek Supsan’da hatalı kullanım ve bakım – onarım yetersizliklerinden doğan kayıpların önüne geçildi.

Projeyle ilgili bilgi veren Supsan Üretim Müdürü Kayhan Arık, “Yalın Enstitü Derneği’yle birlikte gerçekleştirdiğimiz yalın dönüşüm sonrasında çalışanlarımız gerçek değerlerini ortaya koyma fırsatı buldular. Sürece dahil edilen mavi yakalı personelimizin verimliliği arttı, bu durum da doğrudan üretim kalitemize yansıdı. Şirketin genelinde her gün iyileştirmeye yönelik öneri geliştirme, işini sahiplenme ve geliştirmeye yönelik gayret gösterme girişimleri arttı.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Dünya devlerinin supap tedarikçisi

Audi ve Mercedes’in denetimlerinden başarıyla geçen Supsan, 2011’de aynı zamanda Aston Martin ve Porsche’nin de tedarikçisi oldu. Supsan’ın ürettiği supaplar Porsche’nin 911, 996 ve Boxster modellerindeki 2,5, 2,7 ve 4,5 litre çeşitli motorlarında kullanılacak.

Bir seneden uzun süren denetimler sonrasında tedarikçi olarak seçilen Supsan, Asron Martin’in de mevcut V12 motorunun yerini alacak yeni nesil motorunda kullanılacak olan supapları üretecek. Aston Martin’in Vantage modeline güç verecek olan bu motorun geliştirme ve test çalışmaları halen Aston Martin’in Almanya’nın Köln kentindeki fabrikasında yürütülüyor. Motorun seri üretiminin bu yılın sonbahar aylarında başlaması planlanıyor. Yıllık üretim adedinin ise 4000 motoru aşması bekleniyor.

Aston Martin ve Porsche’ın yanı sıra Avrupa’da Mercedes–Benz, Bentley, DAF, Iveco, Volvo, Renault, Nissan, Ford, Peugeot, VW, JCB, Fiat, Volvo Penta, VM Motori, Isotta Fraschini Supsan’ın müşterileri arasında yer alıyor. Firma Amerika’da ise, Detroit Diesel, John Deere, Ford, Chrysler, General Motors için üretim yapıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir