SUBARU “BRZ” ve “Yeni Impreza” Modelleri ile Cenevre Fuarı’nda

By on 17 Şubat 2012

SUBARU’nun, geçtiğimiz yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı  “BRZ” ve “Yeni Impreza” modellerinin Avrupa Prömiyeri, 82. Uluslararası  Cenevre Motor Show’da  gerçekleşiyor.

Fuarda ayrıca Subaru’nun 1972 yılından beri sadece kendi otomobillerinde kullandığı, sürücüye üstün kontrol ve kusursuz sürüş tekniği sunan Simetrik Sürekli Dört Çeker (AWD) sisteminin 40.Yıldönümü de bir dizi etkinlikle kutlanacak. Subaru’nun gelenekselleşmiş simetrik 4 çeker sistemi fuar süresince ziyaretçilerle 3 boyutlu görsel oyunlarla anlatılacak.

Otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan Cenevre Fuarı 6 Mart tarihinde tüm sektör temsilcilerine, markalara ve otomobil tutkunlarına kapılarını açarken, Subaru’nun fuarda lanse edeceği “BRZ” ve “5 Kapılı Impreza” modelleri merakla bekleniyor. 82. Cenevre Uluslararası Motor Show’a bu yıl Subaru’nun “Yalın sürüş” zevkini yansıtan “BRZ” ile kalite ve fonksiyonelliği bir arada sunan “Yeni Impreza” modelleri damgasını vuracak. Modellerin Avrupa Prömiyeri 6 Mart Salı günü saat 11.45’de 2241 numaralı stantta düzenlenecek basın toplantısında gerçekleşecek.

Saf Sürüş Keyfi: Subaru BRZ

 “Saf Sürüş Zevki” sloganı ile yola çıkan ve kalbinde yepyeni özel bir boxer motoru bulunduran BRZ, hafifliği, kompaktlığı ve düşük ağırlık merkezi ile dikkat çekiyor. Subaru’nun arkadan itişli platformu ile birleşen SUBARU BRZ ağırlık merkezi düşüklüğünde yeni bir seviye yakalıyor. Otomobilin toplam ağırlığının yarısından fazlası diz seviyesinin altında konumlandırıldığı için özellikle yol tutuş konusunda fark yaratılıyor. Dünyanın en düşük yer çekimi merkezine sahip araçlardan biri olan BRZ harika bir sürüş performansı vaat ediyor.

BRZ, “Benzersiz bir yol tutuş keyfi” konseptini hayata geçirmeyi başarıyor. SUBARU BRZ, özellikle bir spor araçtan beklenenleri yerine getirmesi için özel olarak tasarlanmış 2.0 litrelik karşılıklı yatay 4-silindir boxer motor taşıyor.

Subaru ve Toyota Motor Corporation tarafından ortak olarak geliştirilen Subaru BRZ, çevik yönlendirme sistemi ve benzersiz sürüş keyfi ile her iki markanın da çok sayıda müşteriye üst düzey ve saf sürüş deneyimi sunma konusundaki istekliliğini mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Kalite Devrimi: Yeni Subaru Impreza 

Impreza,“Confidence in Motion” mottosu doğrultusunda hazırlanmış ilk Subaru modeli olma özelliğini taşıyor. Boyutları çok fazla değiştirmeden daha ferah bir iç mekan yaratılan yeni Impreza’da keyif ve kalite hissi bir arada yaşatılıyor. Uzatılan dingil mesafesi sayesinde arka koltuklarda diz mesafesinde 200mm’lik bir artış sağlanıyor. Değer ve kalite hissini yeniden tanımlayan Subaru Impreza’da kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına özellikle dikkat edilmiş. Yumuşak dokunuşlu ön konsol bunun ilk örneği. Değişen müşteri tercihleri doğrultusunda kalite çıtasını yükseltmek, Subaru’nun yeni dönemdeki en büyük global çalışması. Bu hedefin ilk meyvesi olan Impreza yeni tasarımı ile her noktasında kalite algısının yüksek dozda hissedilmesini sağlıyor. 

‘Akılcı ve Klas’ olarak tanımlanan Impreza altıgen tasarımlı tampon ve ızgarası ile atak ve sportif bir duruş sergiliyor. Öne çekilen A sütunu ve genişleyen çamurlukları sayesinde heybetli bir görünüme bürünen Impreza, pencere tasarımlarının akıcılığı ile profilden bakıldığında da sportif imajını koruyor.

İç mekanda ise kalite odaklı tasarım anlayışı devam ediyor. Enine yerleştirilen konsol elemanları sayesinde ferahlık hissi maksimumda tutuluyor. Sürücü ve yolcu için pratik unsurlar içeren iç mekan da tasarımın yanı sıra kullanılan malzemelerin kalitesine de özel önem verildi. Kolay kullanım sunan yeni üç kollu çok işlevli direksiyon direkt oluşu ile hem güven veriyor hem de çok yönlü kullanım özellikleri ile sürücü dostu öğeler içeriyor.

Yeni motora yeni şanzıman

Yıllardır Subaru’ya duyulan güveni perçinleyen sürekli simetrik dört çeker sistemi (AWD) yeni Impreza’da da kullanılmaya devam ediliyor. Subaru Impreza için özel olarak geliştirdiği CVT (Sürekli Değişken Şanzıman) otomatik vitesi ile kesintisiz vites geçişleri sunuyor. Manuel ve otomatik sürüşü bir arada sunan bu yeni şanzıman, 6 ileri manuel modunda o kadar hassas ki; seri kullanımlara izin veren hızlı geçişleri sayesinde sportif klasik otomatik vitesli modellere belirgin bir üstünlük sağlıyor. 5 Kapılı Impreza 1.6 litrelik benzinli seçeneği ve yeni CVT şanzımanı ile ilk kez Avrupa pazarında satışa sunulacak.

AWD sisteminin 40. Yılı Cenevre’de kutlanıyor

Subaru’nun ilk olarak 1972 yılında Leone Estate Van 4WD modeli ile piyasaya sunduğu AWD sisteminin 40. Yıldönümü sebebi ile Cenevre Otomobil Fuarı ziyaretçilerine bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Fuar süresince gerçekleşecek etkin tanıtım faaliyetleri ile Simetrik AWD teknolojisinin geleceğe aktarılması hedefleniyor. 

40. Yıla özel logo tasarlandı

Araç ile bütünleşmeyi simgeleyen “Centaur” logosu Simetrik AWD sisteminin vaat ettiği “Keyifli Sürüş ve Gönül Rahatlığı” konseptini sembolize ediyor. Yarı insan yarı at şeklindeki Centaur simgesi, Simetrik AWD sisteminin odaklandığı “sürücüyle otomobilin bütünleşmesi” temasını mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Symmetrical AWD teknolojisi

Her türlü yol koşulunda keyifli sürüş ve güvenlik hissini bir arada sunabilen, motor gücünün iki tekerlek yerine dört tekerleğe sürekli eşit olarak aktarılabildiği,  part-time değil full-time olarak çalışan bir aktarma sistemi. Sadece Subaru araçlarında standart olarak bulunan bir teknoloji olan Symmetrical AWD, hava ya da yol şartları ne olursa olsun, Simetrik Sürekli Dört Çeker teknolojisi sayesinde tüm Subaru modelleri güvenli ve keyifli yolculuk sunar.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir