Stil Bakış Açınızı Yeni Fiat Punto ile Değiştiriyor!

By on 20 Mart 2013

Size Türkiye şartlarına en uygun otomobilleri sayın sedek heralde ilk beş marka arasında Fiat Punto’yu söyleyebilirsiniz.  Doğruyu söylemek gerekirse bizim içinde bu böyle… Çünkü Punto tam anlamıyla ülkemiz yol ve hava şartlarına göre tasarlanmış bir otomobil! Ülkemizde ilk geldiğinde Grande Punto etiketiyle piyasaya çıkan bu otomobil bugün sadece Punto markasıyla müşteri kitlesinin beğenisini kazanmaya devam ediyor… Bizde sizler adına yeni Punto’nun 1.4 litrelik benzinli versiyonunu test etme imkanı yakaladık. Punto’yu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

TASARIM

Dış tasarımında sade detayların kullanıldığı yeni Punto’da, yuvarlak hatları ve yerden yüksek duruşu dikkatimizden kaçmıyor! Ön ızgaraya doğru sivrileşen farlar ile bunlara çok güzel kombine edilen iki parçalı ön ızgara eskisine oranla tasarımda bir adım öne çıkan unsurların başında gelmiş… Diğer modellerde de sıkça karşımıza çıkan büyükçe Fiat logosu yeni Punto’da da markayı ön plana çıkarmış! Bununla bereber iki parçalı ızdaraya kombine edilen sis farları da otomobile şık bir görünüm kazandırmış. Yeni Punto’nun arka kısmında ise tasarımdaki sadeliğin devamını görüyoruz. Yüksekte ve ince hat halinde tasarlanmış arka stop lambaları bizce gayet sade olmuş. Aynı zamanda önde de kullanılan Fiat logosuna ek olarak Punto yazısı da dikkatimizi çeken diğer özellik olmuş. Büyükçe kullanılan arka tampon da otomobile ayrı bir hava karmış!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Yeni Punto’nun kokpitine geçtiğimizde bize ferah bir ortama girdiğimizi hissettiriyor. Oldukça şık tasarlanmış radyo ve MP3 çalar bölümü ve buna entegre edilmiş çift bölgeli dijital klima sistemi de yeni Punto’nun dikkat çeken konfor özellikleri arasındaki yerini almış. Halefine oranla iç mekan işçiliğine daha da önem verilmiş olan yeni Punto’da üç kollu direksiyon üzerinde konumlandırılan kısa yol tuşları da konforlu yolculuk yapılmasına olanak tanımış!

Test aracımızda standart olarak sunulmuş olan konfor özellikleri arasında start&stop, hız sabitleyici, ışığa duyarlı dikiz aynası, yokuş kalkış desteği, Direksiyondan kumandalı, Bluetooth teknolojisi hands free kontolleri, USB portlu MP3 çalar ve SMS okuyucu, Direksiyondan kumandalı  Radyo+CD+MP3 çalar bir çırpıda sayabileceğimiz bazı konfor özelliklerini oluşturuyor…

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.4 litrelik çok noktadan enjeksiyonlu benzinli motor maksimum 6000 devirde 77 beygirlik güç üretip bunu 115 Nm’lik tork oranı ile desteklenmiş. Bize sorarsanız 4-5 kişilik bir aile için bu beygir ve tork oranı yeterli seviyede yapılmamış! Özellikle rampalarda içinde yolcu varken bu farkı çok iyi gözlemliyorsunuz ve doğal olarak ise otomobil biraz daha benzin sarfiyatı sunuyor! Fiat Ar-Ge merkezine önerimiz yeni motorları tasarlarken beygir ve tork oranlarını biraz daha üst seviyede tutarlarsa daha performanslı bir otomobil ortaya çıkarmış olacaklar… Test süremiz zarfında yüz kilometrede ortalama 7.8 litrelik yakıt tüketimi sunan yeni Punto, şehirlerarasına geçtiğinde ise bu rakam 5 litrelere kadar düşebiliyor! Ancak bu rakamlara inebilmeniz için otomobili agresif kullanmamanız da gerekiyor.

GÜVENLİK

Güvenlik konusunda da rakiplerinden alta kalmayan yeni Punto’da standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında sürücü-yolcu-perde hava yastıkları, ESP (Elektronik Stabilite Programı), ASR (Otomatik Çekiş Kontrol), ABS+EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı) HBA (Hidrolik Panik Fren Destek Sistemi), MSR (Motor Fren Torku Düzenleyici) yer almış!

FİYAT

Test aracımızın anahtar teslim satış fiyatı 37.600 TL’dir.

SONUÇ

Test ettiğimiz Türkiye’nin en çok tercih edilen markaları arasında üst sıralarde olan yeni Punto, gerek sürüş konforu gerekse de diğer özellikleriyle neden bu kadar tercih edildiğini bize kanıtladı… Altı ileri manuel vitesi test ettiğimiz yeni Punto’da yukarıda da bahsettiğim gibi beygir ve tork oranları otomobile biraz düşük kalmış. Bunun dışında yeni Punto tasarım anlamında olsun, yol tutuş anlamında olsun sınıfındaki rakiplerinin korkulu rüyası olmayı sürdüreceğe benziyor… Bu otomobili tercih edeceklere bol keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir