Sportif Güzellik; Renault Megane HB GT-Line

By on 01 Eylül 2016

İlk kez Tasarımcı Patrick le Quément tarafından tasarlanıp 1988 yılında konsept otomobil olarak gösterilen Mégane efsanesi, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından 1995 yılının ilk aylarından itiberen C segmentinde üretimi gerçekleştiriliyor. Son olarak 2013 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda makyajlanan Megane, bugün baştan sona yeniden tasarlanarak Renault’un son yıllardaki tasarım felsefesine adapte edilerek fanatiklerinin karşısına çıktı! Bizde otosevdasi.com olarak sınıfının lideri olan Nisan ayında ülkemizde satışa sunulan Megane HB GT-Line özel tasarım versiyonunu test ettik.

IMG_20160828_184337

TASARIM

Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen yeni Renault Megane, hem dinamik ve özenli bir tasarıma hem de üst segmentten aldığı yenilikçi teknolojilere sahip. Güçlü omuzları ile Renault markasını genlerine işlemiş olan dinamizmi vurgulayan Megane, gövdenin ve kaputun alt kısmındaki düzenli ve belirgin hatlar otomobilin dinamik duruşuna katkı sağlamış. Ayrıca Yeni Renault Megane GT-Line, önde ve arkada sıra dışı tasarımları ile gündüz ve gece farlarına da sahip otomobil! Buna paralel olarak Arkada, sürekli yanan LED farlar, Edge Light teknolojisi sayesinde yatay ışık imzası sunuyor. Yeni Edge Light teknolojisi sayesinde derin, koyu kırmızı bir ışık ile 3D fırça darbesi etkisi uyandırılmış…

IMG_20160828_184659

KONFOR

Otomobilin kokpit bölümüne yerimizi aldığımızda daha önce test ettiğimiz Talisman’ın iç tasarımıyla benzerlikler gösterdiğine şahit olduk. GT-Line versiyonunda dünyada ilk kez kullanılan 4Control sistemi sayesinde Megane, sportif ve dinamik bir yol tutuşu, üstün viraj alma kabiliyeti ile birleştirildi. Segmentinde iddialı duruma getirilen bir diğer özellik ise Yeni Espace ve Talisman’da da kullanılan 8.7-inçlik (22 cm) portre formatlı ekrana sahip! Bu segmentte daha önce görülmemiş şekilde, söz konusu ekran kolay kullanım için akıllı telefon veya tablet bilgisayarlarda olduğu gibi kapasitatif ekran kullanılmış…

Test aracımızda yer alan bir diğer konfor özelliği ise Multi-Sense teknolojisi! Bu özellik sayesinde kullanıcılar sürüş deneyimlerini kişiselleştirebiliyor. Gaz pedalı ve motor tepkisinin modifiye edilmesi, EDC otomatik şanzımanın vites değiştirme hızının ayarlanması, direksiyon sertliğinin ayarlanması, koltuklardaki masaj fonksiyonun (Icon versiyonunda) ve kabin aydınlatmasının ayarlanması ile gerçekleştiriliyor.

IMG_20160828_184551

Sistem beş farklı sürüş modu sağlıyor: Neutral,Sport,Comfort,PersoveEco. GT versiyonunda Eco modunun yerini ‘R.S. Drive’ modu almış… Ayrıca Beş farklı iç aydınlatma seçeneği mevcut: Bunlar, sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil! Aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve Icon versiyonundan itibaren ön ve arka kapıları kapsıyor.

Ayrıca, MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfort ve Sport…

IMG_20160828_184242

PERFORMANS

Yenilenen Megane’nin kalbinde yer alan yeni nesil 1.6 litrelik dizel EDC motoru 130 Beygirlik güç üretip bunu 320 Nm’lik muhteşem torkuyla bütünleştirmiş! EDC şanzımanın kusursuzluğu tartışılmaz! Buna paralel olarak şehir içinde test ettiğimiz otomobilin bize sunduğu ortalama yakıt tüketimi ise 6.3 litre… Bu rakamı daha da aşağıya çekebilmek mümkün ancak bizim test süremiz sınırlı olduğu için bu rakama ulaşabildik. Ekonomik motora sahip olan Megane’ın aynı zamanda bu motoru ekolojik ve çevreci de… Sonuç olarak gerek vites geçişlerindeki kusursuzluğu gerekse de güçlü ve ekonomik olması bu otomobilin en önemli artısı olsa gerek!

GÜVENLİK

Euro NCap çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Megane, sürücüsünü daha güvenli hale getiren güvenlik ekipmanlarıyla donatılmış… Şerit takip sisteminden tutunda, Otomatik uzun/kısa farlara, çarpışma riski ortaya çıktığında devreye giren aktif firen sistemine, hız sabitleyiciden yokuş kalkış desteğine kadar bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor! Bunlara paralel olarak diğer güvenlik ekipmanları ise şöyle; kör nokta uyarı sistemi, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Sürücü ve Yolcu Ön ve Yan ve perde Hava Yastıkları, 6 LED Gündüz Farları gibi özelliklere yer verilmiş…

IMG_20160825_165250-01FİYAT

Test aracımız olan Renault Megane GT Line 1.6 dCi 130 bg anahtar teslim satış fiyatı 94.000 TL’dir. Otomobil GT Line versiyonu olduğu için diğer Megane modellerine oranla biraz daha pahalı… Bununla birlikte Megane HB modellerinin başlangıç fiyatları ise 74.500 TL’den başlamaktadır! Dolayısıyla her kullanıcı kendi bütçesine göre seçimler yapabilir.

YORUM FARKI

Renault markasının amiral gemileri arasında gelen Megane modelleri, gerek HB gerekse de sedan tarzıyla her zaman Türk tüketicisinin beğenisini kazanmıştır! Elbette bunu yaparken ülkemiz tüketicilerinin Renault etiketine duydukları güvenin etkisi kuşkusuz tartışılmaz. Son yıllarda Renault modellerinde gözle görülür bir şekilde gelişen tasarım atılımı son olarak Captur, Talisman, Kadjar’ın devamında Megane ile devam ediyor.

Renault markasına ülkemiz insanına bakış açısına en güzel örnek bence biricik annemin tespiti olsa gerek! Kendisi ne zaman Renault marka test araçlarına binse “Renault dendiğinde Arçelik markası aklıma geliyor. Çünkü ikisi de ülkemizin yerli markası” der! Bence annemin bu tespiti mükemmel ötesi ve yerinde bir tespit… Zira ülke genelinde bir araştırma yapsak tüm katılımcılar aynı şeyi işaret edeceklerdir.

Bu güzel anekdottan sonra gelelim Megane HB GT Line versiyonu görüşlerim.  Yenilenen Megane bir önceki halefine oranla adeta evrim geçirmiş diyebilirim. Otomobilin dizaynından tutunda iç mekanda kullanılan yumuşak malzeme kalitesine kadar bir çok alanda yeniliğe gidilmiş… Aynı zamanda otomobilin kokpit bölümü de Talisman’da olduğu gibi yenilenmiş! Bu tasarım detayları bize gösteriyor ki Renault gelecekte bu çizgide giderse yeni modelleriyle daha bizi çok şaşırtacağa benziyor. Otomobili kullanırken bir rahatsızlığımı da dile getirmek isterim. Tam dijital göstergenin hemen üzerine monte edilen cama yansıtılmış olan hız gösterge paneli bence otomobili kullanırken yola tam olarak konsantre sağlamayı engelliyor. Bunu bir ben mi yaşadım bilemiyorum ancak bu özelliği beni rahatsız etti diyebilirim!

Bunun dışında otomobil bence istekleri tamamen karşılıyor. Şimdiden tercih edeceklere kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim.

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/hakan5134

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir