Sporculuk Geninde Var: Jaguar F-PACE R-Sport

By on 13 Şubat 2017

Jaguar’ın süper spor aracı F-TYPE’tan ilham alınarak tasarlanan ve spor otomobil genlerini yerden yüksek bir SUV gövdesinde birleştiren Jaguar F-PACE, 2016’nın ikinci çeyreğinde Borusan Otomotiv Satış Noktaları’nda yerini aldı.

Jaguar’ın SUV segmentine ilk kez giriş yaptığı modeli olma özelliğine sahip olan spor karakterli F-Pace, çok yönlü günlük kullanıma uygun oluşu ve aynı zamanda rakipsiz dinamikleri ile Jaguar markasının performans odağını farklı bir segmente taşıyan bir model… Ülkemizde satışta olan Jaguar F-PACE R-Sport 2.0 litre 180 bg’deki Ingenium dizel motorunu test ettiğimiz aracı gelin daha yakından tanıyalım:

IMG_20170211_145723-01-1200x1600

TASARIM
Öncelikle Jaguar’ın “Hafif Alüminyum Mimarisi” kullanılarak geliştirilen yeni F-Pace, kaslı yan çizgileri, çamurluk havalandırmaları ve ayrıştırıcı stop lamba tasarımı ile F-TYPE modelinden esinlenilmiş! Aracı rakiplerinden ayıran bir diğer özelliği ise %80 alüminyumdan üretilmiş olup, segmentinde alüminyum yoğunluklu tek monokok gövdeye sahip olması…
Görsel açıdan ilhamını Jaguar F-TYPE’tan alan F-PACE, spor bir otomobilin genlerine sahip bir SUV olarak rakiplerinin korkulu rüyası olmaya aday diyebiliriz! Aracın kaslı duruşu ile sportif duruşu birleşince ortaya çıkan karakteristik tasarımı bize göre SUV bir araçtan öte spor bir otomobil havasını mükemmel bir şekilde yansıtmış.

IMG_20170211_144125-01-1600x1200

Otomobilin ön yüzüne baktığımızda Jaguar’ın imzasını taşıyan ‘J’ Blade gündüz farlarına sahip F-PACE Adaptif LED farlar oldukça dikkat çekici nitelikte tasarlanmış… Buna paralel olarak arı kovanını andıran ön ızgara ve krom geçişlerle zenginleştirilmiş olan farların altında yer alan havalandırma girişleri de aracın sporcu duruşunu vurgulayan bir başka tasarım detayı…
Motor kapağındaki çıkıntıdan belirgin arka Led ince far tasarımına kadar birbirini tamamlayan tasarım detaylarıyla zenginleştirilen F-PACE’ın krom kaplama içine yerleştirilen çift egzoz girişleri de arka tasarımda sporcu ruhunun bir göstergesi olsa gerek! Aracın arka tasarımında bir başka dikkat çekici ayrıntı ise bagaj kapağı üzerine konumlandırılan spor rüzgârlık…

KONFOR
F-PACE R-Sport kokpitine geçtiğimizde bizi tasarımsal anlamda malzeme işçiliği bizi karşıladı. Üç kollu spor direksiyonu ve üzerine konumlandırılan kısa yol tuşlarıyla ergonomik sürüş yaşadığımız aracın orta konsoluna konumlandırılan 8 inç dokunmatik ekran ile araç içi bilgi ekranına rahatça ulaşılabilmekte aynı zamanda Navigasyona da bağlanılabilmektedir. Bununla birlikte iç mekan aydınlatmalarında kullanıcıya özel 10 farklı renk seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz.

FP_17MY_160_GEE-desktop-1366x650_tcm76-186442_desktop_1366x650

Test aracımızda yer alan kayar panaromik cam tavan iç mekanı ferah hale getirmiş. Diğer konfor özelliklerine de örnek verecek olursak ipod, USB, AUX bağlantılarına yer verilmiş. Otomobilin bir diğer konfor özelliği ise birbirinden farklı sürüş modları… Bunlar: JaguarDrive Control sistemi, Dynamic Modda daha hızlı vites değiştirme ve daha sportif şekilde vites küçültme sağlıyor. Verimliliği artırmak üzere Eco Modunda daha erken vites yükseltir, Rain Ice Snow Modunda ise tutuşun zayıf olduğu durumlarda daha yumuşak şekilde ilerleme özelliğini benimsiyor. F-PACE’in tam dinamik performansından yararlanma ve yakıt ekonomisini en üst seviyeye çıkarma seçenekleri arasında bir tercih yapmanıza olanak sağlıyor.

Benzersiz JaguarDrive Control sistemi Dynamic Modda daha hızlı vites değiştirme ve daha sportif şekilde vites küçültme sağlar, verimliliği artırmak üzere Eco Modunda daha erken vites yükseltip Rain Ice Snow Modunda ise tutuşun zayıf olduğu durumlarda daha yumuşak şekilde ilerleme özelliğini benimser. Ayrıca 650 litrelik geniş bagaj hacmini de vurgulamadan geçmemek gerekir!

IMG_20170208_162145-01-1600x1200

MOTOR
Jaguar’ın yeni motor ailesinden 2,0 litrelik 4 silindirli sekiz ileri otomatik 180bg Turbocharged Dizel motorunu test ettiğimiz F-PACE maksimum 1750 devirde 430 Nm muhteşem bir Tork devri elde ediyor. Hem şehir içi hem de şehirlerarasında kullanma fırsatı bulduğumuz F-PACE’ın ekonomik motoru bize 100 km’de ortalama 7.3 litrelik değer sundu! Segmentine bakınca oldukça ekonomik olan bu tüketim değeri ile birlikte 139 gr/km’lik Emisyon değeriyle de çevreci olan aracın ağırlığı ise 1775 kg… Bu motor ve bu ağırlıkta bir aracın bu denli ekonomik olmasındaki bizce en önemli etken Tork devrinin yüksek oluşu!

Jaguar Land Rover’ın zahmetsiz performans, sadelik ve verimlilik için tasarlanmış yeni nesil motor, gelişmiş teknoloji ve tümüyle alüminyum yapısıyla Ingenium etkileyici seviyede yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sunuyor. Önceki motorlarına göre 20 kg daha hafif olan bu motor bilgisayar kontrollü, adaptif motor soğutma özelliğine de sahip…

IMG_20170208_162222-01-1600x1200

GÜVENLİK
Yeni Jaguar F-PACE, her yolculuğu daha güvenli ve konforlu hale getirmek için; şeritten ayrılma uyarısı, trafik işareti tanıma sistemi, adaptif cruise kontrol, kör nokta uyarı sistemi, acil durum freni, surround kamera sistemi, aktivite anahtarı gibi gelişmiş sürücü yardım teknolojilerine sahip. Bununla birlikte bileklik formundaki “Aktivite Anahtarı” geleneksel anahtarı otomobil içinde devre dışı bırakıp yüzme dâhil bir çok spor sırasında araç anahtarını rahatlıkla taşımanıza da olanak sağlıyor!
Diğer sürücü destek özellikleri ise: Bağımsız acil durum freni, dışarının 360° görünümünü sunan Surround Kamera Sistemi, Motor sürükleme Torku kontrolü, Dinamik Denge Kontrolü, park asistanı, yokuş kalkış desteği, ABS, ESP, ASR, ve harekete duyarlı bagaj kapağına sahiptir.

FİYAT
Test sürüşünü gerçekleştirdiğimiz Jaguar’ın ilk SUV modeli olan F-PACE’ın 2.0 litre dizel otomatik versiyonunun anahtar teslim satış fiyatı 454.335 TL’dir. Aracın fiyat olarak bu kadar tuzlu olmasının sebebi sizde takdir edersiniz ki 2.0 litre ve üzerindeki motorlara uygulanan fahiş vergi rakamları ve son günlerde fırlayan Euro kuru olsa gerek! Zira aracın fiyatı motor ve modeline göre 371 bin ile 756 bin arasında değişiyor.

IMG_20170211_145939-1200x1600

YORUM FARKI
1945 yılında İngiltere’de kurulan Jaguar efsanesi 2008 yılında Hindistan’ın en büyük otomotiv markası Tata’ya satıldı. Bir diğer ayrıntı ise Jaguar, otomobillerinin motor kaputunun üstünde yer alan ve zıplayan Jaguar figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak için değiştirerek ürettiği yeni modellerine bu Jaguar figürü yerine, Jaguar resimli bir plaket monte etti.

Ülkemizde Borusan güvencesi altına girdikten sonra satış grafiği hızla yükselen Jaguar markası, ilk SUV modeli olan ve spor otomobil tutkunlarının ilgisini de çeken F-PACE R-Sport versiyonunu kullanıp test etme ayrıcalığını yaşadım. Ayrıcalık diyorum zira bu otomobili kullanmak bence bir ayrıcalık!
Gerek dünyada gerekse de son yıllarda ülkemizde SUV otomobillere olan ilgi artarak devam ediyor. Dolayısıyla bu iştahlı pazarda bende varım diyen birçok firma da bu pastadan pay alma telaşına girerek birbiri ardına modelleri piyasaya sürmekteler. Bence bu rekabetten en karlı çıkan müşteriler olsa gerek! Zira bu kadar modelin olduğu bir pazarda seçimlerini yaparken önlerine daha çok model geleceği de aşikâr…

F-PACE R-Sport’un iç mekan kalitesi rakiplerine baktığımızda oldukça iddialı… Aracın performansı ise 180 PS’lik motorunu 430 Nm’lik Tork ile adeta spor bir otomobile dönüştürülmüş. Sekiz ileri şanzımanı bence kusursuz! Aracın tasarımına ise bence diyecek kelime bulamıyorum. Sporcu ruhuyla tasarlanan F-PACE’ın kaslı duruşu rakiplerinin korkulu rüyası olacağa benziyor.

Benim için bir otomobilde en önemli unsur önce motor gücü ve ekonomisi sonra tasarımı gelir. Aracın dış görünümü ne kadar kusursuz olsa da direksiyon başına geçtiğinizde sizi performansı ve yakıt tüketimi ile hayal kırıklığına uğratıyorsa inanın gözünüz hiçbir şeyi görmez olur! Ama bu otomobilde performansından tutunda tasarımına ve malzeme kalitesine kadar kusursuz…

IMG_20170211_145758-1600x1200

Fiyatı aklınızda eminim benim gibi soru işareti oluşturabilir ama malum yazı içinde de bahsettiğim gibi ülkemizde maalesef ki inanılmaz vergi oranları ve dengesiz kur var. Bunlar olduğu sürece belli gelir seviyesinde olan kişilerin bu tarz otomobillere sahip olması hayalden öteye gidemez! Parası olanlar içinde fazla söze gerek yok. Onlar bence bu otomobili test etmeden diğerlerine bakmasınlar derim. Çünkü F-PACE çok farklı bir SUV diğerlerine benzemiyor!

Bu arada ülkemizde rayting rakamlarında üst sıralarda olan dizilerin de vazgeçilmez oyuncusu F-PACE! Örneğin “İçerde” dizisi ile marka sıçrama gerçekleştirebilir benden demesi 
Şimdiden bu sporcu SUV’ı tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…
Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir