Söz Konusu Ailenizse Gerisini Egea Station Wagon’a Bırakın

By on 08 Kasım 2017

Son yıllarda ülkemizde Station Wagon otomobil kültürünü yeniden canlandıran Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea Projesi’nin üçüncü gövde tipi olan Fiat Egea Station Wagon’un 1.6 litre dizel motorlu ve 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlı versiyonunu Bursa’dan dünyaya ihraç etmeye devam ediyor.

Station wagon karoserli Egea’nın, tıpkı Egea Hatchback’te olduğu gibi; Türkiye’de kompakt sınıfta “Yerli üretim özelliği taşıyan tek station wagon modeli” olarak da ön plana çıkan Egea SW ile markanın binek araç serisi tamamlanmış oldu.

Tofaş’ın 45 yıllık üretim tarihi içinde Fiat Tempra Station Wagon ve Fiat Palio Weekend modellerinden sonra ülkemizde ürettiği 3. station wagon karoserli model olan Fiat Egea Station Wagon’u bizde otosevdas.com olarak yakından inceleyip test etme şansını yakaladık.

IMG_20171103_162057_981

TASARIM-DONANIM
Fiat tasarımcıları, aracın yüzüne tümüyle yatay bir duygu kazandırırken ana farları ön ızgarayla görsel olarak birleştiren bir tasarım ile sağlamlığı ve doğal duruşu ifade ediyor. LED teknolojisini içeren gündüz sürüş farları ve projeksiyon tipi halojen ön farlar sayesinde sakin ama güçlü bakışlara sahip Fiat Egea Station Wagon, kendinden emin ve maskulen bir görünüme de kavuşturulmuş.

Aracın tam merkezinde bulunan, Fiat logosundan başlayarak yayılan dinamik düzenlemeli krom ögeler dizisi sayesinde ızgara, bir mücevher hissi vermiş. Üst ızgaranın altını çizen krom şerit, her iki ön far grubunu birbirine bağlarken, hem alt ön hem de otomobilin geriye kalan kısmını zenginleştiren tüm krom detayları tamamlamış. Ön ızgaradaki krom kaplı bölümler, alt ızgaralardaki krom şeritler ve krom kaplı kapı kolları otomobilin dört bir yanındaki seçkin duyguyu tamamlamış.

Egea SW’nin arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka farlar hâkim. Dinamik biçimli arka farlar, çift parçalı yapısı sayesinde aracın tasarımına fark katmış. Belirgin arka spoyler son derece geniş bagaj bölümünü aerodinamik bir formda ve düzgün bir şekilde tamamlarken arka tamponun sağlam duruşu, arka kısma sportif ve kendinden emin bir görünüş kazandırmış. Fiat Egea Station Wagon’un gövdesinin yan kısmında yer alan ve ön farlardan başlayıp arkada farlara kadar devam eden karakteristik omuz çizgisi de aracın dinamik görüntüsünü tamamlayan bir başka tasarım ayrıntısı olmuş.

İç-Mekan1

Urban Plus ve Lounge Plus adı verilen iki donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulan dizel otomatik kombinasyonlu Fiat Egea Station Wagon, giriş versiyonundan itibaren kompakt station wagon müşterisinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek zengin donanımıyla dikkat çekiyor.

IMG_20171105_163409

Modelin giriş seviyesi olan Urban Plus donanım paketinde; 6 hava yastığı, LED gündüz farları, krom kapı kolları, tavan rayları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, otomatik klima, park sensörü, 5 inç dokunmatik ekranlı Uconnect sistemi, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor. Fiat Egea Station Wagon’un giriş donanım seviyesi olan Urban Plus’ta ileri sürücü destek sistemleri de standart olarak sunuluyor.

Hız Sınırlama Sistemi, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi ve Otomatik Acil Durum Freni özelliklerinden oluşan bu teknolojiler ile Fiat Egea Station Wagon dikkat çekiyor. Fiat Egea Station Wagon’un en üst donanım paketi olan Lounge Plus ise tüm kompakt sınıf müşterilerinin beklentilerini bir adım daha ileri taşıyor. Bu donanım seviyesinde Urban Plus’a ek olarak 7 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet ekran, 17 inçlik alaşımlı jantlar, far ve yağmur sensörleri ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor.

Fiat Egea Station Wagon’un 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar yatırıldığında düz bir zemin oluştururken, aynı zamanda 1.8 metreden daha uzun eşyalar için dahi yeterli yükleme alanı elde ediliyor. Hareketli bagaj zemini, yine bulunduğu kademeden çıkartılarak bir alt kısma yerleştirilebiliyor, bu sayede bagajın bölmesinin toplam yüksekliği arttırılabiliyor. Ayrıca, sağ ve solda bulunan ve hareket edebilecek eşyaları saklamak için tasarlanan 2 adet yan bölmenin duvarları gerektiğinde yerlerinden çıkartılarak, bagaj genişliği de 1.35 metreye çıkartılabiliyor.

Fiat Egea Station Wagon, tüm FCA Grubu genelinde Uconnect bilgi-eğlence sisteminin yeni nesline sahip olan Egea Hatchback’ten sonraki ikinci model olarak ön plana çıkıyor. Bu sistem, tıpkı evdeki tabletlerimizde olduğu gibi yüksek tepki hızı, parmak hareketleri ile kaydırma, yakınlaşma ve uzaklaşma kolaylığına sahip. Bununla birlikte yeni Uconnect sistemi, mevcut Uconnect sistemlerinden aşina olunan Bluetooth bağlantısı, sesli komut, araç bilgi ve ayar ekranları ve entegre navigasyon gibi unsurları da bünyesi altında barındırıyor. 7 inçlik tablet ekran ve yüksek çözünürlük ile kullanışlılığı artan geri görüş kamerası kadar hız sabitleme sistemi, park, far ve yağmur sensörleri station wagon karoserli Fiat Egea’nın sunduğu, ihtiyaç duyulan ve hayatı kolaylaştıran, kabin içindeki teknolojilerden bazıları olarak ön plana çıkıyor.

Fiat Egea Station Wagon, sahip olduğu ekstra yalıtım özellikleri ile rakiplerine göre daha sessiz kabin sağlamış. Akustik yalıtım özelliğine sahip camlar, motor ve aktarma organlarındaki titreşim sönümleyicileri ve izolatörler, ses sönümle özelliğine sahip tavan kaplaması ve gövdenin çeşitli bölgelerinde bulunan ek izolatörler ile kabin içinde eşsiz bir sessizlik sunmuş. Bozuk yollarda dahi etkili olan ve darbenin boyutuna göre sertliği değişen özel süspansiyon sistemi ile de yüksek bir sürüş konforu sunmuş.

IMG_20171105_163445MOTOR-PERFORMANS
Öncelikle Fiat Egea Station Wagon, sınıfındaki iddiasını 120 HP güç ve 320 Nm tork üreten 1.6 litrelik MultiJet motor ve 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman kombinasyonu ile daha da arttırmış. Buna paralel olarak Fiat Egea Station Wagon’un sarsıntısız vites değişimi ile sürüş konforunu arttıran çift kavramalı şanzıman aynı zamanda performansı da üst seviyeye taşıyor. Bu sayede 200 km/s son hıza sahip olan dizel otomatik Egea Hatchback, 0-100 km/s hızlanmasını ise 10 sadece saniyede ulaştığımızı ifade etmek isteriz.

Gelelim en önemli konulardan biri olan yakıt sarfiyatı bölümüne… Egea SW dizel elbette rakiplerine nazaran cimri ötesi bir otomobil. Ancak testini gerçekleştirdiğimiz zaman zarfında gerek bizden önceki arkadaşlarımızın devirli kullanmaları gerekse de başka etkenlerden dolayı otomobilin ortalama değeri 8 litrelere kadar çıkmıştı! Biz teste aldığımızdan son güne kadar ise standart kullanım ile birlikte bu rakamı 6 litreye kadar düşürebildik.

Eminiz ki otomobil bizimle daha uzun süre geçirseydi bu rakamı 5 litreye kadar da düşürebileceğimizi iddia ediyoruz!

Sonuç olarak ekonomik bir otomobil olan dizel otomatik Egea SW’nin vites geçiş aralıkları ve performansı da şahane denebilecek seviyede.

GÜVENLİK
Fiat Egea Station Wagon, sınıfında ilk ve tek olarak standart sunduğu ‘ileri sürücü destek sistemleri’ ile ön plana çıkarmış. “Çarpışma Riski Uyarı Sistemi”, “Otomatik Acil Durum Freni” ve “Adaptif Hız Sabitleme Sistemi” özelliklerinden oluşan bu teknolojiler, Egea Station Wagon’u rakiplerinden ayrıştırıyor!

Bununla birlikte Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, alışageldiğimiz hız sabitlemenin bir adım ötesini temsil etmiş. Sistemi devreye alırken sabitlemek istediğiniz hızı ve de önünüzdeki araç ile korumak istediğiniz mesafeyi belirliyorsunuz. Sonrasında, önünüze bir araç çıkana kadar ayarladığınız hızda seyretmeye başlıyorsunuz.

Yan şeritteki araç önünüze geçtiğinde ve aranızdaki mesafe sizin belirlediğiniz takip mesafesinin altına indiğinde Fiat Egea Station Wagon otomatik olarak hızı kesiyor ve aradaki takip mesafesini koruyor. Öndeki araç hızlandığında ya da şerit değiştirdiğinde ise Fiat Egea Station Wagon sizi tekrar en başta belirlediğiniz hıza yükseltiyor!

Tüm bunları aracın sürücüsü hiç gaz veya fren pedalına dokunmadan ve de 30-160 km/saat arası hızlarda gerçekleştirebiliyor. Bu sisteme ilave olarak “Hız Sınırlandırma Sistemi” ise sürücülerin farkında olmadan hız limitini aşmamasına yardımcı olmak için Fiat Egea Station Wagon’da görev yapıyor.

Ayrıca Fiat Egea Station Wagon sahip olduğu “Çarpışma Riski Uyarı Sistemi” ve “Otomatik Acil Durum Freni” özellikleri ile kaza riskinin oluştuğu durumlarda önce sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Sürücüden gerekli tepkiyi alamaz ise otomatik olarak fren yaparak çarpışmayı önlüyor ya da muhtemel çarpışmanın etkisini minimize ediyor.

Birçok güvenlik ekipmanını standart olarak müşterisine sunan Egea SW’nin güvenlik özelliklerinden bazıları ise şunlardan oluşmakta: ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi), EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı), Bas (Panik Fren Destek Sistemi), ESP (Elektronik Stabilite Programı), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi), MSR (Motor Freni Tork Düzenleme Sistemi), ERM (Devrilme Önleme Sistemi), DST (Dinamik Geribildirimli Direksiyon Sistemi), Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Sürücü-Yolcu Ön, Yan Ve Perde Hava Yastıkları, Geri Görüş Kamerası (Test Aracımızda Yoktu) özelliklerine yer verilmiş.

FİYAT
Test aracımız olan Egea SW Lounge Plus 1.6 M.Jet 120 HP DCT’nin anahtar teslim satış fiyatı 110.900 TL’dir. Otomobilin başlangıç fiyatı ise 88 bin TL seviyelerinden başlamaktadır. Rakiplerine baktığınızda (Bu segmentte fazla rakibi olmasa da) bu fiyatların makul seviyede olduğunu da belirtmek isteriz.

IMG_20171104_171029

YORUM FARKI
Türkiye’de kompakt sınıfta “Yerli üretim özelliği taşıyan tek Station Wagon modeli” olarak da ön plana çıkan Egea SW’nin testi sırasında özellikle performansına hayran kaldığımı ifade etmek isterim.

Aracın yeterli tork seviyesinin de etkisiyle ilk hızlanmalarda kendini daha çok gösteren bu güç gösterisine şahit olurken adeta spor otomobil kullanıyormuşum hissini bende uyandırdı desem inanın abartmış olmam.

Buna paralel olarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan geniş iç hacminin yanı sıra alışılmışın dışında bir tasarıma sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Markanın da altını çizerek ifade ettiği gibi Egea ailesi ile ilk tanıştığımız günden bu yana geçen zaman zarfında ezberimizi bozan davranışlarda olduğunu gözlemliyorum 🙂

Aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş Station Wagon kültürünü tekrar canlanmasına katkı sağladığı için de Egea SW’ye karşı olan ilgim her geçen gün daha da artmakta…

Gerek otomobilin kokpitindeki konfor ve teknolojisi gerekse de cimri yakıt tüketimiyle Egea SW tam da bizim aile şartlarımıza uyan bir otomobil!

Bence Beş yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak en geniş alanı sunan Egea Station Wagon, konfigüre edilebilir bagaj bölmesiyle fonksiyonellik anlamında da tüm müşterilerin beklentilerini karşılar.

Şimdiden bu keyifli wagonu tercih edecek şanslı ailelere kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir