mouse ile üzerine gelince

Sosyal Medyada Güvende Olmak

By on 15 Aralık 2018
Aykut abi

Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Güvenlik Önerileri
Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin
Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerinizin kimler tarafından görülmesine izin veriyorsanız ayarlarınızı o yönde yapın. Eğer Facebook için ayar yapacaksanız her arkadaşınızın güvenlik sınıfını tek tek belirleyin. Her bir arkadaşınızı yakın arkadaşlar, akrabalar, okul arkadaşları, işyeri arkadaşları ve kısıtlılıklar gibi kategorilere yerleştirin ki bir paylaşım esnasından akrabalar görmesin ama yakın arkadaşlar görsün diyebilesiniz.

İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncelleyin
İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları özellikle de tarayıcıları mutlaka güncelleyin. Böylece kullandığınız işletim sistemi veya uygulamalardaki oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmış olursunuz.

Basit Şifrelerden Uzak Durun
Günümüzde birçok kullanıcı hala 123456, adı-soyadı veya doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmaktadır. Şifrelerinizi mutlaka karmaşık karakterlerden oluşturun ve en az 8 karakterden oluşsun. Şifrenin içerisinde sayılar, küçük-büyük harf ve özel semboller bulunsun.

İsteklere Şüpheyle Yaklaşın
Çok yakın bir arkadaşınız bile olsa sosyal medya üzerinden kişisel bir bilginizi istediğinde şüpheyle yaklaşın. Arkadaşınızın hesabının ele geçirilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Büyük avantaj sunan veya hediye çeki kazandınız diyen mesajları kesinlikle dikkate almayın. Özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Ev adresi telefon veya şifreleriniz gibi.

Paylaşımlarınız Başınızı Derde Sokabilir
Sosyal medya üzerinden yapacağınız bilinçsiz paylaşımlar başınıza büyük işler açabilir. Farkında olmadan yapacağınız bir paylaşımla bir terör örgütüne veya suç çetesine destek veriyor veya onun propagandasını yapıyor olabilirsiniz. Bir markayı karalayarak açılan tazminat davasında mağdur olabilirsiniz. O yüzden bir paylaşımda bulunurken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Başka birilerinin paylaştığı bir bilgiyi başka yerlerden araştırıp dıoğruluğunu görmeden paylaşmayınız.

En Çok da Tanımadığınız İnsanlardan Gelen Mesajlara Dikkat
Özellikle hiç tanımadığınız birinden gelen arkadaşlık isteği ve mesajlara çok dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Mesaj yazanlar olursa da temkinli olun. Mümkünse bizzat tanımadığınız kişilerle iletişime geçmeyin.

Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanın
Bilgisayarınızı kullanırken mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Bu yazılımlar sizi sosyal ağlarda gezinirken çeşitli risklere karşı korurlar. Tıklayınca zarar göreceğiniz sitelere girerken uyarı verecekleri gibi virüs saldırılarının da önlenmesinde de kurtarıcı olacaklardır.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir