Solmayan Aşk! BMW 520i…

By on 22 Nisan 2014

Lüks segmentin en iddialı üyelerinden biri olan BMW’nin efsane 5 serisi gerek farklı tasarımı gerekse de üstün konfor seçenekleriyle her zaman adından söz ettirmeye devam ediyor. Ülkemizde konforlu bir üst segment otomobili kullanmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan BMW’nin 5 serisinin benzinli versiyonu olan 520i’yi test etme şansı yakaladık!

IMG_20140417_142928TASARIM

BMW’nin Grup Tasarım Başkanı olan Adrian Van Hoodonk’un da dediği gibi bir otomobilin karakterini hem görebilmeniz hem de hissedebilmeniz gerekir. Tıpkı yetenek gibi, sadece sahip olmanız yetmez onu kullanabilmenizde gerekir… Sayın Hoodonk ne kadar doğru bir söz söylediğini BMW 520i modelini kullanma fırsatı bulduğum zaman çok daha iyi anladım. Tasarım olgusu bakımından şöyle bir makyajdan geçirilmiş olan BMW 520i’nin ön far grubu ve ızgara bölümü değiştirilmiş. İki bölümlü olarak tasarlanmış krom çerçeveler ile bütünleştirilmiş ön görünümde ince ve geriye doğru uzanan çift yuvarlak farla ile uyum içinde bir görüntü ortaya çıkarmış! Tabii ki bu yapılırken otomobilin genel görüntüsü daha bir bombeli hale getirilmiş ki bence de çok başarılı olmuş! Sektördeki rakiplerini de göz önünde bulunduracak olursak yenilenmiş BMW 5 serisi oldukça iddialı bir şekilde piyasaya giriş yaptı. Bu söylediğimi de en çok destekleyici örnek ise canlı olarak trafikte gözümüzün önünden geçen yenilenmiş BMW 5 serileri!

preview-07-5-series-sedan-612x383KONFOR VE İÇ MEKAN

BMW tasarım ekibi 5 BMW Serisinin iç mekân konforunda da gözle görülür genişlik ve kaliteye yer vermişler! 5 serisinin konfor özelliğinde öne çıkan unsur iDrive adı verilen ve otomobilin ileri veya geri gitmesi için kullanımını oldukça kolaylaştıran bir nevi joistik gibi duran kumanda bölümü… Bu iDrive sayesinde navigasyon, müzik sistemi ve telefon gibi sürücü için en önemli işlevlere doğrudan bu butonu kullanarak ulaşabiliyorsunuz.

preview-14-5-series-sedan-612x383Bununla birlikte sürücü ve yolcu için ayrı ayrı konfor sunan dört bölgeli klima kontrol sistemini de belirtmeden geçmemek gerekir! Bunlara paralel olarak ise Integral Aktif Direksiyon, Dinamik Sürüş Kontrolü, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, Adaptif Sürüş, Elektro Mekanik Destekli Direksiyon, Sekiz ileri otomatik şanzıman, Eco Pro ve Spor sürüş modu bazı konfor özellikleri… İç mekânda üç kollu direksiyon simidi ve merkez konsolun konumlandırılması birbiriyle uyum içinde. Gösterge ve kontrol düğmeleri oldukça kullanışlı olmuş.

preview-12-5-series-sedan-612x383PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.6 litrelik sekiz ileri otomatik şanzıman ve benzinli motora sahip otomobilimiz, 1500-4700 kısa devir aralığında maksimum 250 Nm gibi güç sunarken bunu 170 PS’lik beygir gücüyle desteklemiş! Sizin şimdi aklınıza bu otomobilin kasasını 1.6 litrelik motor nasıl kaldırıyor diye… Hemen kafanızda oluşan bu soru işaretini giderelim. Araçta yer alan 250 Nm’lik tork değeri ve bunu destekleyen 170 beygirlik gücü aracın içinde yolcu bile olsa rampada performansından ödün vermiyor! Buna paralel olarak ise test süremiz boyunca şehir içinde ortalama şehir içinde 8,9 litrelik yakıt tüketimi sunan 520i’ye performans ve yakıt tüketiminden tam not verdik. Ayrıca vites geçişlerini hiçbir şekilde hissettirmeyen bu güzel otomobili kullanırken de oldukça keyif aldığımızı ifade etmek isteriz!

preview-11-5-series-sedan-612x383GÜVENLİK

Yeni BMW 520i Serisi GT, Euro NCAP çarpışma testinde 5 üzerinden 5 yıldız alan otomobilde yer alan diğer güvenlik önlemleri arasında, şerit ikaz uyarısı, trafik işaretlerini tanıma özelliği, adaptif farları, ABS, EBD, ESP, hız limit bilgisi gibi birçok güvenlik ekipmanlarına sahip…

FİYAT

Test aracımız olan BMW 520i sedanın anahtar teslim satış fiyatı 158.982 TL’dir

SONUÇ

Sonucu sizin de tahmin edeceğiniz üzere benim açımdan bu konforlu otomobile diyecek sözüm yok! Zaten Türk tüketicisi tarafından tahtında sağlam bir şekilde oturmasına izin verilen ve bunu da bence sonuna kadar hak eden BMW 5 serisi, gerek iç mekânındaki malzeme kalitesi gerekse de sürücüsüne sunduğu değişik modlardaki sürüş zevkiyle test süremin keyifli geçmesine yardımcı oldu… İş dünyasının da tercihlerinin başında gelen bu lüks otomobili tahtından indirmek bence zor veya imkansız! Umarım size otomobil hakkında açıklayıcı bilgiler verebilmişimdir… Şimdiden BMW 520i’yi alacak şanslı kullanıcılara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir