Solarkun Genel Müdürü Mahmut Ali Arkun: “Cam filmleri konforunuzu arttırarak güneş ışınlarının keskin ve rahatsız edici yansımalarını engeller.“

By on 21 Ocak 2020
solarkun_bina_gorsel2

Özellikle son yıllarda ülkemizde yaygınlaşarak artan otomobil cam filmleri her ne kadar devlet tarafından muallakta bırakılan bir konu olsa da gerek cam kırılmalarına karşı güvenliği gerekse de güneşin zararlı ışınlarından koruyucu özellikleri sebebiyle kullanıcıların hep ilgisini çekmiştir.

otocamfilmi_uygulama1

Türkiye’de her ne kadar merdiven altı diye tabir edilen işletmelerin sektöre zararı sebebiyle de yanlış algıyla karşılaşan profesyonel araç uygulama şirketleri önümüzdeki dönemlerde sektörlerinin işinin ehli profesyonel firmalarla güçleneceğine de inançları da sonsuz.

camfilmi_gorsel1

Bizde otosevdasi.com olarak sektörde 2011 yılından günümüze faaliyette olan, başta otomotiv sektörü olmak üzere bina, tekne ve turizm sektöründe güneş kontrol, güvenlik ve mimari cam filmler ile kullanıcılara ürün ve hizmet sunan Solarkun Genel Müdürü Mahmut Ali Arkun ile firma ve ürünleri hakkında röportaj gerçekleştirdik.

kaputfilmi_uygulama2

– Firmanızın kuruluş aşaması ve bugünlere geliş serüveni hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Firmamız 2011 yılında Mehmet Sait Arkun tarafından kurulmuştur. Şirketimiz otomobil ve bina cam filmleri ithalatçısı olarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Dünya’da en çok satan Global Window Films’in Türkiye tedarikçisi olması ile beraber, Winplus + ve B+ tescilli markaları ile pazarda Amerikan Teknolojisi ile üretilen filmleri kullanıcılara sunmayı hedeflemektedir.

binacamfilm_uygulama1

Winplus ve B+ markaları Solarkun’un Ana Distribütör markalarıdır ve pazarın en çok tercih edilen markaları haline gelmiştir. Başta otomotiv sektörü olmak üzere bina, tekne ve turizm sektöründe güneş kontrol, güvenlik ve mimari cam filmler ile kullanıcılara ürün ve hizmet sunmaktadır.

camfilmi_gorsel2

– Sizce otomobillerde cam filmlerinin avantajları nelerdir?
Güneş kontrol cam filmleri ısıyı ve yansımayı engeller. Otomobilin içerisinde sıcaklık dengesini sağlamaya yardımcı olur. Cam filmleri konforunuzu arttırarak güneş ışınlarının keskin ve rahatsız edici yansımalarını engeller. Camın yalıtım performansını arttırarak ekonomiye katkı sağlar. Sıcak iklimlerde güneş ışığının neden olduğu ısının bir bölümünü yansıtarak veya tutarak soğutma maliyetini azaltır. Kanser riski taşıyan Ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar dolayısı ile sağlık açısından çok önemlidir. Aracınıza stil katar, hafif karartma ile kısmi gizlilik sağlar.

otocamfilmi_uygulama2

– Sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
Günümüz markalarının bir standart oluşturmakta en zorlandığı nokta müşteri memnuniyetidir. Firmamızın önceliği her zaman müşteri memnuniyetidir. Ürünlerimize güvenmemiz dışında tedarik süreçlerimiz stok gücümüz ile beraber rahatlıkla sunulmaktadır. Bina veya otomobil tarafında yapılan uygulamalarımızda mutlaka son kontroller yapılarak iş teslim edilir.

ppf_gorsel1

– Sadece cam filmi hizmeti vermiyorsunuz. Otomobiller için başka hizmetleriniz nelerdir?
Firmamız 2020 yılı başında firmamız otomobil boya koruma filmi ithalatı gerçekleştirerek yeni bir pazarda yer edinmiştir. Otomobilinizle günlük seyir halindeyken kazalara karşı tam anlamıyla dikkat etmek zordur. Aracınızda oluşabilecek ufak tipteki kazalarda araç boyasında oluşabilecek çizikler ister istemez aracınızda değer kaybına neden olur. Aracınızın boyasının korunabilmesi için uzun ömürlü boya koruma filmlerimiz pazarda yer edinmeye başlamıştır.

ppf_gorsel2

Winplus markamız ile tüketiciler ile buluşmayı hedeflemekteyiz. Boya koruma filmleri sıyrık ve çiziklere karşı koruma sağlar ve kendini yenileme özelliği sayesinde ilk günkü gibi görseli değişmez. Orijinal boyalı yüzey ile kusursuz uyum sağlar. Lekelere karşı direnç sağlar. Aracınızın boyasının rengini uzun süre korur. Ürünümüzün satışı konusunda uygulama merkezimizde ayrıca hizmet vermekteyiz.

solarkun_bina_gorsel1

– Ülkemizde 4 araçtan 1’i cam filmi kullanıyor. Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?
Otomobil cam filmleri aracınızın görsel bir aksesuarı olmak ile beraber sizin ve sevdiklerinizin güneşin zararlı etkilerinden korumaya ve aynı zamanda kaza, hırsızlık anında filmlerin özelliğine göre camınızın parçalanmasını engelleyerek bütünlüğünü korumasına yardımcı olur. Aracın içinin güneş ışınlarının sebebiyle aşırı ısınmasını engelleyen cam filmleri aynı zamanda klimanızın daha az çalışmasını sağlayarak tasarruf sağlamaktadır. Böylelikle yakıt ekonomisine katkı sağlamaktadır.

kaputfilmi_uygulama1

– Otomobil boya koruma ve cam filmi sektörü Türkiye’de gelişime açık bir şekilde yol alıyor. Sizce sektörün daha iyi yerlerde olabilmesi adına neler yapılması gerekiyor?
Boya koruma filmlerinde maliyetten kaçınan tüketiciler kısa sürede iyi sonuçlar alabilirken uzun sürelerde pişmanlıkla karşılaşacaklardır. Bizler bu noktada poliüretan malzemeler ile tam bir kalkan oluşturulması taraftarıyız. Poliuretan malzemeler uzun süre sararmadan ve solmadan araçta kalarak, sökümü sonrası aracın boyasına hiçbir zarar vermez. Kendini yenileme özelliği sayesinde araç ilk günkü orijinal boyası renginde kalır.

binacamfilm_uygulama2

– Solarkun olarak 2019 nasıl geçti? 2020 hedef ve projeler anlamında neler yapacaksınız?
2017 yılından bu yana otomobil tarafında maalesef cam filmi konusunda belirsizlik devam etmektedir. 2017 Kasım ayında gelen yasak sonrası tüketiciler cam filmi yaptırmak konusunda tedirgin olmakla beraber maalesef karayolları tarafından bir düzenleme getirilememiştir. Bu nedenle cam filmi yasağı konusu polislerimizin insiyatifindedir.

Koyu koşuluna dikkat edilmesi konusunda birçok bayimize uyarılar yapmaktayız. Bayilerimizde aynı şekilde tüketicilerimizi bilinçlendirmektedir. Ciro hedeflerimiz her geçen yıla göre artmakla beraber otomobil tarafında daha temkinli ithalatlar gerçekleştirmek durumunda kalmaktayız. Bina cam filmi konusunda ise Solarkun, 2018 yılından bu yana daha atak olmakla beraber inovasyon ruhu ile hareket etmektedir. 2020 yılında boya koruma filmi hedeflerimiz arasında yer almakla beraber uygulama noktaları açmayı hedeflemekteyiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir